Poplatkový spor je nešťastný pro obě strany

Spory o bankovní poplatky za vedení účtu nabírají na síle. Do boje proti bankám vstoupily desetitisíce klientů, a to zejména prostřednictvím internetových portálů, kterým zajišťují právní servis renomované právní kanceláře. Některé banky již poplatky za vedení úvěrového účtu zrušily, což se následně promítlo do výše úrokových sazeb. Gepard Finance v daném sporu nehledá vítěze, ani poražené: věří, že právo nalezne objektivní pravdu a soud spravedlivě rozhodne.

Poplatkový spor je nešťastný pro obě strany

Největší makléřská společnost v oblasti hypoték GEPARD FINANCE vývoj v poplatkovém sporu pečlivě sleduje. Za dobu své existence obsloužila téměř 40 000 klientů, z nichž většina daný poplatek platila, či ještě stále platí.

"Je to nešťastná situace," říká Radek Vachulka, produktový ředitel GEPARD FINANCE, a pokračuje: "Na jedné straně jsou klienti, kteří si nejsou jisti, zda-li je poplatek oprávněný, na druhé straně jsou banky, které takto v souladu s platnými zákony obchodují třeba 18 let. A tyto obě strany spojuje svobodně uzavřená smlouva."

Absence zdůvodňujícího rozsudku, případně judikátu, který by deklaroval, že poplatky jsou vybírány neoprávněně (případně by jejich vybírání zrušil), hovoří ve prospěch bank stejně jako fakt, že zatím dva známé případy nebyly řešeny odůvodňujícím rozsudkem. Není tedy jasné, co si prvoinstanční soudy myslí o celém problému. Jeden případ k soudu ani nedospěl a u druhého byl vydán platební rozkaz, který nikdo nerozporoval.

Český právní řád neumožňuje hromadné odškodnění

Každý případný soudní spor o odškodnění bude muset být veden individuálně, pokud nedojde například k mimosoudnímu vyrovnání. Český právní řád totiž nezná institut kolektivního odškodnění. "Žalobu lze podat hromadně, lze vést i soudní spor hromadně – viz žaloba podaná spotřebitelským sdružením dTest na Českou spořitelnu," říká Radek Vachulka a pokračuje: "I kdyby pravomocné rozhodnutí uznalo poplatky jako neoprávněné, rozhodně nemůže nařídit hromadné odškodnění jednotlivých poškozených."

Poplatek rozpuštěný do úrokové sazby není pro všechny klienty výhrou

Některé banky na vzniklou situaci zareagovaly zrušením kontroverzního poplatku, čímž se mírně zvýšily úrokové sazby. To je však nevýhodné pro majitele vyšších hypoték. Například u hypotéky na 3 mil. Kč, sazby 3,6% a splatnosti 20 let zaplatí klient za prvních 5 let o 10 000 Kč víc, než kdyby měl úrokovou sazbu o 0,1% nižší a platil by 150 Kč měsíčně.

 


 

O společnosti GEPARD FINANCE

GEPARD FINANCE jsou specializovanou makléřskou firmou, jejímž hlavním oborem činnosti je poradenství v oblasti hypotečních úvěrů a kompletní zpracovávání úvěrových a pojišťovacích produktů. Profesionální makléři svým klientům zdarma zajišťují hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a pojištění. V současné době disponuje franšízová síť GEPARD FINANCE 110 funkčními obchodními místy, čímž je zajištěna snadná dostupnost a obsluha klientů po celé České republice i Slovensku. GEPARD FINANCE se v roce 2011 staly největší hypotečně-makléřskou firmou v ČR a jsou zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů. On-line kalkulačka GEPARD FINANCE je nejpřesnějším srovnáním hypoték na trhu. Klient si výběrem konkrétního produktu z výsledků srovnání objednává službu hypotečního makléře GEPARD FINANCE pro zprostředkování úvěru.

 

Tisková zpráva společnosti GEPARD FINANCE a.s.

Vydáno dne: 25. března 2013

Kontakty pro média

Ing. Jan Kruntorád, předseda představenstva
tel.: +420 724 215 626, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Ing. Jiří Hlinka, manager marketingu
tel.: +420 606 656 004, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pernerova 659/31a
186 00 Praha 8 – Karlín
www.gepardfinance.cz

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úrokové sazby hypoték budou v příštím roce atakovat 5 %. U nejběžnější pětileté fixace může splátka vzrůst o třetinu

Letošní říjen se nesl ve znamení výrazného zvyšování úrokových sazeb hypoték. Na začátku listopadu překvapila ČNB nečekaným navýšením základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Hypotéky tak budou nevyhnutelně dále zdražovat a...

Gepard Finance zahajují spolupráci s RENOMIA, předním pojišťovacím makléřem ve střední a východní Evropě

Společnost Gepard Finance, největší hypoteční specialista na českém trhu, vstupuje do nového roku s podporou nového silného partnera. V oblasti pojištění, investic a penzí Gepard Finance nově spolupracují se společností RENOMIA, a. s., předním...

Hypotéky jsou opět velmi levné. Jak se zorientovat v nabídkách bank?

Úrokové sazby hypoték sice zatím nedorovnaly historická minima z let 2016 a 2017, i tak jsou však velmi příznivé a není vyloučen ani jejich další mírný pokles. Pro každého klienta ale nemusí být nabídka bank dobře čitelná. Různé banky totiž...