Předfixace hypotéky: Krok k výhodné úrokové sazbě?

Při výběru hypotéky hraje jednu z nejdůležitějších rolí výše úroků a doba, po kterou má klient jistotu, že s nimi banka nebude hýbat. Míru úrokové sazby ovlivňuje mj. trvání fixačního období a rozsah LTV. S koncem fixace se pak kolečko o podmínkách splácení úvěru rozjíždí znovu. Platí, že čím dříve začne klient další období fixace řešit, tím spíše se mu dostane nabídky výhodné úrokové sazby. I proto se se vyplatí vsadit na tzv. předfixaci.

Předfixace hypotéky je dobrým krokem k získání výhodné úrokové sazby.

Blížící se konec fixačního období je pro banky i zákazníky obdobím jakéhosi zbrojení; klient bojuje za co nejvýhodnější nastavení úroků pro další roky, domovská banka se snaží jeho přízeň zachovat, a konkurenční instituce lákají vábničkou výhodného refinancování.

Odchod dlouholetého zákazníka ke konkurenci banky rády rozhodně nevidí. Stávajícím klientům proto nabízí možnost tzv. předfixace hypotečního úvěru – závaznou garanci výhodných úroků pro následující období, kterou nabízí dlouhé měsíce před koncem současné doby fixace.

Předfixace se vyplatí

Z hlediska klientových zájmů je nejlepší doba pro sjednání závazné fixace ve chvíli, kdy ve vzduchu visí hrozba stoupajících úrokových sazeb a obtížnější dostupnosti hypoték. To se děje právě nyníúroky se od začátku roku vytrvale derou vzhůru, nad hypotečním trhem navíc stále visí hrozba zavedení přísnějších hodnoticích kritérií, které by hypoteční úvěry velké části zájemců nejspíše znepřístupnily.

Proč do toho banky jdou?

Z jakého důvodu tedy banky předfixaci umožňují, když ví, že úroky dlouhodobě stoupají a na celé situaci by nejspíše vydělaly?

Vyplatí se jim to. Předfixace je totiž dostupná jen pro ty klienty, kteří už u daného bankovního domu hypotéku mají. Nabídka závazné garance budoucího úroku je silnou pákou na klientovy snahy refinancovat úvěr u jiné instituce.

Výše úroků v nabídce předfixace je navíc zpravidla nastavena na úroveň, kterou by si zákazník pod hrozbou odchodu vyjednal tak jako tak. Předfixací si banky zajišťují přízeň svých zákazníků a šetří na zdrojích a lidských silách, které by jinak pro udržení stávající klientely musely vynaložit.

O předfixaci se zajímejte včas

Končí vám během následujícího roku stávající období fixace a chcete využít situaci ve svůj prospěch? Nechte si od konkurence vypracovat nezávazné nabídky – poslouží vám jako pádný argument při jednání o možnostech předfixace. A pokud vám domovská instituce nevyjde vstříc, zvažte možnost refinancování.

Tip na závěr: Uvažujete o hypotéce a chcete mít jistotu, že se na žádost o ni dobře připravíte? Prostudujte si e-book s 10 praktickými radami. Jsou stručné, srozumitelné a ušetří vaše peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření je pro Čechy stále velmi atraktivní

Stavební spoření je mezi Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem pro spoření a zhodnocování úspor. Česká republika má dokonce třetí největší podíl na evropském trhu se stavebním spořením.Jak si u nás stavební spoření stojí a proč...

Hypotéka po čtyřicítce

Hypotéka je pro mnohé jediný způsob, jak si pořídit vlastní nemovitost. Regulace ze strany ČNB však dostupnost hypoték značně omezila. Kdo chce vlastní bydlení, měl by mít nejdříve našetřeno. A to může pár let trvat.Kdy jetedy ideální z...

Daň z nabytí nemovitosti – co se od listopadu změní?

Daň z nabytí nemovitých věcí, dříve známá jako daň z převodu nemovitosti, se stala v posledních týdnech relativně často probíraným tématem. Senátoři navrhli úplné zrušení této daně. Poslanecká sněmovna je však přehlasovala, daň se proto bude...