Pokles cen nemovitostí a bankovní odhady

ANKETA:

V médiích se objevují informace o pádu cen nemovitostí. Franšízanti a makléři GEPARD FINANCE jsou v každodenním kontaktu s „realitní realitou“. Zeptali jsme se jich tedy:

 

 

Pozorujete ve vašem regionu pokles cen nemovitostí? Jak se nyní liší odhady bankovních znalců od požadovaných kupních cen?

 

Ing. Martin Pól

spolumajitel franšízy GEPARD Praha 1 Spálená

Obecně pozorujeme značný převis nabídky nemovitostí nad jejich poptávkou. Tento stav v kombinaci se špatnou ekonomickou situací a nejistotou z budoucího politického i ekonomického vývoje má za následek pokračující pokles cen nemovitostí v některých segmentech (méně žádané čtvrti, tuctové nebo panelákové byty). V souvislosti s tím naopak odhady nemovitostí se blíží či jsou rovny kupním cenám. Toto neplatí u luxusních nemovitostí, kdy odhadní zástavní cena může být bez problémů na 60% ceny kupní.

 

Irena Danihelková

majitel franšízy GEPARD Pardubice třída Míru

Domnívám se, že pokles cen nemovitostí na Pardubicku je ve dvou linkách: pokud jde o staré panelové byty, ceny stále, ale už mírně, klesají. Bytů v panelácích na sídlištích je větší výběr. Byty v cihlové zástavbě, i když třeba z 50. let, jsou velmi žádané. V posledních 3 měsících zde není žádný pokles, ceny se drží. U domů je to stále individuální, ale takové cenové maximum je do 4 mil. Dražší domy se prodávají náhodně, tam není žádná zákonitost. Bankovní odhady nám vycházejí v relaci s navrhovanou kupní cenou, ocenění většinou souhlasí.

 

Ing. Jiří Knotek

majitel franšízy GEPARD Brno Rooseveltova

Nabídka nemovitostí stále převyšuje poptávku, prodávající jsou nuceni, pokud chtějí skutečně prodat, cenu tlačit neustále dolů. Respektive jsou to kupující, kteří - co by menšina - diktují ceny a prodejcům tak nezbývá, než cenu snížit. Např. u rodinných domů se propad cen zatím nezastavil, zaznamenáváme mírný, ale trvalý pokles. Odhadci se liší jen o několik málo procent. Myslím, že na tomto poli se žádné významné změny nedějí.

 

Pavel Hassman

majitel franšízy GEPARD Žatec Masarykova

Pohyb cen nemovitostí je třeba zásadně rozlišit podle konkrétních parametrů a hlavně lokality. Paušalizování a zobecňování v realitách rozhodně nefunguje. V žádaných oblastech se ceny drží stále na podobné úrovni, někdy jen s malým poklesem v jednotkách procent. Je to logické: kde je dostatečně silná poptávka, tam není třeba vábit zájemce příliš nízkou cenou. Ceny jsou proto u žádaných nemovitostí stabilní. Ovšem v „problémových“ lokalitách u nás na severu Čech se některé byty staly prakticky neprodejnými. Každý ze zájemců o koupi nemovitosti by tedy měl při svém rozhodování zohlednit nejen svoje vlastní potřeby, ale právě i to, zda-li daná nemovitost má šanci na udržení své atraktivity - a tedy i tržní ceny. Myslím, že s odhadci problém nemáme. Tržní cena se přiblížila odhadům, které jsou bankami akceptovány.

Sdílejte článek