Refinancování hypotéky bez doložení příjmu – poslední šance pro spotřebitele?

Refinancování, podobně jako zbytek hypotečních produktů, podléhá aktuální situaci trhu s hypotékami. Zpřísňující opatření České národní banky odstřihla žadatele od 100% hypoték, na posuzované žádosti hledí bankovní instituce mnohem přísnějším okem. U každého potenciálního klienta posuzují současné příjmy a důrazně hledí i na úvěrovou historii. U refinancování to ale tak docela neplatí – šanci mají i ti žadatelé, kteří prokáží dostatečnou svědomitost.

Můžete si vzít hypotéku bez doložení příjmů?

Důkladné prověření příjmů je koloritem hypotečních žádostí. Zaměstnanci musí doložit výdělky za posledních 3 až 12 měsíců (dle požadavků banky), podnikatelům se příjmy počítají z doložených daňových přiznání. Je to logické – poskytnout milionové obnosy žadateli bez prověrky je na první pohled čirým šílenstvím. Banky to ale vidí jinak – o každého jednotlivého zákazníka svádí tvrdé boje, a jsou tak ochotny některé zažité zákonitosti obejít. Při refinancování tak mají šanci i ti, kteří nedávno změnili zaměstnání. Jak je to možné?

Stačí prokázat schopnost splácet

Účelem dokládání příjmů je především snaha ověřit dlouhodobou finanční situaci klienta. Podobnou výpovědní hodnotu má ovšem i úvěrová historie. A právě podle ní mnohé banky při sjednávání refinancování mnohé žadatele hodnotí.

Pokud jste totiž dosavadní hypotéku spláceli včas a nedošlo u vás k zásadní změně finanční a rodinné situace, máte u mnoha bankovních domů dveře otevřené i bez složitého dokládání příjmů. Ze všech hypotečních bank vám takové refinancování umožní hned dvanáctka z nich. Čím bývá takové refinancování podmíněno?

  • Totožná finanční a rodinná situace.
  • Minimálně 12 řádných splátek u původního poskytovatele hypotéky (mj. ČSOB, Hypoteční banka, Sberbank, Raiffeisenbank, MONETA Money Bank, Wüstenrot hypoteční banka).
  • Výpis z běžného účtu (Komerční banka, Equa bank, MONETA Money Bank, mBank).
  • Zachování nebo snížení měsíčních splátek.

Vedle toho banky požadují doklady totožnosti i původní smlouvu o hypotečním úvěru.

Tip na závěr: Uvažujete o refinancování? Nevíte, jak o něj zažádat, za jakých podmínek vám jej banky umožní a podle čeho novou hypotéku vybrat? Stáhněte si e-book s radami o refinancování a ušetřete s výhodnějším úvěrem desítky tisíc korun!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...