Rekonstrukce: Vyplatí se úvěr ze stavebního spoření, hypotéka, nebo jiná půjčka?

Hypotéky slaví jeden úspěch za druhým. Současná situace na hypotečním trhu pomáhá lidem plnit jejich sny o novém bydlení. Existují ovšem situace, kdy hypotéku nelze považovat za nejefektivnější řešení. Taková situace může nastat například tehdy, rozhodujete-li se, jak financovat rekonstrukci bytu či domku. Na následujících řádcích mezi sebou porovnáme klasický hypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření a spotřebitelskou půjčku.

Rekonstrukce: Vyplatí se úvěr ze stavebního spoření, hypotéka, nebo jiná půjčka?

Hypotéka na rekonstrukci

Hned ze začátku začneme výhodami hypotéky na rekonstrukci, mezi které samozřejmě patří rekordně nízké sazby. Při hypotéce na 100 % hodnoty nemovitosti obvykle není problém získat hypotéku pod 3 procenta. Za její sjednání a vyřízení navíc neplatíte žádné poplatky. Zajímavou možností je také refinancování hypotéky, díky kterému můžete po určité době získat ještě výhodnější sazbu. Ale ani zde není vše pouze černé nebo bílé. Nevýhodami je v tomto případě minimální hodnota, od níž vám bude banka ochotna hypotéku poskytnout, která se u řady bankovních ústavů pohybuje na hranici 200 000 Kč. Pokud navíc nevychytáte akční nabídku, připlatíte si dalších 3 až 5 tisíc za odhad nemovitosti.

Výhody vs. nevýhody ve zkratce:

+  Nízké hypoteční sazby

+  Možnost refinancování

+  Žádné poplatky za sjednání či vyřízení

-  Minimální hranice pro poskytnutí úvěru

-  Nutnost dalších poplatků (např. za odhad nemovitosti)

-  Zajištění úvěru nemovitostí

Úvěr ze stavebního spoření

Ačkoli má stavební spoření nejlepší léta dávno za sebou, pro rekonstrukci bytu či domu je tento produkt velmi vhodný. Stavební spořitelny poskytují překlenovací úvěry už od 20 tisíc korun. Díky tomu je možno realizovat i menší rekonstrukce bez nutnosti půjčovat si zbytečně mnoho finančních prostředků. Další výhodou stavebního spoření je také nárok na státní podporu ve výši 10 % (avšak v maximální výši 2 000 korun ročně po dobu spoření). Pokud máte navíc naspořenou dostatečnou sumu, můžete získat také poměrně zajímavý úrok okolo 2 procent. Na druhé straně ovšem stojí nevýhody, které nepotěší nové klienty, jimž spořitelna nabídne úrok pohybující se někde na hranici pěti a sedmi procent. Pokud navíc budete smlouvu teprve zakládat kvůli překlenovacímu úvěru, počítejte s poplatkem ve výši 1 % z cílové částky.

rekonstrukce nemovitostiVýhody a nevýhody ve zkratce:

+  Nižší částky k vypůjčení

+  Zajímavý úrok pro předvídavé spořitele

+  Možnost státní podpory

-  Vysoký úrok pro nové klienty

-  Poplatek za založení nové smlouvy

 

Klasický spotřebitelský úvěr

Stejně jako v několika předchozích srovnáních, vychází i zde spotřebitelský úvěr na rekonstrukci jako jedna z méně vhodných variant. Úroky spotřebitelských úvěrů jsou oproti úvěrům ze stavebního spoření a hypotékám úplně někde jinde. Proto je vhodné volit tuto možnost až jako poslední vhodnou alternativu. Ale abychom spotřebitelským úvěrům nekřivdili, i mezi nimi můžete najít zajímavé adepty. Vždy je ovšem nutné porovnat jednotlivé nabídky mezi sebou a nezvolit slepě první produkt, který vám – lidově řečeno – přijde „pod ruku“.

Výhody a nevýhody ve zkratce:

+  Netřeba dokládat faktury a účty prokazující využití úvěru na bydlení

-  Vysoký úrok, který úvěr prodražuje až o desítky tisíc korun

Závěrečné resumé

Z výše uvedených variant vychází nejefektivnější financování rekonstrukce za pomocí úvěru ze stavebního spoření. To ovšem v situaci, kdy s rekonstrukcí v budoucnu počítáte a máte již nějaké finanční prostředky naspořeny. Pokud tomu tak není, pak se přikláníme k účelovému hypotečnímu úvěru. Na pomyslném třetím místě setrvává klasický spotřebitelský úvěr, který ovšem nepředstavuje ekonomicky efektivní možnost.

Nevíte, jakou variantu zvolit? Neváhejte kontaktovat makléře Gepard Finance, kteří se seznámí s vaší situací a nabídnou vám nejvhodnější řešení!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...