Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a aktuální ekonomická situace jejich stagnaci či dokonce poklesu nenahrává. Splácející se tak budou muset připravit na to, že na úhradu měsíční splátky budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.

hypotéky budou dražší

O kolik se splácejícím zvýší měsíční splátka?

Klienti, kteří uzavírali smlouvu o hypotečním úvěru před pěti lety s pětiletou fixací, měli pravděpodobně úrokovou sazbu pod úrovní 2 %. Pokud tomu bylo ke konci roku 2017, mohla se úroková sazba pohybovat lehce nad hranicí 2 %.

Klienti, kteří uzavírali nové smlouvy na počátku roku 2019 s tříletou fixací, měli pravděpodobně sazbu pohybující se kolem úrovně 3 %, v průběhu roku průměrná úroková sazba postupně klesala. Obě skupiny, kterých se letos bude týkat refinancování, se budou muset připravit na vyšší úrokové sazby a tedy na vyšší měsíční splátku.

Přehled nabídek úrokových sazeb

Nabídka úrokových sazeb pro hypotéku do 80 % hodnoty zástavy s fixací 5 let a při sjednání pojištění schopnosti splácet. Jedná se o orientační přehled.

 

Zdroj: gpf.cz

Příklad

V roce 2017 byla měsíční splátka u hypotéky na částku 3 mil. Kč se splatností 20 let, fixací na 5 let a úrokovou sazbou 2,3 % ve výši 15 606 Kč.

Po 5 letech splácení zbývá doplatit 2 373 904 Kč. Při splatnosti 15 let, fixaci na 5 let a úrokové sazbě 4,39 % bude měsíční splátka úvěru 18 027.

Splácející se musí připravit, že na splátce zaplatí o 2 421 Kč více.

Na jak dlouho v roce 2022 fixovat hypotéku?

Fixační období úrokové sazby si můžete zvolit zpravidla na 1, 3, 5 či 10 let. Výjimkou však není ani fixace na 2, 7, 15 či 20 let.

Delší fixační období je vhodné volit v té fázi ekonomického cyklu, kdy jsou úrokové sazby nízké, případně se očekává v příštích letech jejich růst.

Krátké fixační období je vhodné volit mimo jiné v době vysokých úrokových sazeb, především pokud se v následujících letech očekává jejich pokles.

Volba fixačního období by se měla vždy odvíjet od dlouhodobějších cílů a finanční situace splácejícího. Kdo chce mít jistotu, že se nebude ohledně jeho splácení nic měnit ani v následujících letech, může zvolit delší fixaci. Ovšem ruku na srdce, kdo chce 5 a více let platit sazbu 4,5 %? Proto je vhodné zvážit aktuálně spíše krátkodobou fixaci a to na období jednoho až dvou let, v nezbytných případech do tří let.

Kdy volit variabilní úrokovou sazbu?

Zvolit lze také variabilní úrokovou sazbu. Variabilní úroková sazba je na rozdíl od pevné sazby, jak již její název napovídá, podstatně proměnlivější, a to v kratším časovém úseku. Je odvozována od sazby PRIBOR, kterou vyhlašuje ČNB. Klient tak nemá jistotu stabilní měsíční splátky, protože ta se zvyšuje nebo snižuje v závislosti na změnách referenční sazby. Nejvhodnější je proto volit variabilní úrokovou sazbu v období, kdy úroky klesají. Výhodou variabilní sazby je, že banky umožňují zdarma přechod na pevnou sazbu, pokud klient začne mít obavy z rostoucích sazeb.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...

Refinancování hypotéky v roce 2021. Jak postupovat a na co si dát pozor

Stejně jako v loňském roce bude i letos v roce 2021 řešit několik desítek tisíc lidí refinancování svého hypotečního úvěru. Refinancování hypotéky v roce 2021 se nevyhnou především splácející, kteří uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2016 s...