Doporučujeme čtenářům: Hypotéka nebo úvěr? Jak kdy a jak pro koho

Nemáte dostatek vlastních finančních prostředků a chcete kupovat nebo stavět rodinný domek? Drtivou většinu z vás s největší pravděpodobností napadne podpis smlouvy o hypotečním úvěru. Málokdo ovšem ví, že nový byt či dům lze financovat i prostřednictvím klasického spotřebitelského úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření.

Doporučujeme čtenářům: Hypotéka nebo úvěr? Jak kdy a jak pro koho

Řada z vás zajisté namítne, že tato varianta je velmi nevýhodná a poměrně komplikovaná. Pro některé žadatele o hypotéku však může představovat jediné východisko a šanci na splnění jejich realitních snů. Pojďme se společně podívat, na 3 základní varianty financování, jejich výhody a samozřejmě také nedostatky.

Varianta č. 1 – klasický hypoteční úvěr

Komu je určen: Klasický hypoteční úvěr, jak jej všichni známe, je určen zejména osobám, které již mají našetřené nějaké vlastní finanční prostředky pro koupi nebo výstavbu nemovitosti. Mnozí z vás jistě namítnou, že na našem trhu se stále ještě objevují 100 % hypotéky, kdy žadatel prakticky nemusí mít naspořenou ani korunu. Tyto hypotéky jsou ovšem zpravidla zatíženy poměrně vysokým úrokem a jejich uzavření již nebude do budoucna s největší pravděpodobností možné. Česká národní banka totiž plánuje jejich celoplošné zrušení.

Výhody:  Mezi hlavní výhody hypotečního úvěru patří nízké úrokové sazby, které se v posledních měsících drží u hranice svého historického minima. Zvolíte-li variantu, kde budete úvěr splácet po dobu delší, než 20 let, váš rodinný rozpočet bude zatížen poměrně nízkými splátkami. Další nepopiratelnou výhodou hypotečního úvěru je skutečnost, že placené úroky patří mezi daňové uznatelné náklady, přičemž si od daňového základu můžete každý rok odečíst až 300 000 Kč. Poslední výhodou je skutečnost, že úvěr můžete předčasně splatit vždy ke konci fixačního období. To se zpravidla pohybuje mezi 1, 3, 5, nebo 10 lety.

Nevýhody: Nevýhodami je v tomto případě poměrně zdlouhavý proces vyřízení žádosti o poskytnutí hypotečního úvěru, během kterého banka po klientovi vyžaduje několik různých dokumentů. Žadatelé o hypotéku by tudíž v tomto případě měli počítat s vyšší administrativní náročností a u některých bankovních domů také s poplatky, jež si za jednotlivé úkony účtují. U účelových hypoték navíc musí klient dokládat, do čeho hodlá zapůjčené prostředky investovat. V případě neúčelového hypotečního úvěru pak musí naopak počítat s vyšším úrokem.

Varianta č. 2 - úvěr ze stavebního spoření

Komu je určen:  Úvěr ze stavebního spoření je ideální variantou pro osoby, které mají uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Ta by měla být alespoň 2 roky stará. Dalším rozhodujícím faktorem je v tomto případě spořící složka. Žadatel o hypotéku by měl mít ideálně naspořeno 35 až 50 % z cílové částky. Pokud tato kritéria splňujete, pak je pro vás úvěr ze stavebního spoření ideální variantou.

Výhody: Zřejmě tou největší výhodou úvěru ze stavebního spoření je skutečnost, že vám bankovní dům garantuje stejnou výši úroků během celé doby splácení. Další neopomenutelnou výhodou je také možnost čerpat státní podporu ve výši 10 %, která ovšem ročně nesmí přesáhnout částku 2 000 Kč. Rozhodnete-li se pro tuto možnost, můžete zvolit buďto klasický úvěr ze stavebního spoření nebo úvěr překlenovací.

Nevýhody: V tomto případě může každý klient uzavřít pouze jednu smlouvu, z níž je možno čerpat státní podporu. Po dobu 6 let navíc není možno s penězi jakkoli manipulovat. Po uplynutí této lhůty je ovšem možné použít je prakticky na cokoli. U úvěru ze stavebního spoření je navíc nutno platit zhruba 1 % vstupní poplatek, který se odvíjí od cílové částky.

Varianta č. 3 – standardní spotřebitelský úvěr

Komu je určen: Spotřebitelský úvěr je v rámci našeho porovnání bohužel tou nejméně výhodnou variantou. Pro mnohé klienty, kterým banka pro splnění jejich realitních snů neposkytla klasickou hypotéku, je ovšem oním záchranným kruhem ve velkém a rozbouřeném finančním moři. Pokud tedy nemáte naspořeny žádné vlastní finanční prostředky ani jste neuzavřeli smlouvu o stavebním spoření, přesto se však svého snu nechcete vzdát, je spotřebitelský úvěr ideální variantou.

Výhody: Peníze ze spotřebitelského úvěru můžete použít prakticky na cokoli, pokud vám daná banka přímo neurčí, k jakému účelu mohou být využity. U některých bankovních domů navíc můžete žádat o úvěr zhruba do 500 000 Kč bez nutnosti ručitele.

Nevýhody: V drtivé většině případů bude nutno ručit stávající nemovitostí nebo jiným majetkem, který vlastníte. Jelikož spotřebitelský úvěr nepatří ke standardním způsobům financování výstavby či koupě nemovitosti, bude nutno připravit se na poměrně vysoký úrok. U některých bank můžete při dlouhé době splatnosti přeplatit i 60 % z vypůjčené částky. Nemáte-li ovšem jinou možnost, je spotřebitelský úvěr vhodnou alternativou klasické hypotéky.

Optimální řešení pro vaše potřeby?

Tak přesně to vám nabídne společnost Gepard Finance! Ať již žádáte o klasickou hypotéku nebo hledáte nejvhodnější spotřebitelský úvěr, zkušení odborníci vám doporučí optimální řešení vaší aktuální situace. Stačí je kontaktovat nebo se rovnou domluvit na osobní schůzce, kde proberete všechny důležité nezbytnosti a detaily.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...