Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému vystaví do internet banky. Dle přání klienta při sjednání Smlouvy stavebního spoření.

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Kontrola výpisů z účtu stavebních spořitelen

Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému vystaví do internet banky. Dle přání klienta při sjednání Smlouvy stavebního spoření.

Doporučuji kontrolovat tyto výpisy, sledovat dobu spoření a výši naspoření, nejen obraty. Cílová částka na Smlouvě stavebního spoření nesmí být přespořena – pokud se k tomu schyluje je nutno cílovou částku navýšit. Klient najde na výpise výši sjednané cílové částky, částku naspoření, kolik bylo připsáno stavební spořitelnou na úrocích z vkladů, jaká částka z úroků byla odeslána jako daň. Na výpise klient zjistí i jak vysoká záloha státní podpory mu byla v polovině dubna připsána k jeho smlouvě stavebního spoření k vkladům vložených na smlouvu předešlý rok 2019. Státní podpora na vklady vložené na smlouvu v roce 2020 bude připsána až letos v polovině dubna.  Je dobré též ověřit na výpisu správnost osobních údajů – při změně bydliště či jména po sňatku je nutno stavební spořitelnu o změně údajů informovat. Aby byly údaje na smlouvě shodné s registry, které kontroluje ministerstvo financí při potvrzení záloh státní podpory.

Konec vázací doby u stavebního spoření

Pokud se blíží na smlouvě stavebního spoření konec vázací doby, měl by klient zbystřit a ověřit si, jak se jeho stavební spořitelna po uplynutí 6 let od sjednání smlouvy zachová. Nedojde ke změně poplatku za vedení účtu stavebního spoření, nebo ke změně úroků z vkladů? Tyto možnosti mohou mít spořitelny na základě platných obchodních podmínek a Sazebníků.  V takovém případě začněte plánovat sepsání výpovědi Smlouvy stavebního spoření. Nezapomeňte, že standardně výpověď trvá 3 měsíce a začíná běžet 1. den následujícího měsíce. Pak je nejvyšší čas se rozhlížet po aktuálních akcích pro novou smlouvu stavebního spoření. V úrocích nyní velké rozdíly nejsou zpravidla se jedná o 1 % nebo méně. Spíše jsou akce na odpuštění poplatku za sjednání smlouvy stavebního spoření. Akcí na poplatek bývá v průběhu roku více, určitě se vyplatí počkat. Naši poradci Vám rádi s výběrem produktů pomohou.

Potvrzení o zaplacených úrocích

Kdo z klientů využil nabídky úvěrů stavebních spořitelen, pravděpodobně bude požadovat pro svou účetní potvrzení o zaplacených úrocích. Toto potvrzení bývá součástí úvěrového výpisu. Ne každý dlužník má nárok na uplatnění snížení daňového základu o zaplacené úroky na základě potvrzení. Zákon o daních stanovuje podmínky, kdy o zaplacené úroky lze daňový základ snížit. Stavební spořitelna nárok klienta neumí posoudit. Klient si podmínky odečtu úroků musí kontrolovat sám.    

 

foto Lenka SvobodováAutor článku:

Lenka Svobodová
produktový manager stavebního spoření
GEPARD FINANCE a.s.

Hypotéky Tábor

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Chcete i nadále využívat maximální státní podporu, nejvyšší čas uzavřít stavební spoření

Chcete si pravidelně spořit s garantovanou úrokovou sazbou a i pro další roky si zajistit státní podporu ve výši  2 000,-Kč?

Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Závěr roku je již tradičně ve znamení sjednávání nových smluv stavebního spoření. To podporují stavební spořitelny mnoha zajímavými akcemi. Letos poprvé i možností dorovnání státní podpory pro nové smlouvy stavebního spoření pro období...

Stavební spoření a úvěry v září 2023

Stavební spořitelny se snaží klienty nalákat na zajímavé spořicí akce s vyšším úročením, ale i bonusy za vyšší vklady. Dvě stavební spořitelny slibují dorovnání státní podpory na 2 000 Kč při sjednání smlouvy do konce roku.