Pozor na statisícové sankce za nečerpání hypotéky

Kupující si vyřídil hypoteční úvěr, podepsal úvěrovou smlouvu, a když se pak těšil na svůj byt, došlo k tomu, že prodávající si věc rozmyslel a nepodepsal kupní smlouvu. Teprve potom si kupující uvědomil, co podepsal. Dle úvěrové smlouvy bude v případě nečerpání hypotéky platit vysokou sankci v řádu statisíců.

Pozor na statisícové sankce za nečerpání hypotéky

Inspirací mi byl článek na iDNES.cz 27.7.2015 Majitelé vycouvali z prodeje bytu. Banka hrozí stotisícovou pokutou

Co se v tomto případě stalo?

Kupující si vyřídil hypotéku a podepsal úvěrovou smlouvu. Jenomže prodávající si mezi tím prodej rozmyslel a nepodepsal kupní smlouvu. Teprve potom si kupující uvědomil, že dle úvěrové smlouvy bude v případě nečerpání hypotéky platit vysokou sankci v řádu statisíců.

Kde došlo k chybě?

Chyb je zde několik a jak už to bývá, jsou to věci, kterým se dá snadno vyhnout za předpokladu, že si necháte poradit včas profesionálem.

První chyba - absence smlouvy s prodávajícím

Chybu udělal jednak realitní makléř – neměl podepsanou třístrannou rezervační smlouvu, měl ji podepsanou jen s kupujícím. Tedy chybí právní nástroj k vymáhání vzniklé škody na prodávajícím.

Druhá chyba - předčasný podpis úvěrové smlouvy

Kupující za této situace neměl podepisovat úvěrovou smlouvu, pokud nebyla dříve podepsaná alespoň smlouva o smlouvě budoucí zavazující obě strany k podpisu kupní smlouvy pod sankcí vůči oběma stranám. Navíc s touto smlouvou lze už po prodávajícím vymáhat nejen sankci, ale také škodu vzniklou tím, že prodávající odmítne podepsat kupní smlouvu.

Kupující mohl zůstat v klidu – k rychlému podpisu úvěrové smlouvy ho určitě nic netlačilo... (možná bankéř nebo zprostředkovatel, který už chtěl mít úvěr vyřízený).

Klidně se mohl domluvit, že se vše podepíše najednou.

Třetí chyba - limitující doba čerpání hypotéky

Nevím, zda článek je přesný, ale v praxi by měl mít kupující čas na nalezení nové nemovitosti a na úpravu úvěrové smlouvy více než 3 měsíce. Většina bank nemá problém už v úvěrové smlouvě poskytnout klientovi na čerpání minimálně 6 měsíců, a pokud by došlo k tomu, co se píše v článku, pak tento termín minimálně jednou či dvakrát prodloužit.

To mohu potvrdit z vlastní praxe.

Je sankce 100.000 Kč za nečerpání přísná?

Možná se někomu bude zdát, že od banky je sankce 100.000 Kč za nečerpání hodně tvrdá.

Jenže banka se brání tomu, aby si klienti neuzavírali hypotéku jen tak pro strýčka Příhodu, popřípadě, aby do sjednání a podpisu hypotéky nebyli tlačeni nezodpovědnými poradci, kteří tak učiní kvůli provizi.

V minulosti se to stávalo poměrně často.

mračící se domeček

Poučení závěrem

  • Uvědomit si, že podpisem smlouvy jste se k něčemu zavázali.
     
  • Pokud dojde k popisované situaci, nepropadat panice. Na nalezení jiné nemovitosti Vám banka poskytne dost času. Půl roku minimálně.
     
  • Pokud se dostanete do problémů, zkuste se na nás obrátit a my se budeme snažit najít cestu jak z toho.

  

Váš Pavel Aron

 

billboard Pavel Aron

Autor článku: Pavel Aron
majitel franšízy a hypoteční makléř GEPARD Praha 4 Na Dolinách
www.gpf.cz/pavel-aron

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...