Proč investovat v roce 2011 do bydlení

ANKETA:
 
Proč investovat v roce 2011 do bydlení?

 

Vše nasvědčuje tomu, že hypoteční a realitní trh znovu ožívají. Letos však čekají českou společnost nemalé změny, které podstatně ovlivní vnitřní ekonomické prostředí. Zeptali jsme se proto našich odborníků: Proč letos investovat do lepšího bydlení?

 

foto Roman VenclRoman Vencl

majitel franšízy GEPARD Hradec Králové Ulrichovo náměstí

Ve vývoji cen nemovitostí i úrokových sazeb hypotečních produktů bylo koncem roku 2010 dosaženo dlouhodobých minim. Naopak ceny za pronájmy se výrazně nesnižují, dá se dokonce říci, že díky zvýšené poptávce po menších bytech mohou začít růst.

V roce 2011 je ten správný čas vybrat si nemovitost za nízkou cenu a financování za podmínek, které se pravděpodobně v budoucnu nebudou opakovat! Dalším významným důvodem, proč si pořídit bydlení právě v roce 2011, je fakt, že vláda chystá postupné zvyšování a sjednocení sazeb DPH, což může v konečném důsledku zdražit kupované bydlení až o 5 - 10%.

 

foto Jana Hejzková NovákováJana Hejzková Nováková

majitelka franšízy GEPARD Plzeň Švihovská

Očekávané zvyšování DPH přinese zvýšení cen novostaveb. Zřejmě není možné očekávat, že developeři zvýšení DPH skryjí do své marže. Zvýšením cen novostaveb dojde následně ke zvýšení poptávky po starších nemovitostech, které tvoří „konkurenci" novostavbám, a tím k určitému zvýšení ceny starších nemovitostí. Zvýšení DPH tak ovlivní cenovou hladinu realitního trhu jako celku.

Že je investice do kvalitní nemovitosti investicí moudrou, jsme se v minulých letech mnohokrát přesvědčili. Uvažují-li tedy lidé o pořízení lepšího bydlení, určitě je vhodné využít aktuálních příznivých cen nemovitostí a nízkých úrokových sazeb hypotečních úvěrů.

 

foto Milan DlaskIng. Milan Dlask

majitel franšízy GEPARD Mladá Boleslav Husova

Ceny nemovitostí (možná s výjimkou staré panelové zástavby) pravděpodobně ve většině případů dosáhly svého dlouhodobého minima.

Naše ekonomika se již vzpamatovala, ve své praxi vidím zvyšující se poptávku po nemovitostech a jejich financování. Velmi silně se zvýšila poptávka po výnosových nemovitostech.

Myslím si, že v minulém roce nastal bod zlomu a ceny nemovitostí již opět začaly mírně stoupat, předpokládám, že u "dobrých nemovitostí" jejich růst bude ještě strmější.

S velkou pravděpodobností v letošním roce zareagují banky (dle základního ekonomického pravidla o nabídce a poptávce) na rostoucí poptávku po hypotečních úvěrech mírným zvyšováním úroků.

Rok 2011 je asi nejlepší na nákup nemovitosti (minimálně v horizontu pěti let)! Tedy pro dnešek platí: laciné nemovitosti, stále ještě laciné zdroje na jejich financování.

 

 


 

 

Další články z vydání Gepard Bulletin BŘEZEN 2011
 

 

Proč investovat v roce 2011 do bydlení

Proč investovat v roce 2011 do bydlení?

Sdílejte článek