Refinancování hypoték – v roce 2014 se vyplatí

Přiblížil se čas konce fixace vaší hypotéky? Rozhodně uvažujte o jejím refinancování. Banky nyní nabízejí dosud nejvýhodnější úrokové sazby začínající na 2 %. A dochází také k dalším zajímavým změnám: v rámci konkurenčního boje nabízejí čím dál lepší podmínky i banky, u nichž máte starou hypotéku. Přečtěte si, jak na hypotéce ušetříte desetitisíce korun ročně.

Refinancování hypoték – v roce 2014 se vyplatí

Obrovský rozdíl oproti roku 2008: téměř 4 procenta

Navzdory odhadům odborníků se úroky hypotečních úvěrů měsíc od měsíce snižují a v současnosti dosahují historického minima. Například Gepard Finance nabízí hypoteční úvěry už od 1,99 %. Přitom se za historické minimum označoval loňský rok se sazbou okolo 2,95 %. Rozdíl oproti dosavadnímu maximu ze srpna 2008 je markantní, kdy se úroky mimo jiné kvůli globální finanční krizi a hospodářské recesi pohybovaly okolo 5,82 procent.

Refinancování hypotéky je ještě přístupnější, než jsme čekali

Ještě na začátku letošního roku byly prognózy na vývoj hypotečních sazeb pro žadatele velmi příznivé a pohybovaly se kolem 3 procentních bodů. V této chvíli začínají okolo 2 %. V neúprosném konkurenčním boji jdou banky nejníže, jak je to jen možné. Refinancování totiž umožňuje bankám jít do dříve nepředstavitelných pásem sazeb. Klienti s ověřenou platební historií jsou pro banky z hlediska rizikovosti natolik zajímaví, že jim můžou nabídnout sazbu hodně nízko.

Při hypotéce za 2,5 milionu ušetříte oproti roku 2009 téměř 50 tisíc ročně

S trochou sebevědomí lze říci, že lepší dobu pro refinancování hypotéky si nelze představit. Ukážeme si to na příkladu. Jestliže v roce 2009 jste měli hypotéku na 2,5 mil. Kč s úrokem 5,1 % a měsíční splátkou 13 300 Kč (hypotéka měla splatnost 30 let), v roce 2014 ji pořídíte s úrokem 2 % a měsíční splátkou 9 300 Kč. Rozdíl jsou 4 tisíce korun měsíčně. Za rok to je 48 tisíc korun, které zůstanou ve vaší kapse. Máte-li 5leté období fixace, které zrovna končí, zjišťujte, jaké podmínky vám nabízí nejen vaše stávající banka, ale i ty konkurenční.

Tip: V první řadě vždy vyjednávejte se stávající bankou (refinancování jinou bankou se může prodražit a být ve výsledku nevýhodné kvůli různým poplatkům souvisejícím s přechodem mezi bankami).

Nejvýhodnější podmínky sjednáte prostřednictvím odborníků

Vyřízení refinancování hypotéky je záležitostí stejně zodpovědnou jako získání hypotéky. Její výsledná podoba ovlivní fungování vaší domácnosti na roky i desetiletí dopředu. Proto se při hledání nejvýhodnějšího úvěru vyplatí svěřit své požadavky a přání odborníkům, kteří se ve složitém hypotečním trhu pohybují denně, mají přehled a díky dobrým kontaktům také zrpostředkovávají výhodnější nabídky, než jsou běžně dostupné.

Tip: Stáhněte si zdarma ve formuláři níže příručku Refinancování hypotéky, která vám představí oblasti, na co si dát pozor při refinancování.

Sdílejte článek