Refinancovat hypotéku, nebo zůstat u stejné banky? Zjistěte, co je výhodnější

Chýlí se fixační období vašeho stávajícího hypotečního úvěru ke konci? Včasnou přípravou a vyjednáváním můžete skrze výhodnější podmínky nové fixace ušetřit desítky tisíc korun. Ty tam jsou doby, kdy banky nechaly své klienty přejít s lehkým srdcem k jiné instituci. V bankovním sektoru hoří lítý boj – a vydělat na něm můžete právě vy.

Zvažte, jestli je pro vás výhodné refinancovat hypotéku.

Ještě počátkem třetího tisíciletí se úrokové sazby hypoték pohybovaly v dvouciferných hodnotách. Od té doby se mnohé změnilo: Průměrná výše sazby okolo 2 % nutí banky bojovat o každého jednotlivého klienta.

Odejít díky refinancování k jiné instituci není dnes žádný problém. A banky to dobře vědí. Jak se na vlně jejich konkurenčního boje svézt? A vyplatí se vůbec odchod k jiné bance?

Vše dobře propočítejte

Výhodnější podmínky hypotéky stojí a padají s množstvím vypracovaných nabídek od konkurenčních bankovních domů. Právě ty jsou pákou při vyjednávání s domovskou bankou.

O výhodnější úrokové sazby bychom se měli začít zajímat až 6 měsíců před koncem stávajícího fixačního období. Časová rezerva není důležitá jen pro zpracování nezávazných plánů pro refinancování. Dostatečná doba vám dává do rukou i prostor pro vyjednání lepších podmínek u stávající banky.

Desetiny sem, desetiny tam

Správně vedené vyjednávání dokáže úroky pro další období srazit až o několik desetin procentního bodu. Při porovnávání konečných nabídek berte v potaz nezbytné náklady, které jsou s refinancováním spojeny. Specialitou jsou pak administrativní poplatky spojené s předčasným splacením hypotéky.

Ve světle finančních a časových nákladů na zřízení úvěru u jiné banky se výhodnost refinancování může povážlivě snížit. Při zvažování všech pro a proti vám zdarma pomůže např. náš hypoteční poradce.

Příliš vysoké LTV: Dar, nebo prokletí?

Existují i případy, kdy si o výhodném refinancování můžete nechat zdát. Typickým příkladem jsou úvěry s příliš vysokým LTV.

Od letošního dubna vám žádná instituce hypotéku s LTV nad 90 % neposkytne. A pokud jste se během splácení současného úvěru pod tuto hranici nedostali, chtě nechtě musíte podmínky své stávající banky akceptovat.

Tip na závěr: Zvažujete refinancování hypotéky? Stáhněte si e-book o tipech pro výhodné refinancování a ušetřete čas i desítky tisíc korun!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...