Přenechání hypotéky jako běžná záležitost? Musíte vědět, jak na to

Na první pohled vám možná může připadat, že jde o naprosto jednoduchou záležitost. Přenechání hypotéky tak zprvopočátku může působit. Pokud ale tuto problematiku prozkoumáte do hloubky, zjistíte, že i v této oblasti platí jistá závazná pravidla, která je nutno dodržovat.

Jen se zkuste sami vžít do role banky – věřitele, který poskytl balík finančních prostředků klientovi a ten chce nyní svůj závazek převést na někoho jiného, o němž nemáte dostatek informací a nemůžete si být jisti, zda svým závazkům dostojí. Jak tedy na přenechání hypotéky bez zbytečných komplikací? Prozradíme na následujících řádcích.

Plánujete přenechat svoji hypotéku? A víte jak na to?

Proč lidé přenechání hypotéky vlastně volí?

Dnes je již běžnou praxí, že lidé financují své první bydlení pomocí hypotéky, kterou si berou na 20, 25, ale i 30 nebo více let. Za tuto dobu se toho může opravdu hodně změnit a manželé či partneři najednou řeší, jak z této prekérní situace vybruslit.

Náš tip: Přečtěte si, co všechno obnáší převod hypotéky na jinou osobu v tomto článku.

Nejčastější důvody přenechání hypotéky:

  • Stěhování do zahraničí
  • Výměna nemovitosti
  • Rozvod nebo rozpad partnerství
  • Změna finanční situace manželů
  • + mnohé další důvody

Jak hypotéku přenechat někomu jinému?

Abyste mohli hypotéku někomu přenechat, musí jak sama hypoteční smlouva, tak nemovitost přejít na nového majitele. Tohoto majitele vám ale musí povolit bankovní dům, u něhož jste hypotéku sjednávali, což může trvat i několik dlouhých týdnů nebo dokonce měsíců.

Banka totiž musí opět prověřit bonitu klienta a jeho schopnost hypotéku splácet, příjmy klienta, ale i jeho finanční minulost. Proto doporučujeme vyčlenit si na tento proces dostatek času a dobře si jej rozplánovat.

Pozor: Převod hypotéky nemusí být vůbec snadný! Více se o něm dozvíte v tomto článku.

Co na to banky?

Banky sice nejsou z přenechání hypotéky zrovna dvakrát nadšené, obvykle ale nedělají zásadní problémy. Překážkou ale může být nedostatečná bonita nového klienta, jeho špatná finanční minulost nebo neschopnost se za takto velký závazek zaručit. Pokud je vše v pořádku, banka hypotéku převede na nového majitele a u starého takto dojde ke zrušení zástavního práva na nemovitosti.

Jde to i jinak!

Pokud se vám nepodaří najít vhodnou osobu, která by stávající hypoteční úvěr převzala, pak máte ještě jednu možnost, a tou je prodej nemovitosti i s hypotékou. Nový majitel nemovitosti se sice prověřování ze strany bankovního domu nevyhne, v této situaci si ale může vybrat, u koho a jakou hypotéku si zřídí.

Jak to vypadá v praxi?

  1. Zájemce o prodávanou nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem si zažádá o hypotéku.
  2. Pokud mu bude schválena, uhradí prostřednictvím ní kupní cenu
  3. Prodávající následně může ze získaných prostředků mimořádně splatit existující hypotéku.

Ještě donedávna platilo, že splatit hypotéku před dobou fixace se dlužníkovi nevyplatí. Nový zákon, který vstoupil v platnost 1. prosince 2016, umožňuje jednou ročně splatit 25 procent úvěru bez jakékoliv sankce i mimo termín, kdy končí fixační období.

Máte zkušenosti s přenecháním hypotéky nebo o této variantě vážně uvažujete? Objednejte si u Gepard Finance konzultaci ZDARMA a zjistěte, jaké máte možnosti!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kdy sáhnout po americké hypotéce a kdy po spotřebitelském úvěru?

Snad každý se někdy za život dostane do situace, kdy potřebuje půjčit finanční prostředky a obrátí se na banku s žádostí o úvěr. Při volbě konkrétního produktu budete vycházet z toho, jak velkou částku potřebujete a na co byste ji chtěli použít. Pokud...

Ekologičtější bydlení po roce 2020

Každý, kdo od ledna 2020 zažádá o stavební povolení, bude muset počítat s novými podmínkami energetické náročnosti při stavbě rodinných domů. Se začátkem nového roku vstoupila v platnost evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která vyžaduje,...

Dostanou se mladí žadatelé snadněji k hypotékám?

Poslanecká sněmovna začne v lednu projednávat novelu zákona o ČNB. Ta by měla zajistit snadnější přístup k hypotékám pro mladé lidi do 36 let věku. Novela zákona však neříká, že budou některým žadatelům poskytovány stoprocentní hypotéky. Jak...