Půjčka na bydlení

Při rozhovorech s našimi klienty se setkáváme s tím, že někdy dochází k malému nedorozumění, co to vlastně půjčka na bydlení je. Pro většinu lidí z branže pojem „půjčka“ znamená spíš menší úvěr, řekněme maximálně v řádu stovek tisíc korun, který není zajištěn zástavním právem k nemovitosti.

Půjčka na bydlení

Větší úvěry, v řádu stovek tisíc korun, často přes milion a někdy i v řádu více milionů, banky poskytnou pouze a jedině oproti zástavě nemovitosti. A pro tento typ úvěru máme speciální název – myslím dokonce, že ho znáte – ten název zní „hypotéka“.

Uznávám, že je to trochu slovíčkaření, ale když už mluvíme o úvěrech, tak proč je nepojmenovat správně tak, jak je zvykem a vyhnout se tak nedorozumění?

Pro financování bydlení si většina klientů vezme hypotéku. Protože hypotéky jsou úvěry, které jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti, nenesou banky příliš velké riziko, že půjčené peníze už nikdy neuvidí. Proto si mohou dovolit půjčovat tímto způsobem klidně i částky v milionech korun a to za velice dostupné úrokové sazby. Někomu může být nepříjemné, že jeho majetek je zatížen zástavním právem, ale když člověk nebude své závazky splácet, věřitelé se dříve či později k jeho majetku dostanou tak jako tak. Bez zástavního práva to budou mít jen složitější.

Půjčku na bydlení bych tedy zvažoval jen tehdy, pokud bych potřeboval nějakou menší částku v řádu desítek tisíc, maximálně tak do 150.000 Kč na nějakou drobnou opravu nebo rekonstrukci. Pokud bych zvažoval větší investici, ať už rozsáhlejší rekonstrukci, nebo rovnou koupi nemovitosti, potom je volba jasná – všechny výhody jsou na straně hypotečního úvěru.

Makléři GEPARD FINANCE dovedou dobře poradit, ať už se jedná o drobnou půjčku na bydlení nebo o velkou hypotéku. Dovedeme dobře poradit třeba i vám.

 

Autor článku: David Eim, produktový manager GEPARD FINANCE a.s.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vypočítat RPSN (roční procentní sazba nákladů)

Podle zákona o spotřebitelském úvěru pod pojmem "roční procentní sazba nákladů" (nebo častěji jen "RPSN") rozumíme "celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z celkové výše spotřebitelského úvěru".

Na jednu stranu se...

Mimořádné splátky hypoték ztraceny ve slepé uličce

17. 9. 2020, Profi Poradenství & Finance: Komentář k hypotečnímu trhu

Slepá ulička se vyznačuje tím, že na jejím konci je zeď a dál to prostě nejde. Pokud zeď není vysoká, můžeme ji přelézt a uvidíme, co je za ní. Anebo se vrátíme na křižovatku a...

Úrokové sazby, očekávaný vývoj v roce 2020

Během nedávné doby Česká národní banka přistoupila bezprostředně dvakrát po sobě ke snížení klíčových úrokových sazeb. V té souvislosti se objevují úvahy, že úrokové sazby hypotečních úvěrů by mohly či dokonce měly klesnout.

Objevila se dokonce...