Rok 2021 – přichází ideální doba na vyřízení hypotéky?

I když ještě nejsou k dispozici kompletní čísla ohledně objemu nově poskytnutých hypoték za loňský rok, můžeme s jistotou konstatovat, že rok 2020 byl rekordní. Krize nekrize, Češi touží po jistotě a chtějí bydlet ve vlastním. Bude zájem lidí o hypotéky pokračovat také v roce 2021? Možná právě nyní stojíte před důležitou otázkou, zdali si pořídit vlastní nemovitost na hypotéku, a zvažujete, jestli je na to nyní vhodná doba. Podívejte se s námi blíže, proč by měl být rok hypotéky 2021 vhodným rokem pro její vyřízení.

Prodej domu

Prosinec 2020 – rekordní měsíc v rekordním roce 2020

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v listopadu 22,1 miliardy Kč. V prosinci 2020 to bylo dokonce ještě o něco více. V meziročním srovnání je to oproti loňskému listopadu o 39 % více. Údaje vychází z aktuálních statistik ČNB a České bankovní asociace. Listopad se tak stal nejsilnějším měsícem v prodejích hypoték v historii statistik ČNB. Očekávaný výsledek objemu hypoték za celý rok 2020 se pohybuje kolem 250 miliard korun. Zatím nejsilnějším rokem byl rok 2018 s objemem poskytnutých hypoték ve výši 187 miliard korun.

1. Levné hypotéky a nízké úrokové sazby

Průměrná úroková sazba klesá již několik měsíců v řadě a podle aktuálních údajů ČNB byla v listopadu průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů 2,04 %. To představuje v meziročním srovnání pokles o 0,34 procentního bodu. Stejně tak klesá Index RPSN ČBA (průměrná roční procentní sazba nákladů), který byl za listopad u hypotečních úvěrů 2,19 %. I v tomto případě se jedná o meziroční pokles o 0,34 procentního bodu, což u průměrné hypotéky představuje snížení měsíční splátky o více než 800 Kč.

„Byť se standardní nabídky většiny bank pohybují kolem 2,19 až 2,29 procenta, reálně je u některých bank možné získat hypotéku na 80 procent hodnoty nemovitosti za sazby kolem 1,89 procenta p.a.,“ popisuje situaci na trhu David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, s tím, že u hypotéky s takzvaným rizikovým pojištěním se dá dostat dokonce až na 1,69%. „Rizikové pojištění ale zvyšuje celkové náklady a mělo by tedy být sjednáváno s rozmyslem a z jasného důvodu, nikdy ne pouze kvůli získání výhodnější úrokové sazby,“doplňuje David Eim.

2. Úspora na dani z nemovitosti

K vyššímu zájmu o koupi nemovitosti nahrává také zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. U nemovitosti za 3 miliony korun ušetří kupující na dani rovných 120 tisíc korun, na které nebylo možné čerpat peníze z poskytnutého hypotečního úvěru. Součástí daňového balíčku, který zrušil daň z nabytí nemovitých věcí, bylo také snížení částky daňového odpočtu pro hypotéky pořízené po 1. lednu 2021. Limit pro uplatnění daňového odpočtu úroků z hypotéky se snížil z částky 300 tisíc na 150 tisíc korun. I tak je to pozitivní zpráva, protože původní daňový balíček počítal s kompletním zrušením možnosti daňového odpočtu pro nově sjednané hypotéky.

3. Zrušené limity a LTV 90 %

Získat hypotéku v roce 2021 bude jednodušší také díky tomu, že ČNB v předchozím roce zrušila hned dva limity pro posuzování žádostí o hypotéku. V dubnu 2020 byl zrušen limit pro poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI), v červnu 2020 zrušila centrální banka také limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) v loňském roce vzrostl z původních 80 % na 90 %.

4. Levněji nebude, ceny nemovitostí rostou dál

I přes všechna očekávání, že by ceny nemovitostí mohly po propuknutí pandemie koronaviru poklesnout, se ukázalo, že ceny navzdory koronavirové krizi rostou dál. Ceny bytů a domů, stejně jako pozemků se odvíjí především od aktuální poptávky a nabídky. Za rostoucí poptávkou, která dlouhodobě převyšuje nabídku, stály v loňském roce převážně nízké úrokové sazby a zrušená daň z nabytí nemovitosti. Vysokou poptávku po bydlení by mohly zastavit až rostoucí úrokové sazby z hypoték, i tak ale není vyloučeno, že ceny nemovitostí především v atraktivních lokalitách budou růst i nadále. I to je důvod, proč s pořízením nemovitosti neotálet a nečekat na dobu, kdy budou nemovitosti levnější.

Kompletní přehled: Úrokové sazby hypoték 2021

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...