RPSN ve světle nové zákonné úpravy: Je stále správným vodítkem pro srovnávání úvěrů?

Roční procentní sazba nákladů (RPSN) je pojmem, který většina z nás asi dobře zná. Pokud se však začneme zajímat o to, co nám tento údaj přesně říká, budeme asi trochu tápat. Vzhledem k tomu, že RPSN je v současnosti kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru stále důležitější, bude dobré se na tento termín podívat blíže.

RPSN ve světle nové zákonné úpravy: Je stále správným vodítkem pro srovnávání úvěrů?

Již před novelou zákona o spotřebitelském úvěru jste mohli slyšet informaci, že při porovnávání jednotlivých nabídek hypoték není důležité vzít v úvahu jen úrokovou sazbu. K dalším důležitým věcem patří všechny finanční náklady, jako jsou poplatky, pojištění a podobně.

RPSN musí nyní banky zveřejňovat povinně

Důležité je, že před platností nového zákona neměly banky a hypoteční společnosti povinnost zveřejňovat RPSN například u úvěrů malého rozsahu a hypotečních úvěrů. V typickém případě banky a finanční instituce dříve uváděly roční procentní sazbu nákladů pouze u neúčelových, spotřebitelských nebo předhypotečních úvěrů.

Věděli jste, že RPSN udává procentuální podíl z dluhu, který má povinnost spotřebitel zaplatit za jeden rok v souvislosti se správou, splátkami a dalšími výdaji spojenými s účtem a jeho čerpáním?

Poskytovatelé úvěrů jsou nyní povinni uvádět veškeré údaje ve smlouvě, a to tak, aby to z ní byl schopen vyčíst i naprostý laik. Spotřebitel by tak měl po přečtení smluvních podmínek získat zcela jasnou představu, kolik za úvěr zaplatí.

Součástí RPSN jsou například také poplatky za ocenění nemovitosti, zpracování úvěru, ověření podpisu, správu úvěru nebo vedení účtu.

Cena není jediným kritériem

V případě reklamy musí banky klientům sdělit také tzv. ilustrativní RPSN. Tato veličina dokáže zájemci o úvěr ukázat, jak se mohou při případném růstu úrokové sazby zvýšit náklady celkové. Zákon při porušení informační povinnosti banky postihuje – pokud poskytovatel klientovi výši RPSN vůbec nesdělí, má nárok pouze na REPO sazbu vyhlášenou Českou národní bankou v době uzavření smlouvy o úvěru.

Důležité je však nezapomenout, že RPSN není jediné vodítko, kterým byste se měli při výběru půjčky řídit. Zohlednit byste vždy měli, od koho si půjčujete a jaké vám nabízí podmínky a služby. Dobrým signálem je i způsob, jakým instituce komunikuje a jak k vám jako ke klientovi přistupuje.

Novela zákona sice pozici spotřebitele posiluje, stále se však vyplatí nechat si při výběru hypotéky doporučit od odborníka, specialisty. Neváhejte, konzultace v Gepard Finance jsou bezplatné!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...