Analýzy realitního trhu

TIP: Podívejte se také do sekce Analýzy hypotečního trhu

Analýza realitního trhu - odhad vývoje

Mnoho lidí, kteří prodávají nebo kupují nemovitost přemýšlí, zda ceny nemovitostí budou i nadále klesat nebo zda naopak se propad zastaví a ceny půjdou opět nahoru.

Prodávající doufají, že se ceny zvýší, kupující doufají , že dojde k dalšímu poklesu.

Lidé pochopitelně chtějí a potřebují bydlet v jakékoliv době krize nekrize.

Nicméně pořízení vlastní nemovitosti není ovlivněno jen současnou finanční situací zájemců , ale také jejich očekáváními.

Pochopitelně pokud jsou media plná chmurných výhledů a slovo finanční a dluhová krize se neustále skloňuje ve všech pádech jsou kupující podstatně zdrženlivější než v dobách konjunktury.

Na druhé straně nemohu si odpustit poznámku : Pokud trhy hýří optimismem a ceny nemovitostí a akcií neustále rostou a spekulanti horečně nakupují s nadějí na snadný zisk z prodeje, můžete se spolehnout na to, že někde za rohem už číhá krize :-)

Lidé ať už profesionálové nebo běžní investoři začnou růst považovat za něco samozřejmého , očekávání jsou optimistická, lidé se ochotně zadlužují a to dále táhne ekonomiku směrem vzhůru.

Státy i občané a firmy se zadlužují více a více.

Na dně duše vědí, že to nemůže trvat věčně, ale když se nenaplní předpovědi pesimistů začnou věřit věčnému růstu.  To byla doba let cca 1988-2008.  Krize pokud přišly byly velmi krátké .

Varování z roku 2000, bylo rychle zapomenuto.

Krize pak dorazí docela neočekávaně, přesto, že varovných signálů bylo dost  a dost, jen nebyla ochota je brát vážně.

Jenže lidé si zvyknou na vše a po čase i na krizi nebo stagnaci. Život jde dál a je potřeba vyměnit staré spotřebiče, pořídit nové bydlení , opravit nemovitost......  A přichází nový růst.

Jaké jsou tedy vyhlídky?

Ceny novostaveb z developerských projektů:

Ceny budou mít i v roce 2012 pravděpodobně ještě klesající tendenci. Nebudou se sice tolik snižovat oficielní ceníkové ceny, ale prodávající budou ochotni poskytovat značné slevy, zejména u již dostavěných projektů.

Navýšení DPH nebude mít asi velký vliv, tlak na snižování bude větší.

Je třeba si uvědomit, že v roce 2009-2011 se dokončovali projekty započaté ještě před krizí v roce 2008. Ty byly naplánovány v době, kdy platilo , že kupující koupí prakticky cokoliv a většina projektů měla rezervace 80-90% ještě dříve než se koplo do země.  Prodej těchto nemovitostí se ovšem už posunul do doby krizové, ceny padaly, ale náklady byly již proinvestovány.

U projektů započatých později už si developeři jednak více hlídali náklady a také poklesly ceny stavebních prací.

V době euforie se naplánovalo velmi mnoho projektů, které se realizují až v letech 2010-2012 tedy v době krize a snížené poptávky.

Bude tedy ještě chvíli trvat než se vyrovná přebytek nabídky na trhu.

Vzhledem k tomu, že se nyní velmi omezuje zahajování nových projektů trh se v horizontu 1-3 let vyrovná.

Pochopitelně kupující více než dříve se soustřeďují také na lokalitu - dopravní dostupnost,

občanskou vybavenost a celkovou kvalitu projektů.

Starší  nemovitosti

Ceny starších nemovitostí zažily výrazný propad během let 2009-2011 v návaznosti na celkový pokles trhu. Je zde trochu rozdíl v situaci prodávajících. Většina z nich si nemovitost pořídila ještě dávno před krizí a ceny, za které se tyto nemovitosti pořizovali jsou stále ještě nižší než ty dnešní.

Panelové domy a byty mezitím z velké části prošly rekonstrukcí a ukazuje se, že zejména výstavba bytů z konce 80 let minulého století už zdaleka nebyla tak nekvalitní jak se o panelových domech traduje a předpokládaná životnost se také hodně posunula.

Navíc se tyto byty nacházejí v lokalitách s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností.

Jsou zde ovšem velké rozdíly mezi lokalitami. Kupující by se měli velmi zajímat právě o stav lokality, zda se nejedná o místo, kde jsou domy poněkud vybydlené a zdevastované.

Pozemky

Jedna z výjimek - ceny pozemků i přes krizi neklesají a klesat asi ani nebudou.

Problémem může být kapacita sítí zejména po bouřlivé výstavbě let minulých a snaha obcí brzdit

další zástavbu pokud nemají odpovídající infrastrukturu.

 

Shrnutí:
 

Pro prodávající:

Cena za Vaši nemovitost se neřídí Vaším přáním , ale poptávkou kupujících .  Zvláště pokud současně kupujete jinou nemovitost může být Váš pocit ztráty na straně prodeje hodně relativní, protože na straně koupě naopak hodně vyděláváte díky propadu cen v minulých letech.

Pro kupující:

Trocha smlouvání nikdy neuškodí :-)

 

 

  

 


 

zpět na GEPARD Praha 9 Freyova

 

Doporučte tento článek svým přátelům