Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Povinné ručení bude zdražovat. Dotknou se vyšší ceny i vás?

K 1. červenci 2017 jezdilo po českých silnicích 7 732 577 vozidel s povinným ručením. Jeho průměrná roční výše činila loni přibližně 2 800 Kč – navzdory tomu ani celkový součet pojistek nedokázal pokrýt náklady, které pojišťovny v rámci pojistného plnění musely účastníkům dopravních nehod vyplatit. Segment povinného ručení je pro pojišťovací domy dlouhodobě ztrátový. Ty proto nyní řeší, jak negativní bilanci zvrátit, nebo alespoň zmírnit – odpovědí by mělo být mj. i zdražování.

Kdo pocítí zvýšení povinného ručení nejvíce?

Rozpor mezi výší poplatku za povinné ručení a škodou, kterou jsou pojišťovny povinny uhradit, je mnohdy propastný. Jediná závažnější nehoda může cenu pojistky převýšit více než stonásobně.

Ze zprávy České asociace pojišťoven vyplývá, že rizikovou skupinou jsou zejména tahače, jejichž nehody stály pojišťovny v roce 2016 okolo 2,7 miliardy korun. A přestože průměrná cena pojistky nákladních vozidel činila loni 45 580 Kč, vykázala jen tato oblast celkově ztrátu astronomických 800 milionů korun.

Nové hodnoticí faktory na obzoru

Cena pojištění není samozřejmě fixní. Roli hraje stáří vozidla (i řidiče), nízká nehodovost a několik dalších faktorů. Častí účastníci dopravních nehod platí za povinné ručení násobně více; ani to ale pojišťovnám s prodělečností na pojištění odpovědnosti z provozu vozidla příliš nepomáhá.

Objevují se proto návrhy, jak negativní bilanci alespoň trochu zmírnit. První vlaštovkou je znovuzavedení povinnosti příspěvku do garančního fondu pro majitele vozidel, kteří si povinné ručení neplatí. V úvahu také připadá zavedení nových hodnoticích kritérií, např. počtu ujetých kilometrů bez způsobení nehody.

Zvýšení povinného ručení – kdo jej pocítí nejvíce?

Majitelé vozidel z rizikových (tedy dlouhodobě výrazně ztrátových) segmentů by se do budoucna měli připravit na další zdražování povinného ručení. Týká se zejména:

  • vlastníků tahačů,
  • vozidel právnických osob,
  • automobilů s vyšší nehodovostí.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej a povězte o něm i svým přátelům a známým!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a...

Ideální doba pro změnu povinného ručení?

Pojistné období u povinného ručení je zpravidla jeden rok. Na konci tohoto období (výročí smlouvy) se smlouva automaticky obnoví. Pokud je pojistné období vaší pojistky shodné s kalendářním rokem, výročí smlouvy připadá na poslední prosincový den. A...