Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Přírodní živly a poškození nemovitosti. Co vám pojišťovny ještě zaplatí?

I v České republice umí přírodní živly pěkně překvapit. Stačí pár hodin prudkého deště a neštěstí je na světě. Zvednuté hladiny řek vedou k záplavám, ty zase k vytopeným sklepům a domům. Paletu nespoutaného počasí doplňuje prudký vítr. A zapomínat bychom neměli ani na krátké krupobití. Jak se vzniklými škodami naložit?

Pojišťovny vám ne vše, co se týká přírodních živlů, proplatí.

Jaké pojištění vybrat?

Větru a dešti zatím poručit neumíme, poškození je proto nejlepší předcházet. V případě nemovitosti je adekvátním opatřením jeho pojištění.

Pojišťovací produkt volte podle typu nemovitosti a rizik, která vašemu domu, bytu či rozestavěnému objektu reálně hrozí. V nížinách kolem říčních toků je vyšší riziko záplav, v horách váš domov zase ohrožuje spíše mráz či dokonce lavina.

Současně s pojištěním nemovitosti se vyplatí sjednat i pojistku na domácnost. Zatímco první produkt kryje škody na stavbě, druhé řešení dovolí finanční kompenzaci v případě, že přírodní živel poškodí vaši elektroniku, nábytek a další vybavení.

Pojistku správně nastavte

Před uzavřením pojistné smlouvy se důkladně zaměřte na její obsah. Měla by obsahovat soupis veškerých rizik, proti kterým pojištění uzavíráte. Nezřídka se stává, že pojišťovny některé typy škod v základních balíčcích pojištění vynechávají. V takovém případě se vyplatí dojednat připojištění.

Dejte si dobrý pozor na podpojištění. Cena, na kterou dům a domácnost v současnosti pojistíte, přestane být během několika let aktuální. A nezáleží na tom, zda jde o důsledek inflace nebo o skutečnost, že jste mezitím nemovitost zrenovovali a doplnili novým vybavením. Alespoň jednou za dva roky proto pojistnou smlouvu aktualizujte.

Škodní události, které vám pojišťovny neproplatí

Ne vždy ale spotřebitel na pojistné plnění (či samotnou pojistku) dosáhne. V případě příliš vysokého rizika přírodní pohromy může pojišťovací agent nemovitost odmítnout pojistit. Typickým příkladem jsou např. oblasti, kde pravidelně dochází k záplavám.

Šedou zónu představují škody způsobené silným větrem. Záleží totiž na tom, jaké rychlosti proudění vzduchu dosahovalo (a zda již šlo o vichřici). Definice se u jednotlivých pojišťoven liší – obecně lze ale říci, že pokud se vítr pohyboval pod hranicí rychlosti 60 km/h, na pojistné plnění nedosáhnete.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a...

Ideální doba pro změnu povinného ručení?

Pojistné období u povinného ručení je zpravidla jeden rok. Na konci tohoto období (výročí smlouvy) se smlouva automaticky obnoví. Pokud je pojistné období vaší pojistky shodné s kalendářním rokem, výročí smlouvy připadá na poslední prosincový den. A...