Průměrná výše hypotéky letos dosáhla na 3leté maximum

I přes meziroční propad objemu poskytnutých hypoték procházejí banky úspěšným obdobím. Primární trh hypoték totiž na rozdíl od segmentu refinancovaných úvěrů stále roste a díky nízkým úrokovým sazbám a oživující poptávce po bydlení vzrostla průměrná výše hypotéky na 3leté maximum. Ukazuje se tak, že ekonomice se daří lépe a lidé začínají znovu utrácet.

Průměrná výše hypotéky letos dosáhla na 3leté maximum

Celková produkce na hypotečním trhu letos ve srovnání s loňskem klesá. Nejedná se však o nic dramatického a příčinu nelze hledat v klesajícím zájmu o nákup nových nemovitostí. Příčinou je pouze pokles refinancování.

Počet zájemců o financování nemovitosti nově sjednanou hypotékou tak nadále roste. Produkce nových hypoték totiž v letošním roce meziročně stoupla přibližně o 15 %.

Průměrná výše hypotéky je letos 1,72 mil. Kč

Průměrná výše hypotéky v loňském roce dle statistik Gepard Finance meziročně klesla. Šlo jednak o důsledek příznivých cen nemovitostí, jednak se na poklesu podílel také zvýšený podíl refinancování. Při refinancování se totiž logicky čerpá nižší částka úvěru, než je tomu u nové hypotéky.

V letošním roce je trend opačný. Aktuální data totiž ukazují, že průměrná výše hypotéky vzrostla. Je to především důsledek toho, že se méně refinancuje. Dalším důvodem může být, že ceny nemovitostí začínají mírně růst. Průměrná výše hypotéky se v srpnu přiblížila k 1,72 milionu korun, což je nejvyšší hodnota za poslední 3 roky.

Objem nových hypoték roste

Ruku v ruce s průměrnou výší hypotéky roste i objem na primárním trhu hypoték. Zájem o hypotéky podporují kromě rekordně nízkých úrokových sazeb také pozvolna rostoucí, ale stále nízké ceny nemovitostí. Lidé zřejmě preferují neodkládat nákup na později a využít zatím stále ještě příznivé situace na trhu nemovitostí.

Vývoj na hypotečním trhu je jedním z ukazatelů, které odráží stav celé ekonomiky a poskytují vodítko k tomu, jaký bude další vývoj. Růst primárního trhu hypoték je zdravý a pozitivní jev a aktuální situace napovídá, že ekonomice se daří lépe a lidé začínají znovu utrácet.
  

Přemýšlíte o hypotéce?

Vyzkoušejte si hypoteční úvěr nanečisto

  

Sdílejte článek