HYPOTÉKY 2022: Nový rok 2022 z pohledu hypoték – vyšší sazby a přísnější limity

V loňském roce se toho na trhu hypoték událo opravdu hodně. Převážná část roku se nesla v duchu růstu úrokových sazeb, což se negativně projeví ve splátkách těm, které čeká v letošním roce refinancování hypotečního úvěru. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout také ti, kteří si budou žádat o zcela nový hypoteční úvěr. Od dubna 2022 totiž začínají platit přísnější limity pro poskytování hypoték.

hypotéky budou dražší

Přísnější limity pro poskytování hypoték

Od dubna 2022 budou platit přísnější limity pro poskytování hypoték. Poskytovatelé hypotečních úvěrů budou opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Ukazatel LTV se navíc pro některé žadatele zpřísní.

Limit ukazatele DTI

Celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu bude od dubna příštího roku 8,5. V praxi to znamená, že výše všech úvěrů v součtu nesmí přesáhnout 8,5 ročních čistých příjmů. Osoby mladší 36 let mají výhodu. Stačí, když dodrží 9,5 ročních čistých příjmů.

Limit ukazatele DSTI

Poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem bude 45 %. V praxi to znamená, že maximální výše splátek všech závazku může činit maximálně 45 % jeho čisté mzdy, 50 % platí pro žadatele mladší 36 let.

Ukazatel LTV

Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila centrální banka na 80 % z předchozích 90 %. Mladším ročníkům bude limit LTV ponechán na úrovni 90 %.

Úrokové sazby hypoték 2022

Česká národní banka zvýšila před Vánoci základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za posledních 13 let, a to sice když zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 1 procentní bod na 3,75 %. To je nejvyšší úroveň od roku 2008 a bylo to třetí razantní zvýšení od září 2021. Ve zvyšování úrokových sazeb je centrální banka připravena pokračovat i v příštím roce a je tedy jasné, že za dané situace se bude muset posunout nad hranici 4 %.

V důsledku tohoto navýšení sazeb lze očekávat, že v 1. čtvrtletí roku 2022 budou úrokové sazby z hypoték atakovat hranici 5 %. I přesto nelze očekávat, že by hypotečnímu trhu hrozilo zamrznutí, a to především díky institucionálním investorům. Je ovšem možné, že vysoké sazby povedou k částečnému ochlazení trhu s hypotékami.

Refinancování hypoték v roce 2022

Utahování opasků čeká v příštím roce především ty, kteří budou refinancovat své úvěry na bydlení. Mnoho klientů, kterých se bude refinancování hypotéky týkat, má stávající sazbu kolem 2 – 3 %. Pokud se úrokové sazby vyšplhají k hranici 5 %, řadě lidí se navýší měsíční splátka hypotéky i o několik tisíc korun a někteří se tak mohou dostat do potíží se splácením úvěru. Situaci příliš nepřispívají ani vysoké ceny energií, které již nyní představují opravdu citelný zásah do rozpočtu v řádech tisíců korun.

Poraďte se s hypotečním specialistou

Hypoteční specialista vám pomůže s výběrem vhodného financování a probere s vámi veškeré vaše možnosti. Je to jednoduché. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....