Refinancování hypotéky bez doložení příjmu – poslední šance pro spotřebitele?

Refinancování, podobně jako zbytek hypotečních produktů, podléhá aktuální situaci trhu s hypotékami. Zpřísňující opatření České národní banky odstřihla žadatele od 100% hypoték, na posuzované žádosti hledí bankovní instituce mnohem přísnějším okem. U každého potenciálního klienta posuzují současné příjmy a důrazně hledí i na úvěrovou historii. U refinancování to ale tak docela neplatí – šanci mají i ti žadatelé, kteří prokáží dostatečnou svědomitost.

Můžete si vzít hypotéku bez doložení příjmů?

Důkladné prověření příjmů je koloritem hypotečních žádostí. Zaměstnanci musí doložit výdělky za posledních 3 až 12 měsíců (dle požadavků banky), podnikatelům se příjmy počítají z doložených daňových přiznání. Je to logické – poskytnout milionové obnosy žadateli bez prověrky je na první pohled čirým šílenstvím. Banky to ale vidí jinak – o každého jednotlivého zákazníka svádí tvrdé boje, a jsou tak ochotny některé zažité zákonitosti obejít. Při refinancování tak mají šanci i ti, kteří nedávno změnili zaměstnání. Jak je to možné?

Stačí prokázat schopnost splácet

Účelem dokládání příjmů je především snaha ověřit dlouhodobou finanční situaci klienta. Podobnou výpovědní hodnotu má ovšem i úvěrová historie. A právě podle ní mnohé banky při sjednávání refinancování mnohé žadatele hodnotí.

Pokud jste totiž dosavadní hypotéku spláceli včas a nedošlo u vás k zásadní změně finanční a rodinné situace, máte u mnoha bankovních domů dveře otevřené i bez složitého dokládání příjmů. Ze všech hypotečních bank vám takové refinancování umožní hned dvanáctka z nich. Čím bývá takové refinancování podmíněno?

  • Totožná finanční a rodinná situace.
  • Minimálně 12 řádných splátek u původního poskytovatele hypotéky (mj. ČSOB, Hypoteční banka, Sberbank, Raiffeisenbank, MONETA Money Bank, Wüstenrot hypoteční banka).
  • Výpis z běžného účtu (Komerční banka, Equa bank, MONETA Money Bank, mBank).
  • Zachování nebo snížení měsíčních splátek.

Vedle toho banky požadují doklady totožnosti i původní smlouvu o hypotečním úvěru.

Tip na závěr: Uvažujete o refinancování? Nevíte, jak o něj zažádat, za jakých podmínek vám jej banky umožní a podle čeho novou hypotéku vybrat? Stáhněte si e-book s radami o refinancování a ušetřete s výhodnějším úvěrem desítky tisíc korun!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na jak dlouho zafixovat hypotéku v roce 2020?

Jak dlouhé fixační období vybrat, aby bylo nejvýhodnější z hlediska příznivého úroku? Jaký vývoj úrokových sazeb lze očekávat v příštích měsících a co přinese na trhu s hypotékami rok 2020? Zvolit spíše dlouhé fixační období, nebo fixovat úrok na co...

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...

Čeká vás letos refinancování hypotéky?

S novým rokem přibude také starost s refinancováním hypotečních úvěrů těm, kterým v letošním roce končí fixační období. Pro mnohé to také bude znamenat fakt, že budou podepisovat nové smlouvy s vyššími úrokovými sazbami, než měli doposud. Jak...