Pojištění domácnosti: Nevyhazujte peníze zbytečně! Vyvarujte se těmto chybám

Je vaše domácnost pojištěná? Pokud ne, nejste sami. Podle průzkumu České asociace pojišťoven nemá třetina domácností toto pojištění vůbec. Aby toho nebylo málo, ostatní mají pojištění často sjednané špatně nebo nedostatečně. Zajímá vás, jaké jsou nejčastější chyby? V dnešním článku si na ně posvítíme.

Pojištění domácnosti: Nevyhazujte peníze zbytečně! Vyvarujte se těmto chybám

Smyslem pojištění je mít krytá záda nejen při živelných pohromách, požárech a haváriích, ale také třeba v případě krádeže. Na kolik vás taková pojistka bytu nebo domu přijde? Cena bývá přímo úměrná výši a rozsahu pojistného krytí. Do úvahy se také bere lokalita domácnosti – dražší pojištění mívají obyvatelé větších měst nebo také obyvatelé samot. Možná se vám druhý případ zdá trochu paradoxní, ale copak jste v poslední době neviděli žádný horor?

Při uzavírání smlouvy se vyplatí obezřetnost při správném nastavení rozsahu a výše krytí pojistky. Mnoho Čechů neumí tyto částky správně odhadnout, a když se pak dostanou do krizové situace, spláčou nad výdělkem. Plnění ze smlouvy jim mnohdy nestačí na pokrytí pojistné události a získají pocit, že si pojistku platili zbytečně. Přitom stačilo, kdyby se před uzavřením pojistky poradili s odborníkem. Vše mohlo být jinak.

Nepleťte si pojištění domácnosti a nemovitosti

Jinou typickou chybou, které se lidé dopouští, je záměna pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti. Ve skutečnosti jde o dva odlišné produkty, určené pro jiné situace. Zatímco pojištěním domácnosti si chráníte vybavení svého domu nebo bytu, pojištěním nemovitosti si zabezpečujete nemovitost jako takovou. Věděli jste také, že do pojištění domácnosti můžete dále zahrnout pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě? Výhodné je to například tehdy, když vám v bytě praskne akvárium nebo přívod k pračce. Zatímco na škody ve vašem bytě se bude vztahovat pojištění domácnosti, škody u sousedů zaplatí pojišťovna právě na základě pojištění odpovědnosti.

Co je to podpojištěná domácnost

Nejdůležitějším faktorem při sjednání pojištění domácnosti je takzvaná pojistná hodnota. Ta představuje částku, která by musela být vynaložena na nové vybavení vaší domácnosti. Tato hodnota je pak základem stanovení pojistné částky, tedy nejvyšší možné sumy, kterou vám může pojišťovna vyplatit v rámci plnění.

Není to ale tak jednoduché, jak to vypadá. Pokud si stanovíte pojistnou hodnotu nižší, než je skutečná hodnota vašeho vybavení, dostanete v případě pojistné událostí také méně peněz. Vaše domácnost bude v tomto případě podpojištěná. Jiným extrémem je naopak přepojištění, což ale není v České republice typické.

Náš tip: konzultace s odborníkem je užitečná i v případě, kdy máte pocit, že pojistku zvládnete bezchybně sami uzavřít. Nejsou totiž důležitá jen „tvrdá“ data, uvedená na smlouvách a popiscích finančních produktů. Je třeba znát také interní a zákulisní informace. My například víme přesně, které pojišťovny plní pojistky bez zbytečných průtahů a právě ty vám doporučíme. Rádi se za vás jako silná makléřská společnost postavíme.

Pojistné podmínky si raději prostudujte dvakrát

Víte, co vše pokrývá základní pojištění? Většinou do něj spadají škody způsobené požárem, vichřicí, výbuchem, havárií vodovodu, sesuvem půdy, vloupáním, loupeží a vandalismem. Připojištění obvykle ale vyžadují škody z povodní a záplav.

Pojistné podmínky si proto určitě důkladně prostudujte, abyste přesně věděli, co vše vaše pojistka pokrývá, a co si ještě můžete připojistit. Doporučujeme se také ve všeobecných pojistných podmínkách také podívat na výklad pojmů, abyste předešli případným nedorozuměním.

Zabezpečení domácnosti nepodceňujte

Má vaše domácnost dostatečné zabezpečení před zloději? Máte bezpečnostní vchodové dveře a další nezbytnosti? Pojišťovny se o to velmi zajímají – nedostatečné zabezpečení by mohlo být při pojistném plnění velkou komplikací. Pojišťovna by dokonce mohla výplatu odškodnění na základě smluvních podmínek zamítnout.

Jste si jisti, že máte své pojištění správně nastaveno? Pokud ne, nechte si poradit od odborníků. Vyplatí se vám to. V Gepard Finance nabízíme bezplatné konzultace. Tak neváhejte!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...