Pojištění hmotné odpovědnosti: Opravdu kryje všechny škody, které způsobím?

Máte obě ruce levé a pojištění hmotné odpovědnosti zatvrzele odmítáte? Pak budete platit – a rozhodně ne malé částky. Sázet na to, že se nám ze škody vzniklé naší vinou podaří vymluvit, je bláhové. Stejně to vidí i zákon nařizující újmu či poškození uhradit.

Den blbec může potkat každého z nás. Jak za něj ale draze neplatit?

Zákoník práce definuje hmotnou odpovědnost dle paragrafu 252 jako „odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, který je zaměstnanec povinen vyúčtovat“. Patří sem zejména hotovost, ceniny, zboží nebo zásoby materiálu.

Podepsání dohody o odpovědnosti – např. na pozicích, jako je pokladní nebo skladník – samozřejmě můžete odmítnout. Pak se ale s pracovním místem můžete rozloučit.

Na šikovnost nespoléhejte

Menší neštěstí se nevyhýbají nikomu z nás. Statistiky napovídají, že každý člověk způsobí několikrát do roka závažnější hmotnou škodu. Je pak jen na nás, zda budeme věřit štěstěně a doufat, že se nám nenadálé nehody vyhnou, nebo vsadíme na pojištění hmotné odpovědnosti.

Tzv. „pojistka na blbost“ vás zachrání třeba i před exekucí. Zatímco při běžné škodě v rámci výkonu povolání zaplatíte v rámci náhrady škody maximálně částku rovnající se čtyřem a polovině průměrného měsíčního platu, u schodku to neplatí.

Pokud se při vaší směně ztratí zboží za několik milionů korun, zaměstnavatel má právo požadovat peněžní náhradu v plné výši.

Kdo vše se může pojistit?

Pojištění za hmotní odpovědnost má většina lidí spojené především s dělnickými profesemi. Málo se už ale ví, že se tato pojistka rozšiřuje čím dál více i do manažerské sféry.

Při pohledu na čísla je to ale logické. Zatímco průměrný dělník manipuluje s materiálem v hodnotě desítek až stovek tisíc korun, manažeři nezřídka dohlížejí na finanční operace v řádu desítek milionů

Na kolik to vyjde?

Cena pojistky hmotní odpovědnosti se většinou pohybuje v řádu nižších tisíců korun. Je třeba také počítat s tím, že většina pojišťoven vyžaduje finanční spoluúčast na vzniklé škodě.

Modelový příklad

Radek je 34letý skladník, součástí jeho práce je i řízení manipulačních vozidel. Na popud zaměstnavatele si chce sjednat pojistku hmotné odpovědnosti u pojišťovny Generali.

Pojistná částka: 400 000 Kč

Maximální krytí škody při řízení pracovního stroje: 100 000 Kč

Doba trvání pojistky: 1 rok

Výsledná cena pojištění se liší dle výše finanční spoluúčasti:

  • 33% spoluúčast – cena 3 120 Kč / rok
  • 5 000 Kč spoluúčast – cena 3 276 Kč / rok
  • 1 000 Kč spoluúčast – cena 4 368 Kč / rok

Ušijeme vám pojistku na míru

Chystáte se na dovolenou a nevíte, po jakém pojištění sáhnout? Nechte si od nás poradit a domluvte si ZDARMA schůzku s našimi finančními poradci!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Pojištění kola: Jaké pojišťovny jej umožňují? A jaké si diktují podmínky?

Na Česko naplno udeřilo léto. Slunce svítí, pracovní morálka klesá, každý se už vidí na dovolené. Ti pasivnější s nafukovací matrací u vody, aktivnější jedinci třeba v sedle kola. Horké letní dny jsou ovšem také dobou, kdy vzrůstá aktivita...

Nahlášení pojistné události krok za krokem: Na co se připravit a na co si dát pozor?

O nahlašování pojistných událostí kolují historky o neprostupnosti a neochotě pojišťoven pojistné plnění vyplácet. V pozadí zkušeností mnohých pojištěnců ovšem nestojí zlovůle pojistných institucí, ale omezená znalost nahlašování škod. Jak...

Havarijní pojištění: Které 4 nejčastější mýty okolo něj panují?

V roce 2016 se v České republice událo 96 846 automobilových nehod. V průměru dojde na našich silnicích ke 230 nehodám denně, odhad hmotné škody za loňský rok vyčíslily pojišťovny na 5,804 miliardy korun. Sjednání havarijního pojištění není žádným rozmarem....