Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Rok s koronavirem: Češi chtějí bydlet ve vlastním a hypotéky se nebojí

Češi chtějí i nadále bydlet ve vlastním a v touze po bydlení je nezastaví ani pandemická situace. Také statistiky ČNB o tzv. nevýkonných hypotečních úvěrech potvrzují velmi dobrou platební morálku Čechů, kteří si na nedostatek příjmu nestěžují. Podle aktuálního průzkumu ČBA Češi a financování bydlení má hypotéku 16 % Čechů a 13 % ji plánuje. Na co mají Češi v plánu hypotéku využít a podle čeho se rozhodují při výběru poskytovatele?

rozhodnutí

Boom hypoték nekončí

Loňský rok byl pro hypotéky rekordní a pokud si někdo myslel, že se letos hypoteční boom utlumí, zřejmě jen nevěřícně kroutí hlavou. Objemy obchodů bank za první čtvrtletí letošního roku ukazují, že zájem Čechů o hypotéky nijak neutichá. Spíše naopak. Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly dle údajů ČNB v březnu 2021 celkového objemu 32,7 mld korun. To je o 10,2 mld. korun více než v únoru 2021 a především to je o 16,4 mld. korun více než v březnu 2020. Tento objem přestavuje nárůst oproti loňskému březnu o 101 %.

Rekordy trhají také refinancované hypotéky

Také refinancované hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen lámou rekordy a v březnu dosáhly objemu 11.1 mld. korun. To je pětkrát více, než je obvyklé.

Obr. č. 1 Nové hypoteční úvěry k 31.3.2021

Zdroj: ČBA

 

Hypotéku na bydlení, rekonstrukci a vybavení z úspor

Česká bankovní asociace se v letošním průzkumu Češi a financování bydlení zaměřila na chování Čechů ve vztahu k financování jejich bydlení. Reprezentativní vzorek populace tvořilo 1000 dotazovaných a průzkum probíhal letos v březnu.

Nákup vlastního bydlení by 53 % dotazovaných řešilo především hypotékou, pětina úvěrem ze stavebního spoření, 33 % dotazovaných uvedlo, že by nákup vlastní nemovitosti financovali z vlastních úspor.

Rekonstrukci by hypotékou řešilo 17 % respondentů, vybavení domácnosti dokonce pouze 6 % dotázaných. Nejčastěji by Češi financovali rekonstrukci či nákup vybavení z vlastních úspor.

Hypotéku nejčastěji do 2 milionů

V průzkumu uvedlo 16 % dotazovaných, že aktuálně splácí hypoteční úvěr. Téměř tři čtvrtiny lidí má hypotéku sjednanou až do výše 2 milionů korun. Ovšem ti, co s hypotékou teprve počítají, plánují, že si budou žádat o vyšší částku. Hypotéku na více než 5 milionů korun mají nebo si plánují vzít nejčastěji lidé z Prahy.

Od výše hypotéky se odvíjí také doba splatnosti. Obvyklá doba splácení je dle průzkumu mezi 25 a 30 lety (44 %) a mezi 20 až 24 lety (22 %).

Při výběru hypotéky dáme na hypotečního poradce

Na doporučení hypotečního poradce dalo při výběru poskytovatele hypotéky 60 % dotázaných a 40 % těch, kteří se chystají o hypotéku žádat, má v plánu se doporučením poradce řídit. Důležitými kritérii pro výběr poskytovatele je dále výše úrokové sazby, výše poplatků, podmínky ve smlouvě, či výše měsíční splátky.

Nejdůležitějším kritériem při výběru nemovitosti byla pro vlastníky hypotéky atraktivita lokality (50 %), blízkost k ostatním členům rodiny (47 %) a velikost nemovitosti (43 %).

Obr. č. 2 Kritéria výběru poskytovatele hypotéky

Zdroj: ČBA

Své závazky splácíme nejlépe v Evropě

Dlouhotrvající pandemická situace nijak zásadně neovlivnila situaci s bydlením u 70 % respondentů. Necelá desetina dotázaných pak přiznala nedostatek příjmu na pokrytí výdajů s bydlením. Také statistiky ČNB potvrzují dobrou platební morálku českých dlužníků. V případě hypotečních úvěrů zůstaly nevýkonné úvěry v meziročním srovnání na stejné úrovni 0,91 %. V porovnání s Evropskou unií, kde je průměr kolem 3 %, patříme k premiantům ve splácení svých závazků.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Češi dluží o 179 miliard korun více

Celkové zadlužení Čechů se meziročně opět zvýšilo a velkou rolina tomtorůstu hraje neutuchající zájem lidí o levné hypotéky nejen v předchozím roce, ale také v prvním čtvrtletí letošního roku.Celkový počet lidí s úvěrem na bydlení přitom klesá. Jak...

Hypotéka a sankce – s jakými sankcemi se lze při splácení hypotéky setkat?

Čerpání a splácení hypotečního úvěru může být v některých situacích spojeno se sankcemi za nedodržení smluvních podmínek. Ty jsou podrobně definovány v tom nejdůležitějším dokumentu, kterým je hypoteční smlouva. Konkrétní výše poplatků či sankcí je...

Jak zvýšit své šance na získání hypotéky?

Hypoteční trh pokračuje i v letošním roce ve své spanilé jízdě a objemy poskytnutých hypoték v prvních měsících roku trhají rekordy.Sen o vlastním bydlení může pokazit jen zamítnutí žádosti o hypoteční úvěr. Víte, jakmůžetezvýšit své šance na...