Rodina a hypotéka. Kdy sjednat životní pojištění?

Základní funkcí životního pojištění je ochrana příjmů pro rodinu. Pojištění má však smysl i tehdy, když žijete sami a na vašem výdělku není nikdo závislý. Výpadek příjmů v důsledku zdravotních potíží může potkat každého z nás, pokud tedy nemáte vytvořenu pořádnou finanční rezervu, neměli byste brát zřízení životního pojištění na lehkou váhu. Pro koho je životní pojistka téměř nutností? A jak uvažovat při správném stanovení pojistné částky?

Rodina a hypotéka. Kdy sjednat životní pojištění?

Proč mít životní pojištění?

Životní pojištění je dlouhodobý pojistný produkt vhodný zejména pro ty, kdo si chtějí pojistit svou finanční budoucnost. Podstatou životní pojistky je ochrana příjmů rodiny v nenadálých životních situacích. Jedná se o situace, kdy vás vážná nemoc či nehoda zbaví na určitý čas možnosti vydělávat, případně vám nedovolí pracovat již natrvalo. Životní pojištění sjednáváme proto, aby nám v případě nouze pomohlo dorovnat životní standard, na který jsme byli zvyklí, a zároveň nám pokrylo nezbytné výdaje spojené s pojistnou událostí. Základní vlastností životního pojištění je taktéž záruka pro rodinu v případě náhlého úmrtí pojištěného.

1/ Jistota pro živitele rodiny

V případě, že máte rodinu, která je závislá na vašem příjmu, je téměř nutností ochránit ji před následky vašeho možného onemocnění, úrazu, trvalých následků, invalidity či úmrtí. I z tohoto důvodu se zpravidla pojišťuje ten člen rodiny, který v domácnosti zajišťuje významnější část příjmu.

2/ Splácím hypotéku

Životní pojištění je vhodné nejen pro rodiny, ale také pro osoby, které mají sjednanou hypotéku, čerpají úvěr nebo disponují jinými finančními závazky. Životní pojištění by mělo pokrýt hypotéku v případě úmrtí a zajistit tak pozůstalé, kteří by mohli mít problém se splácením. Stejně tak vás může ochránit před ztrátou zastavené nemovitosti v případě dlouhodobé nemoci. Důležité je mít tato rizika správně nastavena, včetně limitů plnění.

Pozor na správné stanovení pojistné částky

Stanovení pojistné částky věnujte velkou pozornost tak, aby odpovídala aktuálním potřebám rodiny. Vyčíslete si vaše celkové příjmy a výdaje. Kolik platíte na bydlení, kolik splácíte na úvěrech, kolik vás stojí provoz auta, péče o děti, kolik utratíte za jídlo a oblečení. Proti tomu postavte veškeré příjmy domácnosti. Stanovte si, jakou máte finanční rezervu. Pak si zhodnoťte, jak velkou část výdajů je domácnost schopna pokrýt bez příjmů živitele rodiny. Takto lze získat poměrně konkrétní představu o tom, jakou velkou finanční mezeru by mohl výpadek příjmu pro rodinu znamenat.

Jak vybrat vhodné životní pojištění?

Životní pojištění je relativně složitý produkt. A to především díky nepřehlednému množství nabídek a variant na našem trhu. Rizikové životní pojištění, investiční, kapitálové životní pojištění, úrazové pojištění. Ne každý druh pojištění je vhodný pro všechny skupiny občanů. Některé pojištění kryje pouze pojistná rizika, jiné umožňuje kromě krytí rizik také vytvářet finanční úspory a zastat do určité míry funkci investic. S volbou vhodného produktu se obraťte na odborníka. Zkušený makléř vám pomůže vybrat nejvhodnější produkt na základě vaší finanční situace.

Chcete mít jistotu, že máte vybraný správný pojistný produkt a nastaveny veškeré potřebné pojistné limity? Sjednejte si schůzku s naším specialistou GEPARD FINANCE.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...