Refinancování hypotéky a doba, kterou vám tento proces zabere

Podpis smlouvy o hypotečním úvěru je jedním ze zásadních kroků v životě každého člověka. Díky tomuto dokumentu si můžeme splnit svůj dávný sen o vlastním bydlení. Na druhou stranu si však „na nohu“ uvážeme poměrně těžkou kouli, jíž se jen tak nezbavíme. Hypotéky, které byly uzavřené před 3, 5 nebo 10 lety jsou do nynějška zatíženy úrokem, jež se nedá s aktuálními úrokovými sazbami srovnávat. 

Refinancování hypotéky a doba, kterou vám tento proces zabere

Mnoho klientů tuzemských bank tedy čeká na konec fixačního období doslova jako na smilování. Jakmile totiž fixační období skončí, je možno hypotéku úspěšně refinancovat a vyjednat značně výhodnější podmínky a nižší úrokové sazby. Pokud je to i váš případ, pak vás jistě bude zajímat, jak dlouho vlastně samotné refinancování trvá. Odpověď na tuto otázku naleznete o několik řádků níže.

Pozor na konec fixačního období

Základem úspěšného refinancování je snaha začít jej řešit pokud možno co nejdříve. V případě, že si na konec fixace vzpomenete měsíc před vypršením aktuální smlouvy, celý proces refinancování mnohdy ani nemusíte stihnout. S největší pravděpodobností už vám také dorazí smlouva vaší stávající banky, která vám nabídne zpravidla výhodnější podmínky a nižší úrok ve snaze udržet si vaši přízeň i pro následující roky. Pokud byste se nyní pustili do shánění informací o ostatních bankovních domech a následného porovnávání, refinancovat s největší pravděpodobností nestihnete. Proto si na tento proces vyčleňte více času – ideálně 1,5 měsíce až 3 měsíce před vypršením stávající smlouvy.

Za jak dlouho vám banky refinancování úvěru vyřídí?

Jakmile objevíte banku, která vám může nabídnout nejvýhodnější podmínky pro refinancování, obratem ji kontaktujte a domluvte se na osobní schůzce. Zde proberete vše, co je pro refinancování nezbytné, banka zhodnotí vaše šance na schválení nové smlouvy o hypotečním úvěru a v případě, že jeho refinancování nebude stát nic v cestě, požádá vás o dokumenty, které je nutno k úspěšnému zakončení procesu doložit. Drtivá většina tuzemských bank uvádí 14 denní lhůtu nutnou pro refinancování stávajícího úvěru, která je však pouze orientační a může se lišit na základně různorodých faktorů.

Refinancování vyřízené třeba i za 3 měsíce

V zásadě totiž záleží na tom, jaké dokumenty po vás bude nová banky vyžadovat a jak rychle vyřídí refinancování u vašeho stávajícího poskytovatele hypotečního úvěru. Pokud bude potřeba nový odhad ceny nemovitosti, lhůta se opět o něco prodlouží. Ke zkrácení nebo naopak prodloužení lhůty nutné pro refinancování, můžete nemalou měrou přispět také vy. Pokud budete dodání potřebných dokumentů neustále odkládat, nebo souhra náhod ovlivní některé skutečnosti, jež jsou pro získání některých listin nezbytné, pak se může lhůta nutná pro refinancování hypotéky „natáhnout“ třeba i na tři měsíce.

Refinancujte s Gepard Finance

Chcete-li mít jistotu úspěšného refinancování bez zbytečných komplikací a průtahů, vsaďte na profesionály v oboru – společnost Gepard Finance. Nejen, že vám její zástupci ochotně odpovědí na nejrůznější druhy dotazů, ale také pro vás vyjednají ty nejvýhodnější podmínky u kterékoli tuzemské banky. Zároveň pro vás zajistí nejrůznější druhy dokumentů a podkladů, jež jsou pro refinancování hypotéky nutné, čímž výslednou lhůtu značně zkrátí. 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...