Převod hypotéky na jinou nemovitost či jinou osobu: Co všechno obnáší a jak jej realizovat?

Hypotéka je úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Dalo by se tedy říci, že "převod hypotéky na jinou nemovitost" je v podstatě nesmysl. To samé převod hypotéky na jinou osobu. Jedná se natolik o výjimečný krok, že se s ním v praxi nesetkáte. Běžně se udělá hypotéka nová. Je to čistější pro všechny zúčastněné.

Převod hypotéky na jinou nemovitost či jinou osobu: Co všechno obnáší a jak jej realizovat?

Jak realizovat převod hypotéky na jinou nemovitost?

Ať už se pro převod hypotéky na jinou nemovitost rozhodnete z jakéhokoli důvodu, vždy je důležité spolupracovat s bankou, u níž máte hypotékou vedenou. Proces je to poměrně složitý a zdlouhavý. To vše navíc s dosti nejasným výsledkem.

Jako první je nutné bance zastavit jinou vhodnou nemovitost, kterou máte k dispozici. Jednat se může o pozemek, rekreační chatu či chalupu či komerční prostory v dostatečné zástavní hodnotě.

Dokud nebude k nové nemovitosti zapsáno zástavní právo, banka vás a vaši původní nemovitost ze stávající hypoteční smlouvy nevyváže.

V každém případě je také dobré propočítat si celkovou výši nákladů, která je s převodem hypotéky na jinou nemovitost spojena, a tomu přizpůsobit další kroky. Mějte ovšem na mysli, že banka nerada s hypotékou hýbe ‑ a tím spíš, pokud hodláte odejít ke konkurenci.

Jak realizovat převod hypotéky na jinou osobu?

I v tomto případě je nutné kontaktovat v první linii banku, u níž máte stávající hypotéku vedenou. Ať už toužíte po převodu hypotéky na jinou osobu z důvodu rozvodu či se ve vašem životě objevily jiné komplikace, jež vyžadují toto krajní a dosti komplikované řešení, i zde se musíte připravit na určité požadavky ze strany svého původního bankovního domu. Nový žadatel o hypotéku musí splnit stejné požadavky banky jako žadatel původní. Obvykle ovšem odpadá nutnost provádět další odhady ceny nemovitosti nebo dokládat spoustu dokumentů, jako při původní žádosti.

Ten, kdo má hypotéku nově převzít, bude ale pravděpodobně nucen prokázat výši svých příjmů a to buďto prostřednictvím mzdového výměru, nebo doložením faktur či daňových přiznání za poslední období (v případě živnostníka či majitele společnosti). I zde je potřeba souhlas banky.

Jak to funguje v praxi?

V praxi se hypotéka na jinou osobu nepřevádí. Je to opravdu výjimečný krok. Prostě se zrealizuje hypotéka nová. Je to čistější pro všechny zúčastněné.

Potřebujete-li v této oblasti poradit, k dispozici jsou vám hypoteční makléři, kteří si rádi vyslechnou váš příběh a nabídnou vhodné řešení stávající situace. Proto je neváhejte kontaktovat s jakýmkoli dotazem.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...