První banky začaly zvyšovat úrokové sazby

„Tak co? Rostou, rostou?“ „Rostou!:-)“ ... Nic víc houbaře nepotěší tak, jako když slyší tuto doslova čarodějnou formuli, která zvedne tisíce lidí ze židlí a namíří jejich kroky neomylně k nejbližšímu lesu. „Tak co? Rostou?“ „No jo, rostou :-(“ ... Nic víc nezarmoutí hypotečního klienta tak, jako když slyší tuto doslova čarodějnou formuli, která zvedne tisíce lidí ze židlí a namíří jejich kroky neomylně k nejbližšímu hypotečnímu makléři.

První banky začaly zvyšovat úrokové sazby

„Tak co? Rostou, rostou?“
„Rostou:-)“

... Nic víc houbaře nepotěší tak, jako když slyší tuto doslova čarodějnou formuli, která zvedne tisíce lidí ze židlí a namíří jejich kroky neomylně k nejbližšímu lesu.

„Tak co? Rostou?“
„No jo, rostou:-(“

... Nic víc nezarmoutí hypotečního klienta tak, jako když slyší tuto doslova čarodějnou formuli, která zvedne tisíce lidí ze židlí a namíří jejich kroky neomylně k nejbližšímu hypotečnímu makléři.

pomoc s hypotékou

Pád hypotečních sazeb se zastavil

Tak to nakonec přece jen vypadá, že úrokové sazby do nekonečna klesat nebudou. Už jsem tomu skoro chtěl začít věřit :-)

První banky začínají zvyšovat úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Hypoteční trh je nesmírně konkurenční prostředí, takže jsou to celkem opatrné krůčky – banky se určitě nechtějí dostat svými sazbami mimo hru - ale na druhou stranu, jsou to jedny z nejvýznamnějších bank: Hypoteční banka a Komerční banka.

Obě tyto významné banky přistoupily po dlouhé době ke zvýšení svých úrokových sazeb. Není to nijak zásadní růst, klient to ani příliš nepozná. Ale je to velice zřetelný signál, že skutečně nic netrvá věčně a že úrokové sazby hypotečních úvěrů dříve či později růst budou. Zřejmě se k tomu okamžiku blížíme.

domeček na hypotéku

Růst je zatím nepatrný

Jak jsem psal, růst není nijak zásadní. Pro nejobvyklejší fixace, tedy pro fixace na 3 a 5 let se úrokové sazby zvýší o 0,1 až 0,2 procentního bodu.
Pro hypotéku 2 mil. Kč se splatností na 30 let to znamená růst měsíční splátky o 100 Kč.

Žádná hrůza. Ale na druhou stranu, kdybych našel stokorunu na ulici, byl by to fajn den.

Přesný přehled nabízí tato tabulka:

Banka

Fixace 3 roky

Fixace 5 let

Fixace 7 let

Fixace 10 let

Hypoteční banka

+ 0,1

+ 0,2

+ 0,3

+ 0,5

Komerční banka

+ 0,1

+ 0,1

+ 0,2

+ 0,3

 
růst sazeb

Zajistěte si nejlepší podmínky včas

Tento okamžik by mohl být signálem pro klienty, kterým se blíží konec fixace u jejich hypotéky, že by možná nebylo od věci, spojit se s některým z našich hypotečních makléřů a pokusit se ještě zajistit pro případné refinancováni co možná nejlepší podmínky.

Gepard s kalkulačkou  

Chcete vědět víc?

Pro další informace k hypotékám a úrokovým sazbám stačí vyplnit hypoteční kalkulačku.

  

 

 

 

Autor článku: David Eim, produktový manager GEPARD FINANCE a.s.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vypočítat RPSN (roční procentní sazba nákladů)

Podle zákona o spotřebitelském úvěru pod pojmem "roční procentní sazba nákladů" (nebo častěji jen "RPSN") rozumíme "celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z celkové výše spotřebitelského úvěru".

Na jednu stranu se...

Mimořádné splátky hypoték ztraceny ve slepé uličce

17. 9. 2020, Profi Poradenství & Finance: Komentář k hypotečnímu trhu

Slepá ulička se vyznačuje tím, že na jejím konci je zeď a dál to prostě nejde. Pokud zeď není vysoká, můžeme ji přelézt a uvidíme, co je za ní. Anebo se vrátíme na křižovatku a...

Úrokové sazby, očekávaný vývoj v roce 2020

Během nedávné doby Česká národní banka přistoupila bezprostředně dvakrát po sobě ke snížení klíčových úrokových sazeb. V té souvislosti se objevují úvahy, že úrokové sazby hypotečních úvěrů by mohly či dokonce měly klesnout.

Objevila se dokonce...