Refinancování hypotéky z hlediska času: Víte, kdy začít vyjednávat a kdy podepsat novou smlouvu?

Refinancování hypotéky – pojem, který se poslední roky skloňuje stále častěji. Pryč jsou časy, kdy úroková sazba hypotečních úvěrů atakovala hranici 5 %! Dnes již můžete sjednat hypotéku s úrokem od 1,59 %! A to je lákadlo, kterému se jednoduše nedá odolat. Jak snížit měsíční splátky? Odpovědí může být refinancování hypotéky.

Refinancování hypotéky z hlediska času: Víte, kdy začít vyjednávat a kdy podepsat novou smlouvu?

Jak snížit měsíční splátky? Možná zrovna pro vás bude výhodné hypotéku refinancovat. Protože jsme o této problematice psali již mnohokrát, dnes se na proces refinancování podíváme z jiného, a to časového hlediska.

4 měsíce před koncem fixace

Refinancování hypotéky byste měli začít řešit zhruba 4 měsíce před koncem fixačního období. V první řadě je důležité najít a shromáždit všechny potřebné dokumenty, které budete k refinancování potřebovat. Mezi tyto dokumenty například může patřit:

Dva doklady totožnosti

Potvrzení o příjmu

Stávající smlouvu a hypotečním úvěru

Vyčíslení zůstatku úvěru

Fotografie současného stavu nemovitosti

Číslo účtu, kam by nová banka měla prostředky zaslat

Nabývací titul k nemovitosti

Datum předčasné splátky původního úvěru

Výpis z katastru nemovitostí

Souhlas původní banky s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě (je potřeba k čerpání hypotéky)

 

Potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny a příslušenství k úvěru (je potřeba až k čerpání hypotéky)

 

Náš tip: Co se týče odhadu nemovitosti, některé banky akceptují původní odhad, některé budou vyžadovat odhad nový. Někde dokonce můžete narazit na situaci, kdy banka odhad jiného, než vlastního odhadce neakceptuje.

3,5 měsíce před koncem fixace

Nyní nastává čas na kontaktování stávajícího bankovního domu. Oznamte mu svůj záměr a požádejte o nový návrh smlouvy a upravení stávajících podmínek (doba splácení, výše úroků).

3 měsíce před koncem fixace

Právě teď je nejvyšší doba na průzkum trhu a konkurence. Jakmile budete mít v ruce návrh stávající banky, srovnejte jej s návrhy ostatních konkurenčních bankovních domů a nebojte se vyjednávat. Uvidíte, že se sazbou pohnete o nějakou tu desetinku. Chcete-li mít jistotu nejvýhodnější hypotéky, kontaktujte specialisty ze společnosti Gepard Finance, kteří pro vás dokáží vyjednat ty nejlepší podmínky, na které byste sami dosáhli jen stěží.

2 měsíce před koncem fixace

Vraťte se do banky, u níž máte hypoteční úvěr stále veden, a seznamte ji s nabídkami konkurence. Uvidíte, že podmínky, které vám nyní nabídne, budou někde úplně jinde, než na začátku. Možná dokonce dospějete k závěru, že refinancování hypotéky nakonec nebude vůbec nutné.

1,5 měsíce před koncem fixace

Nebudete-li spokojeni s nabídkou banky, vyžádejte si od ní souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib výmazu zástavního práva k nemovitosti (vysvětlení pojmu zde). S poskytnutím dokumentů by banka neměla dělat žádné zbytečné průtahy.

1 měsíc před koncem fixace

Bance oznamte své finální rozhodnutí. Zároveň oslovte novou banku, u níž hodláte refinancovat, vyplňte novou žádost a dodejte veškeré potřebné doklady, které byste již měli mít u sebe. Po podepsání úvěrové smlouvy vás bude čekat podání zástavní smlouvy do katastru nemovitostí a potvrzení vinkulace pojištění nemovitosti od dané pojišťovny.

3 týdny před koncem fixace

Nyní je na řadě pouze podepsání nové smlouvy, kterou doručíte bance, jež má refinancování na starosti. V tuto chvíli můžete požádat o čerpání úvěru. Zhruba do 30 dnů by pak měla původní banka podat návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí.

Zdá se vám to příliš složité? Se vším vám pomohou naši hypoteční makléři 

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...