Pojištění odpovědnosti za škodu: co byste o něm měli vědět

Pračka nebo vana, která vytopí byt souseda pod vámi, sousedovo rozbité okno fotbalovým míčem vašeho dítěte, dopravní nehoda, kterou způsobí váš pes. To jsou příklady nepříjemných situací, které jsme povinni řešit a nelze jim zcela předejít. Proto se vyplatí zřídit si pojištění odpovědnosti za škodu, kterému se lidově říká „pojistka na blbost“. Co obnáší?

Pojištění odpovědnosti za škodu: co byste o něm měli vědět

V nabídkách českých pojišťoven se pojištění odpovědnosti za škodu nazývá různě, například pojištění odpovědnosti občana (Česká pojišťovna), pojištění odpovědnosti za újmu z občanského života (ČSOB), pojištění odpovědnosti v běžném životě (Česká spořitelna, služba k vedení osobního účtu). Společnou náplní těchto finančních produktů je to, že kryjí náklady škod třetím osobám, které zaviní pojistník nebo osoba či zvířata v jeho domácnosti. Osobami ve vaší domácnosti se myslí manžel/ka (nebo registrovaný partner) a děti do doby dokončení přípravy na povolání (max. do 26 let), případně pomocníci v domácnosti.

Kdy lze uhradit škodu z pojištění odpovědnosti?

Snad každý se už někdy vracel domů jen proto, aby zjistil, jestli vypnul plyn na sporáku nebo žehličku. Jenže co když nás ta kontrola ani nenapadne a od zapomenuté zapnuté žehličky vznikne požár? Podívejte se na příklady nehod a katastrof, na které se vztahuje pojištění odpovědnosti za škody:

 • dopravní nehoda, kterou zaviníte jako chodec nebo cyklista, nebo ji zaviní vaše domácí zvíře (pes, kůň ad.) a vznikne škoda na vozidle nebo úraz řidiče
   
 • vytopení sousedů přeteklou vanou nebo pračkou (je nutné uhradit vymalování, případně výměnu poničených obkladů a podlah za nové)
   
 • zapnutá žehlička, která způsobí požár a zničí byt sousedům
   
 • nehoda na sjezdovce, kdy srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu úraz
   
 • pokousání nebo jiné zranění cizí osoby, které způsobí váš pes
   
 • rozbití (cizího) okna vaším dítětem
   
 • rozbití nebo poškození zboží v obchodě (například vaše dítě shodí z polic talíře nebo hrnky, talíře nebo vázy, které se rozbijí)
   
 • úraz způsobený v zimě na chodníku před domem, kde máte zajišťovat úklid
   

Oblasti pojištění odpovědnosti za škodu: žehlení i sjíždění řeky

Pojišťovna přebírá náklady za pojištěného na náhradu škody v případě škody na věci (majetku), újmy při ublížení na zdraví a usmrcení, nebo jiné újmy na jmění, než je škoda na věci (ušlý zisk – finanční škoda). Tato škoda tedy může vzniknout při:

 • vedení a provozu domácnosti
   
 • zábavě a rekreaci
   
 • rekreačních sportech (včetně lyžování, cyklistiky a jízdy na koni)
   
 • chovu drobných zvířat (například psů, koček, želv, drůbeže, ptáků atd.)
   
 • provozu nemotorového plavidla
   
 • pracovních činnostech

 

Chtěli byste mít přehled o celém spektru nabídek pojištění odpovědnosti za škodu? Kontaktujte nás.

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...