Refinancování od A do Z: praktický slovník pojmů pro vaši orientaci

Refinancování hypotéky je zajímavým způsobem, jak snížit měsíční splátky a zároveň prodloužit či zkrátit dobu splatnosti hypotečního úvěru. Protože je ovšem problematika refinancování poměrně komplikovaná, připravili jsme pro vás tento praktický slovník, který vás seznámí s pojmy, s nimiž se můžete během procesu refinancování setkat.

Refinancování od A do Z: praktický slovník pojmů pro vaši orientaci

Anuitní splátka

V České republice platí za nejčastější způsob splácení hypotečního úvěru. Po dobu fixace klient každý měsíc hradí stále stejně vysokou částku, jejíž součástí je jistina a úrok.

Bonita

O tom, zda je klient schopen dostát svým závazkům rozhoduje mimo jiné také jeho bonita. Bonita klienta se zjišťuje tzv. scoringem, v němž je zohledněn nejen věk, pohlaví a dosažené vzdělání žadatele, ale zejména jeho platební morálka a příjem.

Dokumenty

Rozhodnete-li se pro refinancování hypotéky, budete muset nové bance doložit několik důležitých dokumentů, mezi které patří například dva doklady totožnosti, původní smlouva o hypotečním úvěru, zástavní smlouva, nabývací titul nebo stávající či nový odhad nemovitosti.

Exekuce

Pokud je na klienta v minulosti uvalena exekuce, jeho šance na schválení hypotéky jsou u většiny tuzemských bank velmi nízké. To samé platí v případě, má-li klient z dřívějška záznam v registru dlužníků.

Fixace

Fixací hypotéky rozumíme dobu, po kterou se nemění výše úrokové sazby hypotéky. Pokud vám nastavené parametry současného hypotečního úvěru nevyhovují, je na místě uvažovat o refinancování ještě před vypršením doby fixace.

Gepard Finance

Největší hypoteční specialista v ČR. Ať už hledáte nejvýhodnější hypotéku, úvěr nebo pojištění, neváhejte nás kontaktovat!

Hypotéka

Neboli hypoteční úvěr, je specifický typ úvěru, zajištěný zástavním právem k nemovitosti nacházející se na území České republiky. U Gepard Finance aktuálně nabízíme hypotéky s úrokovou sazbou od 1,59 %!

Informace

O hypotékách i jejich refinancování vám rádi poskytneme v některém z našich obchodních míst rozesetých po celé České republice nebo na našich oficiálních internetových stránkách.

Jistina hypotéky

Označuje aktuální zůstatek hypotečního úvěru. Velmi zjednodušeně lze říci, že se jedná o původně zapůjčenou částku, poníženu o splátku jistiny.

Kalkulačka

O tom, kde můžete hypotéku refinancovat nejvýhodněji, vás přesvědčí naše kalkulačka, která je součástí těchto stránek. Stačí předvolit Refinancování hypotéky, vložit současnou banku s úrokovou sazbou a ihned vidíte úsporu, kterou byste měsíčně ušetřili při nových splátkách u jiné banky.

LTV

Zkratka slov „Loan To Value“ označuje poměr výše poskytnutého úvěru k celkové hodnotě nemovitosti.

Mimořádná splátka

Některé banky nabízejí možnost uhrazení mimořádné splátky hypotečního úvěru zcela zdarma. O tom, zda se tato skutečnost týká také vaší banky, se nezapomeňte dopředu informovat.

Nabývací titul k nemovitosti

Obecně charakterizujeme jako dokument, jímž vlastník prokazuje vlastnictví k dané nemovitosti. V případě refinancování jej po vás bude banka s největší pravděpodobností vyžadovat.

Odpočet daní

Zákon o dani z příjmu klientovi umožňuje snížit základ daně z příjmu o zaplacené úroky z hypotečního úvěru. Daňovou úlevu můžete uplatnit až do výše 300 000 Kč za rok. 

Refinancování hypotéky

Ve své podstatě představuje převzetí závazku jedné banky jiným bankovním domem. Obvykle vám nová banka dokáže nabídnout výhodnější podmínky nebo nižší úroky.

Scoring

Za pomocí scoringu banka ověřuje všechna možná rizika, která by mohla ovlivnit schopnost splácení hypotečního úvěru ze strany klienta.

Úroková sazba

Jinak též nazývaná cena úvěru, je obvykle vyjádřená v procentech za rok. Úrokové sazby hypotečních úvěrů Gepard Finance začínají na 1,59 procentech!

Zástavní právo k nemovitosti

Hypoteční úvěr je obvykle jištěn zástavním právem k nemovitosti. Pokud není ze strany klienta pohledávka včas splacena, má věřitel – v tomto případě banka – právo domáhat se náhrady prostřednictvím zastavené nemovitosti. 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...