Pro koho je vhodná obratová hypotéka?

Podnikáte a uvažujete o vlastním bydlení? Vysněnou cestu k hypotéce může zkomplikovat to, jak bude banka posuzovat vaše příjmy. Některé bankovní domy nabízejí pro podnikatele a OSVČ obratovou hypotéku, díky které může živnostník získat hypotéku na vyšší částku než při běžném posouzení. Jak se při schvalování hypotéky posuzuje příjem u podnikatelů? Pro koho je výhodná obratová hypotéka a co musí podnikatel splňovat, aby obratový hypoteční úvěr získal?

Pro koho je vhodná obratová hypotéka?

Čistý příjem z pohledu banky

Výše a pravidelnost příjmu je pro banku k získání hypotéky zásadní. Z daňových přiznání banka vypočítá průměrný měsíční příjem, dle kterého se posuzuje bonita žadatele o hypotéku. Při výpočtu příjmu záleží na tom, zdali živnostníci uplatňují paušální výdaje, nebo skutečné výdaje. V případě výdajového paušálu je velmi pravděpodobné, že jsou skutečné výdaje nižší než uplatněný paušál, což většina bank zohledňuje např. tím, že od základu daně neodečítá zdravotní a sociální pojištění.

Optimalizace daní nebo hypotéka?

Při uplatnění skutečných výdajů vycházejí banky pro určení čistého příjmu z daňového základu, od kterého odečtou výdaje na zdravotní a sociální pojištění a daň. Zde také mnozí podnikatelé naráží na problém. Za účelem placení nižších daní a odvodů na sociálním a zdravotním pojištění si totiž svou daňovou povinnost optimalizují a snižují si tak základ daně.

Řešení pro podnikatele - příjem vypočten na základě obratu

Řešením pro podnikatele, kteří nechtějí platit daně vyšší, než je nezbytně nutné, je obratová hypotéka. Jak už název napovídá, jedná se o hypotéku, u které banku nebude zajímat čistý příjem, ale příjem vypočtený z obratu. Ve většině případů banka vypočítá roční příjem žadatele jako 15 – 20 % z ročního obratu podnikatele. Výjimku tvoří svobodná povolání. Advokátům, lékařům, architektům apod. uznávají banky jako základ pro výpočet příjmu až 30 % z obratu, záleží na metodice konkrétní banky.

Pro koho je vhodná obratová hypotéka?

Tato varianta výpočtu příjmu na základě obratu podnikatele je vhodná především pro žadatele s nižším základem daně a vysokými příjmy. Banky, které tento typ hypotéky poskytují, obvykle požadují, aby podnikání:

  • trvalo k datu podání žádosti alespoň 24 měsíců nepřetržitě,

  • neskončilo za minulé období ztrátou,

  • nemělo záporné jmění.

Výpočet příjmu z obratu

Při posuzování měsíčních příjmů vychází banky z celkových příjmů uvedených na řádku 101 daňového přiznání. Každá banka má své vlastní postupy pro výpočet příjmu, obecně vzorec pro výpočet příjmu z obratu může vypadat takto:

Čistý měsíční příjem = (ř. 101 x 0,2)/12

Získání hypotéky ovlivňuje řada faktorů

Při posuzování žádosti o hypotéku budou banky, nehledě na způsob výpočtu příjmu, přihlížet mimo jiné k:

  • celkové výši závazků,

  • úvěrové historii,

  • délce a oboru podnikání,

  • bezdlužnosti u zdravotní pojišťovny, ČSSZ a finanční správě.

Jak získat obratovou hypotéku?

Hypoteční úvěr z dosaženého obratu neposkytují všechny banky. Pokud chcete vědět, zda máte na obratový hypoteční úvěr ve své situaci nárok, domluvte si zdarma nezávaznou schůzku s naším hypotečním makléřem. Hypoteční specialista Gepard Finance vaši situaci pečlivě zhodnotí a nabídne možnosti, jak v dané situaci postupovat.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...