Převod hypotéky na jinou nemovitost či jinou osobu: Co všechno obnáší a jak jej realizovat?

Hypotéka je úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Dalo by se tedy říci, že "převod hypotéky na jinou nemovitost" je v podstatě nesmysl. To samé převod hypotéky na jinou osobu. Jedná se natolik o výjimečný krok, že se s ním v praxi nesetkáte. Běžně se udělá hypotéka nová. Je to čistější pro všechny zúčastněné.

Převod hypotéky na jinou nemovitost či jinou osobu: Co všechno obnáší a jak jej realizovat?

Jak realizovat převod hypotéky na jinou nemovitost?

Ať už se pro převod hypotéky na jinou nemovitost rozhodnete z jakéhokoli důvodu, vždy je důležité spolupracovat s bankou, u níž máte hypotékou vedenou. Proces je to poměrně složitý a zdlouhavý. To vše navíc s dosti nejasným výsledkem.

Jako první je nutné bance zastavit jinou vhodnou nemovitost, kterou máte k dispozici. Jednat se může o pozemek, rekreační chatu či chalupu či komerční prostory v dostatečné zástavní hodnotě.

Dokud nebude k nové nemovitosti zapsáno zástavní právo, banka vás a vaši původní nemovitost ze stávající hypoteční smlouvy nevyváže.

V každém případě je také dobré propočítat si celkovou výši nákladů, která je s převodem hypotéky na jinou nemovitost spojena, a tomu přizpůsobit další kroky. Mějte ovšem na mysli, že banka nerada s hypotékou hýbe ‑ a tím spíš, pokud hodláte odejít ke konkurenci.

Jak realizovat převod hypotéky na jinou osobu?

I v tomto případě je nutné kontaktovat v první linii banku, u níž máte stávající hypotéku vedenou. Ať už toužíte po převodu hypotéky na jinou osobu z důvodu rozvodu či se ve vašem životě objevily jiné komplikace, jež vyžadují toto krajní a dosti komplikované řešení, i zde se musíte připravit na určité požadavky ze strany svého původního bankovního domu. Nový žadatel o hypotéku musí splnit stejné požadavky banky jako žadatel původní. Obvykle ovšem odpadá nutnost provádět další odhady ceny nemovitosti nebo dokládat spoustu dokumentů, jako při původní žádosti.

Ten, kdo má hypotéku nově převzít, bude ale pravděpodobně nucen prokázat výši svých příjmů a to buďto prostřednictvím mzdového výměru, nebo doložením faktur či daňových přiznání za poslední období (v případě živnostníka či majitele společnosti). I zde je potřeba souhlas banky.

Jak to funguje v praxi?

V praxi se hypotéka na jinou osobu nepřevádí. Je to opravdu výjimečný krok. Prostě se zrealizuje hypotéka nová. Je to čistější pro všechny zúčastněné.

Potřebujete-li v této oblasti poradit, k dispozici jsou vám hypoteční makléři, kteří si rádi vyslechnou váš příběh a nabídnou vhodné řešení stávající situace. Proto je neváhejte kontaktovat s jakýmkoli dotazem.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...