Podzim a zima 2017 na hypotečním trhu: jaké ceny nás u nemovitostí a hypoték čekají?

Současný stav na trhu s nemovitostmi hraje do karet developerům. Poptávka po bydlení výrazně převyšuje nabídku, zvláště ve větších městech a jejich okolí. Situaci příliš nepomáhá ani stav na hypotečním trhu – získat hypotéku je těžší než dříve, kvůli omezené maximální výši LTV je navíc potřeba mít našetřeno zpravidla pětinu kupní ceny. Jaký vývoj čeká trh s realitami v následujících měsících?

Cena hypoték neustále roste. Jak se budou vyvíjet dále?

Ceny nemovitostí rostou závratným tempem. Zatímco v polovině roku 2016 se průměrná cena bytu v Praze pohybovala okolo hodnoty 73 000 Kč za metr čtvereční, nyní se vyšplhala na částku přesahující 90 tisíc korun. I na okrajových pražských sídlištích se byty o dispozici 3+1 prodávají za necelých 5 milionů, výjimkou ale nejsou ani vyšší částky.

Situace v hlavním městě je z hlediska trhu s nemovitostmi dlouhodobě neutěšená. Za extrémním růstem cen stojí několik faktorů: dlouhé vyřizování stavebního povolení (v průměru 247 dní), nedořešené územní plánování a současně vysoká poptávka – v rámci EU je Praha šestým nejbohatším regionem, logicky tak láká nadnárodní společnosti a špičkové pracovníky, kteří hledají vhodné zázemí nejen pro sebe, ale i svou rodinu.

Brno hlásí nárůst, Ostrava stagnuje

Růst cen nemovitostí se samozřejmě nevyhýbá ani zbytku republiky. Téměř 400tisícové Brno zaznamenalo u bytů meziroční nárůst cen o 10 %. Stagnaci na realitním trhu zažívá ale např. i Ostrava, v dalších lokalitách Moravskoslezského a Ústeckého kraje ceny nemovitostí dokonce klesají – roli zde kromě tradičně vyšší nezaměstnanosti hraje i sociální složení obyvatelstva.

Ceny porostou, ale menším tempem

Ani vysoké ceny nemovitostí zájemce o vlastní bydlení neodrazují. Objem poskytnutých hypoték za prvních devět měsíců letošního roku i po zpřísnění podmínek pro jejich udělování překonal období ledna až září 2016. Během letošních prvních devíti měsíců poskytly banky 9 825 úvěrů v celkové hodnotě 17,093 miliardy korun.

Podle odborníků bude letošní rok opět rekordní– navzdory tomu, že ceny bytů budou v dohledné době pokračovat v mírném růstu.

Zvažujete hypotéku? Obraťte se na nás – zdarma vám poradíme a prozradíme, na jaký úvěr máte nárok. Sjednejte si ještě dnes bezplatnou schůzku s našimi poradci!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...