Postup na refinancování hypotéky v roce 2014

Máte již nějaký ten rok uzavřenou hypotéku? Každý měsíc poctivě splácíte i několik desítek tisíc? Už vás to ale zmáhá? Nemůžete si pořád na nic našetřit, obracíte každou korunu a společenskou akci či nějakou exotickou destinaci jste navštívili v době, kdy jste ještě žádnou hypotékou svazováni nebyli?

Postup na refinancování hypotéky v roce 2014

Ukončete to! Takhle přece žít dál nemůžete! Máme pro vás velice jednoduché a efektivní řešení, a tím je refinancování stávajícího hypotečního úvěru. A jak na něj? Jak vysoká úroková míra na vás v tomto roce čeká? A vyplatí se refinancování hypotéky právě vám? Vše se dozvíte v tomto článku.

Před samotným refinancováním

Refinancovat stávající hypoteční úvěr nejde jen tak. Když jste totiž podepisovali smlouvu o sjednání hypotéky, určitě se v ní někde objevila zmínka o tom, že budou po určitou dobu vaše měsíční splátky fixovány na jisté úrovni. To musíte dodržet, jinak byste totiž platili tučné penále. To je mimochodem taktéž součástí smlouvy o sjednání hypotéky. Blíží-li se vám ale v těchto dnech konec této doby, po kterou máte fixovanou výši měsíčních splátek, můžete se poohlédnout po možnostech refinancování buď přímo u banky či ekonomického subjektu, u kterého máte hypotéku sjednanou, nebo někde jinde. V těchto dnech se totiž úroková sazba z hypoték, tedy to, co za půjčku ve výsledku zaplatíte navíc, pohybuje i pod třemi procenty. Ušetřit se tedy dá i několik tisíc, ne-li dokonce celá polovina z úvěru.

Jak na samotné refinancování hypotéky – krok první

Předpokládejme tedy, že jste zjistili, že se doba fixace měsíčních splátek blíží ke svému konci a vy se rozhodnete pro refinancování hypotéky. Prvním krokem je výběr správné banky. Rozhodně nic hned nepodepisujte a pořádně si prostudujte všechny podmínky! Některé banky totiž mají vše tak kulantně rozepsáno, že si ani nevšimnete, že ve výsledku budete platit víc než doposud. Taktéž se nechte pořádně informovat, jaká bude nejen výše měsíčních splátek, ale také nová doba splácení či úroková míra. Všechno dohromady, když si poté spočítáte, musí dávat částku nižší, než byste zaplatili s aktuálními splátkami a úrokovou mírou. Úroková míra by pak neměla být vyšší než čtyři procenta. To je totiž úroková míra, která je dnes běžně dávána k jakýmkoliv úvěrům, a není tedy výrazněji výhodná. Taktéž se zeptejte na to, jak funguje případné převedení hypotéky z jedné banky do druhé, pokud ji tedy budete chtít převádět, a zda za tento úkon budete muset nějak zaplatit. Každá banka to má totiž stanoveno jinak.

Druhý krok při refinancování hypotéky

Druhý krok již bude samotné sjednání konkrétního refinancování. Navštivte pobočku daného subjektu nebo banky, ještě jednou se zeptejte na všechny podmínky refinancování a na výše splátek či úrokové míry a nechejte si vše dopodrobna vysvětlit. Dopředu si již napište otázky, které vás zajímají, a při konzultaci si také raději vše zapisujte, abyste pak nebyli nějak oklamáni. Ještě ale stále nic nepodepisujte. Pokud si nebudete opravdu 100% jisti, že je refinancování výhodné, raději se k ničemu nezavazujte, abyste následně neplatili například ještě více.

Krok třetí a poslední

Posledním, třetím krokem je samotné refinancování. Již všechny detaily, postupy a kroky máte za sebou, se vším jste byli perfektně obeznámeni a jste si naprosto jisti, že výše vašich splátek a úroková míra jsou natolik nižší, že se vám refinancování hypotéky u daného subjektu vyplatí. Už teď podepište smlouvu. Další měsíc vám přijde do schránky složenka s výší měsíční splátky, která by měla odpovídat výší splátky ve smlouvě a rozhodně by měla být nižší, než ty splátky, které jste doposud ve složenkách nacházeli.

Pozor na výjimky

Některé banky mají stanoveno, že můžete od smlouvy v určitém termínu odstoupit. Pokud tedy dodatečně zjistíte, že je refinancování nevýhodné, nemusí být zavazující na dalších několik let. Pokud se chcete o refinancování dozvědět více, stáhněte si zcela ZDARMA náš e-book, který obsahuje spoustu praktických rad. 

Sdílejte článek