Povinné ručení, havarijní pojistka, pojištění auta: Jak se liší a po čem sáhnout?

K začátku letošního roku se českými silnicemi prohánělo okolo 5,6 milionu aut. Automobilová doprava je páteří naší civilizace, neobejde se ovšem bez nehod. Každý rok se odehrají desítky tisíc havárií – ty lehké řidiče otráví, vážnější mohou ohrozit nejen zdraví, ale i obživu nebo podnikání. Bez pojištění zkrátka není radno sedat za volant.

Víte, jak pojistit auto? Poradíme vám

Stačí jediná sekunda nepozornosti, a kolize je na světě. Nejde přitom jen o havarované auto – škody na obecním i soukromém majetku škrábance na vlastním vozidle často převyšují, nemluvě o výdajích na léčbu a bolestné.

Při sjednávání pojistky na automobil rozlišujeme dvě oblasti pokrytí. Tou první jsou škody způsobené druhým, druhá rovina kryje škody na vlastním vozidle. Na kolik jednotlivé pojistky vyjdou a jak je správně nastavit?

Povinné ručení – základ klidného spánku

Nezbytnou součástí vlastnictví automobilu je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, známé spíše jako povinné ručení. Jeho povinné sjednání ukládá zákon č. 168/1999 Sb. a kryje škody, které při řízení způsobíte. Výjimkou jsou nehody při řízení bez řidičského průkazu, v technicky nezpůsobilém automobilu nebo pod vlivem návykových látek. Stejně tak pojišťovna odmítne vyplatit plnění v případě, pokud škodu na cizím majetku způsobíte úmyslně.

Kolik stojí povinné ručení?

Výše platby za povinné ručení se řídí mj. věkem řidiče, typem, technickým stavem a stářím automobilu a délkou bezeškodního průběhu pojistky. Roční náklady na pojistku odpovědnosti z provozu vozidla vás vyjdou na nižší tisíce korun.

Pokud si ovšem povinné ručení nezařídíte a strážci zákona vás nachytají na švestkách, rozlučte se s prázdninovou dovolenou. Pokuta za provoz automobilu bez povinného ručení může totiž dosáhnout až 40 000 Kč.

Havarijní pojištění a pojištění automobilu

Větru dešti nikdo z nás neporučí, stejně tak nemáme v rukou moc zabránit vykradení či zcizení vozidla. Proti rozmarům počasí i nenechavých lapků nabízejí pojišťovny obranu v podobě havarijní pojistky a doplňkových pojištění.

Základní balíčky havarijního pojištění zpravidla kryjí škody způsobené neopatrným řízením vozidla, jeho odcizení i poškození vandaly. Doplňkové připojištění pokrývá i škody způsobené živelními pohromami, poškození skel a např. také zajištění asistenčních služeb.

Kolik stojí havarijní pojištění?

Cena havarijního pojištění se – podobně jako u povinného ručení – odvíjí od stáří, typu a technického stavu vozidla, roli hraje i míra spoluúčasti na pojistném plnění a rozsah doplňkových připojištění. Roční výdaje za havarijní pojistku se ovšem průměrně pohybují okolo 10 000 Kč.

Sjednejte jen to potřebné

Správným nastavením pojištění automobilu ročně ušetříte několik tisíc korun – musíte ale sáhnout po správné pojistce.

Nabídky jednotlivých pojišťoven můžete buď pracně a dlouhé hodiny srovnávat, nebo využijete našeho bezplatného poradenství.

Sjednejte si ZDARMA schůzi s našimi odborníky a nechte si poradit, po jakém havarijním pojištění sáhnout!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...