Přichází rok hypoték! Banky se o vás poperou

V tomto roce končí fixace hypotéky zhruba 100 tisícům klientů. Vzhledem k aktuálně nízkým sazbám se dá očekávat, že velká část klientů bude úvěr refinancovat. Banky se rozhodně nechystají situaci podcenit a přichází s pestrou škálou konkurenčních nabídek. Klienti se mohou těšit na finanční bonusy nebo nulové poplatky.

Refinancování hypoték získává nejen stále větší popularitu, ale i zvyšující se podíl hypotečního trhu. Nejinak tomu bude letos. Banky dokonce předpokládají rekordní rok a chystají velký hon na klienty. Sazby úvěrů jsou totiž na historických minimech a klienti, kterým bude letos končit fixace, si hypotéku většinou sjednali v době, kdy byly úrokové sazby i o několik procent výše. Hypoteční banky budou bojovat na dvou frontách. Jednak chtějí získat co nejvíc klientů a přetáhnout je od konkurence, ale také si musí ty stávající udržet. To je pro klienty velká příležitost, protože mohou refinancováním ušetřit až tisíce korun měsíčně a získat i jiné výhody.

Přichází rok hypoték! Banky se o vás poperou

Štěstí přeje připraveným

Klienti by však měli být pohotoví a začít se poohlížet po nabídkách jiných bank dříve, než je osloví jejich vlastní banka s novou sazbou. Zajistí si tak dostatek času a budou připravení na vyjednávání. Nabídka konkurenční banky je totiž velmi pádným argumentem. Štěstí přeje připraveným.

Banky ovšem vytáhnou těžký kalibr. Letos se na hypotečním trhu bude lámat chleba. A je to už znát. Pokud se občas zaposloucháte do reklamy třeba v televizi, je to jedna nabídka refinancování za druhou. Klidně tři nebo čtyři různé banky během jednoho reklamního bloku. Mnohé bankovní domy nabízejí za věrnost finanční bonusy doslova na ruku. Prostě a jednoduše si klienty kupují. Koneckonců je-li to pro blaho klienta, proč ne.

Dalším lákadlem je kupříkladu nižší sazba refinancujícím klientům, kteří tak získávají lepší podmínky, než ti stávající nebo zcela noví. V případě, že vám končí fixace až za několik měsíců, některé banky jsou schopny vám garantovat nyní dohodnutou sazbu i po delší dobu, třeba i na dobu 12 měsíců. S ohledem na aktuální blamáž ohledně poplatků za vedení úvěrového účtu nabízejí banky i hypotéky bez poplatků. Těžko říct, jakým způsobem se banka u tohoto ústupku zahojí, ale třeba budete mít úvěr opravdu levnější.

Prověřte pečlivě všechny možnosti

Zkrátka každý klient, který se rozhodne refinancovat, by měl na trhu pečlivě vybírat, protože si určitě přijde na své. Kdo využívá služeb hypotečního makléře, má snadnější přístup k informacím, což mu usnadní rozhodování. Veškerou zodpovědnost tak může svěřit odborníkovi - hypotečnímu specialistovi - který se o vše postará, vybere nejvýhodnější produkt a se vším poradí.

  

Vypadá to, že nás na hypotečním trhu čeká skutečná smršť a tento trh se stává velmi dynamickým. Ostatně podobným vývojem prošlo povinné ručení, takže můžeme srovnávat. Mnozí řidiči již ušetřili změnou pojišťovny tisíce ročně, až se nakonec tento segment v loňském roce dostal do ztráty.

V případě hypoték se tato úspora pohybuje také v tisících, ale každý měsíc!

Aktuální úrokové sazby hypoték včetně refinancování si můžete porovnat pomocí naší podrobné hypoteční kalkulačky.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...