Pandemie bytovou výstavbu nezastavila

Poptávka Čechů po nových bytech a domech v posledních letech sílí a nic na tom nezměnila ani probíhající celosvětová pandemie nemoci COVID-19. I přesto, že bylo v loňském roce dokončeno přes 31 tisíc nových bytů, k nasycení hladu po novém bydlení to stačit nebude. Spolu s rostoucí poptávkou se zvyšují také ceny nemovitostí a vyhlídky na letošní rok nejsou nijak pozitivní. Co lze očekávat v letošním roce a co brání ve výstavbě nových bytů a domů?

rozhodnutí

Rok 2020 byl druhý nejúspěšnější za posledních 10 let

V České republice bylo v roce 2020 dokončeno 31 412 nových bytů. Přestože se jedná meziročně o pokles 5,5 %, z perspektivy dokončených bytů představoval loňský rok druhý nejúspěšnější v uplynulé dekádě.

Převážně šlo o byty v rodinných domech (více než polovina), přibližně třetinu z celkového počtu tvoří byty v bytových domech. Kromě těchto hlavních kategorií výstavby se stavějí také byty v přístavbách k rodinným i bytovým domům a nebytových budovách a prostorech, ale co do počtu se jedná o menší kategorie.

Nejvíce nových bytů ve Středočeském kraji

Nejvíce nových bytů se dokončilo ve Středočeském kraji a v Praze. Důvodem je nárůst počtu lidí, kteří se do Středočeského kraje v posledních letech přestěhovali, a to z velké části přímo z Prahy. V Praze jsou ceny nemovitostí natolik vysoké, že mnohým nezbývá nic jiného, než hledat své bydlení za hranicemi hlavního města. Na opačném konci řady se nachází kraje Karlovarský a Liberecký, které jsou rozlohou i počtem obyvatel nejmenší.

S nedostatkem výstavby souvisí rostoucí ceny nemovitostí

Nedostatek nových bytů a domů má za následek růst cen nemovitostí. Za poslední tři roky vzrostly ceny domů a bytů v Česku o více než 30 %, což bylo třetí nejrychlejší tempo v EU. Zrychlil také meziroční růst cen domů a bytů, který dle údajů evropského statistického úřadu Eurostat činil ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 8,9 %, což byl čtvrtý nejrychlejší růst v Evropské unii.

Náklady na výstavbu rodinných domů rostou

Na výstavbu nových bytů bylo v loňském roce vynaloženo 109,5 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 5,4 %. Náklady na byt v rodinném domě vyšplhaly v průměru na 3,75 mil. Kč, v bytovém domě tato částka představuje sumu 2,65 mil. Kč.

Stavba domu se letos prodraží

Od začátku roku navíc vzrostly ceny stavebních materiálů i o desítky procent. Růst cen materiálů ovlivňuje i kalkulace na stavbu rodinných domů. Náklady na stavbu budou dle odhadů odborníků oproti loňsku asi o 20 % vyšší. Větší část připadá na stavební materiály, roste však i cena stavebních prací.

Bytové výstavbě brání stará legislativa

Česká republika čelí v posledních letech krizi ve výstavbě nových bytů. Podle údajů Světové banky je Česko ve vyřizování stavebního povolení 156. ze 190 porovnávaných zemí. Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který na konci května schválila Poslanecká sněmovna a kterým se bude nyní zabývat Senát. Novela má velké množství kritiků a tak je možné, že jej Senát vrátí zpátky do Sněmovny k dalšímu projednání. Zákon má začít platit od 1. července 2023.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....