Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

HYPOTÉKY 2022: Nový rok 2022 z pohledu hypoték – vyšší sazby a přísnější limity

V loňském roce se toho na trhu hypoték událo opravdu hodně. Převážná část roku se nesla v duchu růstu úrokových sazeb, což se negativně projeví ve splátkách těm, které čeká v letošním roce refinancování hypotečního úvěru. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout také ti, kteří si budou žádat o zcela nový hypoteční úvěr. Od dubna 2022 totiž začínají platit přísnější limity pro poskytování hypoték.

hypotéky budou dražší

Přísnější limity pro poskytování hypoték

Od dubna 2022 budou platit přísnější limity pro poskytování hypoték. Poskytovatelé hypotečních úvěrů budou opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Ukazatel LTV se navíc pro některé žadatele zpřísní.

Limit ukazatele DTI

Celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu bude od dubna příštího roku 8,5. V praxi to znamená, že výše všech úvěrů v součtu nesmí přesáhnout 8,5 ročních čistých příjmů. Osoby mladší 36 let mají výhodu. Stačí, když dodrží 9,5 ročních čistých příjmů.

Limit ukazatele DSTI

Poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem bude 45 %. V praxi to znamená, že maximální výše splátek všech závazku může činit maximálně 45 % jeho čisté mzdy, 50 % platí pro žadatele mladší 36 let.

Ukazatel LTV

Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila centrální banka na 80 % z předchozích 90 %. Mladším ročníkům bude limit LTV ponechán na úrovni 90 %.

Úrokové sazby hypoték 2022

Česká národní banka zvýšila před Vánoci základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za posledních 13 let, a to sice když zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 1 procentní bod na 3,75 %. To je nejvyšší úroveň od roku 2008 a bylo to třetí razantní zvýšení od září 2021. Ve zvyšování úrokových sazeb je centrální banka připravena pokračovat i v příštím roce a je tedy jasné, že za dané situace se bude muset posunout nad hranici 4 %.

V důsledku tohoto navýšení sazeb lze očekávat, že v 1. čtvrtletí roku 2022 budou úrokové sazby z hypoték atakovat hranici 5 %. I přesto nelze očekávat, že by hypotečnímu trhu hrozilo zamrznutí, a to především díky institucionálním investorům. Je ovšem možné, že vysoké sazby povedou k částečnému ochlazení trhu s hypotékami.

Refinancování hypoték v roce 2022

Utahování opasků čeká v příštím roce především ty, kteří budou refinancovat své úvěry na bydlení. Mnoho klientů, kterých se bude refinancování hypotéky týkat, má stávající sazbu kolem 2 – 3 %. Pokud se úrokové sazby vyšplhají k hranici 5 %, řadě lidí se navýší měsíční splátka hypotéky i o několik tisíc korun a někteří se tak mohou dostat do potíží se splácením úvěru. Situaci příliš nepřispívají ani vysoké ceny energií, které již nyní představují opravdu citelný zásah do rozpočtu v řádech tisíců korun.

Poraďte se s hypotečním specialistou

Hypoteční specialista vám pomůže s výběrem vhodného financování a probere s vámi veškeré vaše možnosti. Je to jednoduché. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Za rekordním nárůstem zadlužení stojí úvěry na bydlení

Obyvatelé České republiky dlužili na konci třetího čtvrtletí loňského roku 2,87 bilionu korun. Meziročně se tak dluh Čechů zvýšil o 314 miliard korun. Zadlužení se zvýšilo jen za prvních 9 měsíců minulého roku stejně rychle jako za dva předešlé roky...

Nabídkové sazby hypoték se za poslední rok zdvojnásobily. Splátky některých úvěrů by letos mohly vzrůst až o polovinu

Úrokové sazby i v letošním roce dále rostou a v případě hypoték lze očekávat, že se v průběhu roku přehoupnou přes 5 %. I tak je ale počet lidí, kteří mají potíže se splácením, rekordně nízký a objem nespláceného dluhu u úvěrů na bydlení stále...

Kontejnerové domy jako cesta k dostupnějšímu bydlení

Asi každého, kdo bydlel někdy v nájmu, napadaly stejné myšlenky. Má smysl platit každý měsíc nájem za byt, který mi nikdy nebude říkat pane? Není výhodnější místo nájemného umořovat hypotéku na vlastní bydlení? Jenže pořízení bytu či domu je...