Podzim a zima 2017 na hypotečním trhu: jaké ceny nás u nemovitostí a hypoték čekají?

Současný stav na trhu s nemovitostmi hraje do karet developerům. Poptávka po bydlení výrazně převyšuje nabídku, zvláště ve větších městech a jejich okolí. Situaci příliš nepomáhá ani stav na hypotečním trhu – získat hypotéku je těžší než dříve, kvůli omezené maximální výši LTV je navíc potřeba mít našetřeno zpravidla pětinu kupní ceny. Jaký vývoj čeká trh s realitami v následujících měsících?

Cena hypoték neustále roste. Jak se budou vyvíjet dále?

Ceny nemovitostí rostou závratným tempem. Zatímco v polovině roku 2016 se průměrná cena bytu v Praze pohybovala okolo hodnoty 73 000 Kč za metr čtvereční, nyní se vyšplhala na částku přesahující 90 tisíc korun. I na okrajových pražských sídlištích se byty o dispozici 3+1 prodávají za necelých 5 milionů, výjimkou ale nejsou ani vyšší částky.

Situace v hlavním městě je z hlediska trhu s nemovitostmi dlouhodobě neutěšená. Za extrémním růstem cen stojí několik faktorů: dlouhé vyřizování stavebního povolení (v průměru 247 dní), nedořešené územní plánování a současně vysoká poptávka – v rámci EU je Praha šestým nejbohatším regionem, logicky tak láká nadnárodní společnosti a špičkové pracovníky, kteří hledají vhodné zázemí nejen pro sebe, ale i svou rodinu.

Brno hlásí nárůst, Ostrava stagnuje

Růst cen nemovitostí se samozřejmě nevyhýbá ani zbytku republiky. Téměř 400tisícové Brno zaznamenalo u bytů meziroční nárůst cen o 10 %. Stagnaci na realitním trhu zažívá ale např. i Ostrava, v dalších lokalitách Moravskoslezského a Ústeckého kraje ceny nemovitostí dokonce klesají – roli zde kromě tradičně vyšší nezaměstnanosti hraje i sociální složení obyvatelstva.

Ceny porostou, ale menším tempem

Ani vysoké ceny nemovitostí zájemce o vlastní bydlení neodrazují. Objem poskytnutých hypoték za prvních devět měsíců letošního roku i po zpřísnění podmínek pro jejich udělování překonal období ledna až září 2016. Během letošních prvních devíti měsíců poskytly banky 9 825 úvěrů v celkové hodnotě 17,093 miliardy korun.

Podle odborníků bude letošní rok opět rekordní– navzdory tomu, že ceny bytů budou v dohledné době pokračovat v mírném růstu.

Zvažujete hypotéku? Obraťte se na nás – zdarma vám poradíme a prozradíme, na jaký úvěr máte nárok. Sjednejte si ještě dnes bezplatnou schůzku s našimi poradci!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření je pro Čechy stále velmi atraktivní

Stavební spoření je mezi Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem pro spoření a zhodnocování úspor. Česká republika má dokonce třetí největší podíl na evropském trhu se stavebním spořením.Jak si u nás stavební spoření stojí a proč...

Hypotéka po čtyřicítce

Hypotéka je pro mnohé jediný způsob, jak si pořídit vlastní nemovitost. Regulace ze strany ČNB však dostupnost hypoték značně omezila. Kdo chce vlastní bydlení, měl by mít nejdříve našetřeno. A to může pár let trvat.Kdy jetedy ideální z...

Daň z nabytí nemovitosti – co se od listopadu změní?

Daň z nabytí nemovitých věcí, dříve známá jako daň z převodu nemovitosti, se stala v posledních týdnech relativně často probíraným tématem. Senátoři navrhli úplné zrušení této daně. Poslanecká sněmovna je však přehlasovala, daň se proto bude...