Převod hypotéky na jinou nemovitost či jinou osobu: Co všechno obnáší a jak jej realizovat?

Hypotéka je úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Dalo by se tedy říci, že "převod hypotéky na jinou nemovitost" je v podstatě nesmysl. To samé převod hypotéky na jinou osobu. Jedná se natolik o výjimečný krok, že se s ním v praxi nesetkáte. Běžně se udělá hypotéka nová. Je to čistější pro všechny zúčastněné.

Převod hypotéky na jinou nemovitost či jinou osobu: Co všechno obnáší a jak jej realizovat?

Jak realizovat převod hypotéky na jinou nemovitost?

Ať už se pro převod hypotéky na jinou nemovitost rozhodnete z jakéhokoli důvodu, vždy je důležité spolupracovat s bankou, u níž máte hypotékou vedenou. Proces je to poměrně složitý a zdlouhavý. To vše navíc s dosti nejasným výsledkem.

Jako první je nutné bance zastavit jinou vhodnou nemovitost, kterou máte k dispozici. Jednat se může o pozemek, rekreační chatu či chalupu či komerční prostory v dostatečné zástavní hodnotě.

Dokud nebude k nové nemovitosti zapsáno zástavní právo, banka vás a vaši původní nemovitost ze stávající hypoteční smlouvy nevyváže.

V každém případě je také dobré propočítat si celkovou výši nákladů, která je s převodem hypotéky na jinou nemovitost spojena, a tomu přizpůsobit další kroky. Mějte ovšem na mysli, že banka nerada s hypotékou hýbe ‑ a tím spíš, pokud hodláte odejít ke konkurenci.

Jak realizovat převod hypotéky na jinou osobu?

I v tomto případě je nutné kontaktovat v první linii banku, u níž máte stávající hypotéku vedenou. Ať už toužíte po převodu hypotéky na jinou osobu z důvodu rozvodu či se ve vašem životě objevily jiné komplikace, jež vyžadují toto krajní a dosti komplikované řešení, i zde se musíte připravit na určité požadavky ze strany svého původního bankovního domu. Nový žadatel o hypotéku musí splnit stejné požadavky banky jako žadatel původní. Obvykle ovšem odpadá nutnost provádět další odhady ceny nemovitosti nebo dokládat spoustu dokumentů, jako při původní žádosti.

Ten, kdo má hypotéku nově převzít, bude ale pravděpodobně nucen prokázat výši svých příjmů a to buďto prostřednictvím mzdového výměru, nebo doložením faktur či daňových přiznání za poslední období (v případě živnostníka či majitele společnosti). I zde je potřeba souhlas banky.

Jak to funguje v praxi?

V praxi se hypotéka na jinou osobu nepřevádí. Je to opravdu výjimečný krok. Prostě se zrealizuje hypotéka nová. Je to čistější pro všechny zúčastněné.

Potřebujete-li v této oblasti poradit, k dispozici jsou vám hypoteční makléři, kteří si rádi vyslechnou váš příběh a nabídnou vhodné řešení stávající situace. Proto je neváhejte kontaktovat s jakýmkoli dotazem.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Aktuální přehled odkladů splátek hypotéky v souvislosti s výskytem koronaviru

Vážení klienti, s ohledem na stávající situaci a z toho plynoucí opatření Vás chceme ujistit, že i nadále jsme tu pro Vás. Veškeré rozjednané obchody pokračují v kompletaci podkladů a schvalování. Díky moderním technologiím umíme většinu procesů...

Koupě nemovitosti jedině s úschovou kupní ceny

Koupě či prodej nemovitosti je administrativně složitá záležitost, ve které hlavní roli hrají peníze. Zásadní otázka vzniká při úhradě kupní ceny. Budoucí majitel se bude zdráhat vyplatit peníze prodávajícímu, dokud nebude v katastru uveden jako...

Stavebnictví v Česku opět rostlo, nových bytů je ale málo

Český statistický úřad(ČSÚ) zveřejnil informace o tom, jak se v loňském roce vedlo sektoru stavebnictví a jak se dařilo nové bytové výstavbě. I když konečná čísla vykazují růst, ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie výsledek není tak...