Povinnost splácet hypotéky se blíží. Jste na to připraveni?

I když se o nás Češích říká, že jsme národ spořivý, a finančními odborníky jsme neustále nabádáni k tvorbě finančních rezerv, realita je často jiná. Mnoho rodin se díky situaci způsobené pandemií koronaviru dostalo ze dne na den do obtíží se splácením svých úvěrů. Přečkat toto složité období bylo snazší díky úvěrovému moratoriu, prostřednictvím kterého si splácející mohli až na půl roku odložit splácení úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele. Moratorium vyprší na konci října, v listopadu budou muset všichni, kteří odklad využili, začít opět splácet.

Prodej domu

Odklad splátek pro všechny postižené epidemií

Odklad byl umožněn všem klientům (fyzickým osobám, živnostníkům i firmám), kteří zaznamenali negativní ekonomický dopad koronavirové epidemie. Tuto skutečnost bylo nutné uvést v žádosti o odklad splátek. Odložit splácení bylo možné u spotřebitelských úvěrů bankovních i nebankovních společností, splátkových úvěrů, úvěrů na bydlení (hypotéky a úvěry od stavebních spořitelen) a u podnikatelských úvěrů. Podmínkou bylo, aby všechny tyto typy úvěrů byly sjednány před 26. březnem 2020.

Nových žádostí o odklad ubývá

Podle ČNB bylo ke konci srpna podáno necelých 399 tisíc žádostí o odklad splátek. Schváleno bylo něco málo přes 357 tisíc žádostí. Odmítnuto tak bylo zhruba 42 tisíc žádostí, což představuje 10,5 % z celkového počtu podaných žádostí. Počet nových žádostí je v posledních dnech velmi malý, za poslední srpnový týden došlo bankám 1,4 tisíc žádostí o odklad. Banky očekávají, že v září již objem novým žádostí klesne na minimum.

Někteří klienti začínají opět splácet své závazky

Platební moratorium někteří klienti dobrovolně opouští a začínají opět splácet své závazky. Skupina MONETA ve své tiskové zprávě uvedla, že z celkového objemu 34 miliard korun, které tvořily portfolio dokladů splátek českých domácností a živnostníků, již tzv. moratorium neplatí pro 13 miliard korun. Bance tak začala znovu své finanční závazky plnit téměř polovina žadatelů, kteří si v polovině letošního března požádali o odklad svých splátek.

Musím začít splácet, ale nemám z čeho

Platnost úvěrového moratoria bude ukončena na konci října a pro všechny nastane povinnost vrátit se zpátky do původního splátkového kalendáře. Ten se o dobu, po kterou bylo možné splácení úvěrů přerušit, prodlouží. Již nyní lze odhadovat, že určitá část klientů nebude mít své závazky z čeho splácet. První a nejdůležitější věcí, kterou je v takové situaci nutné učinit, je kontaktovat danou společnost, u které úvěr splácím, a zažádat o individuální úpravu splátkového kalendáře. Řešením může být také prodloužení splatnosti úvěru, díky čemuž můžete dosáhnout nižších splátek.

Pozor na negativní záznam v registru dlužníků

Pokud se domníváte, že jedna opožděná splátka ničemu nevadí, tak byste měli být na pozoru. Pokud se opozdíte ve svém splátkovém kalendáři, jedná se o negativní záznam, který se zaznamenává do vaší historie v bankovním registru klientských informací. Do něj následně banky nahlíží při schvalování všech dalších úvěrů. V případě, že se dopustíte opoždění ve splácení svých závazků, dost pravděpodobně vám to zkomplikuje také další vyjednávací možnosti při refinancování úvěru na konci fixace úrokové sazby.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...