RPSN ve světle nové zákonné úpravy: Je stále správným vodítkem pro srovnávání úvěrů?

Roční procentní sazba nákladů (RPSN) je pojmem, který většina z nás asi dobře zná. Pokud se však začneme zajímat o to, co nám tento údaj přesně říká, budeme asi trochu tápat. Vzhledem k tomu, že RPSN je v současnosti kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru stále důležitější, bude dobré se na tento termín podívat blíže.

RPSN ve světle nové zákonné úpravy: Je stále správným vodítkem pro srovnávání úvěrů?

Již před novelou zákona o spotřebitelském úvěru jste mohli slyšet informaci, že při porovnávání jednotlivých nabídek hypoték není důležité vzít v úvahu jen úrokovou sazbu. K dalším důležitým věcem patří všechny finanční náklady, jako jsou poplatky, pojištění a podobně.

RPSN musí nyní banky zveřejňovat povinně

Důležité je, že před platností nového zákona neměly banky a hypoteční společnosti povinnost zveřejňovat RPSN například u úvěrů malého rozsahu a hypotečních úvěrů. V typickém případě banky a finanční instituce dříve uváděly roční procentní sazbu nákladů pouze u neúčelových, spotřebitelských nebo předhypotečních úvěrů.

Věděli jste, že RPSN udává procentuální podíl z dluhu, který má povinnost spotřebitel zaplatit za jeden rok v souvislosti se správou, splátkami a dalšími výdaji spojenými s účtem a jeho čerpáním?

Poskytovatelé úvěrů jsou nyní povinni uvádět veškeré údaje ve smlouvě, a to tak, aby to z ní byl schopen vyčíst i naprostý laik. Spotřebitel by tak měl po přečtení smluvních podmínek získat zcela jasnou představu, kolik za úvěr zaplatí.

Součástí RPSN jsou například také poplatky za ocenění nemovitosti, zpracování úvěru, ověření podpisu, správu úvěru nebo vedení účtu.

Cena není jediným kritériem

V případě reklamy musí banky klientům sdělit také tzv. ilustrativní RPSN. Tato veličina dokáže zájemci o úvěr ukázat, jak se mohou při případném růstu úrokové sazby zvýšit náklady celkové. Zákon při porušení informační povinnosti banky postihuje – pokud poskytovatel klientovi výši RPSN vůbec nesdělí, má nárok pouze na REPO sazbu vyhlášenou Českou národní bankou v době uzavření smlouvy o úvěru.

Důležité je však nezapomenout, že RPSN není jediné vodítko, kterým byste se měli při výběru půjčky řídit. Zohlednit byste vždy měli, od koho si půjčujete a jaké vám nabízí podmínky a služby. Dobrým signálem je i způsob, jakým instituce komunikuje a jak k vám jako ke klientovi přistupuje.

Novela zákona sice pozici spotřebitele posiluje, stále se však vyplatí nechat si při výběru hypotéky doporučit od odborníka, specialisty. Neváhejte, konzultace v Gepard Finance jsou bezplatné!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...