Růst úrokových sazeb hypoték: rekordně nízkým úrokům je konec

S počátkem roku 2017 dochází ke skokovému zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jednou z příčin je novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, v pozadí stojí ale především snaha bank vymanit se z extrémně nízkých úrokových sazeb. K prvnímu navýšení se v polovině ledna odhodlala Česká spořitelna, krátce na to ji následovaly třeba Moneta Money Bank nebo Raiffeisenbank. Odborníci se shodují, že doba rekordně nízkých sazeb je u konce. A radí: Pokud uvažujete o hypotéce, je nejvyšší čas jednat.

Máme v roce 2017 očekávat růst úrokových sazeb hypoték?

Poslední léta byla pro žadatele o hypoteční úvěr zlatým obdobím. Od finanční krize v roce 2008 úrokové sazby hypoték klesaly, loni dokonce dosáhly historického minima. Loňský rok byl rekordní i z hlediska sjednaných hypotečních úvěrů. Těch lidé uzavřeli 114 550, pětinu z toho v listopadu a prosinci, kdy úrokové sazby dosáhly hodnoty 1,77 %. A ještě jedno prvenství loňský rok drží. Šlo o vůbec první kalendářní období, kdy průměrná výše hypotéky přesáhla hranici 2 milionů korun.

Proč budou hypotéky zdražovat?

Pravidla hry razantně mění novelizace zákona o spotřebitelském úvěru. Na straně jedné chrání spotřebitele před nejrůznějšími sankcemi, na straně druhé bere bankám zisk z předčasně splacených úvěrů.

V dosavadní praxi si totiž některé banky u mimořádné splátky účtovaly poplatek až 20 % ze splacené částky. Od loňského prosince ale platí, že banky mohou účtovat pouze účelně vynaložené náklady, které vzniknou v souvislosti s předčasným splacením.  Jejich výše nesmí přesáhnout částku úroku, kterou by spotřebitel zaplatil za dobu od předčasného splacení do konce fixace.

Zákon o spotřebitelském úvěru zároveň stanovuje situace, kdy je možné úvěr částečně nebo úplně splatit zdarma. Tím ovšem banky přicházejí o zisk – úrokové sazby se totiž již nyní pohybují na hranici výdělečnosti. Bankovním domům tak nezbývá, než reagovat zvýšením úrokových sazeb.

Jak moc hypoteční úvěry podraží?

Od půlky ledna můžeme sledovat řetězovou reakci, kdy finanční domy své úrokové sazby navyšují. Výjimkou nejsou hodnoty přesahující 2 %. Skokové zvýšení úrokových sazeb se odráží především u váhajících klientů. Ti se příslovečně za pět minut dvanáct vrhají po hlavě do hypotečních úvěrů – oproti jiným létům jsou předešlé měsíce z hlediska uzavřených hypoték mimořádně silné.

Experti se shodují, že úrokové sazby hypotečních úvěrů dále porostou. V polovině roku 2017 mohou být o několik desetin procenta vyšší než v současnosti. Od dubna letošního roku se má navíc maximální výše hypotéky omezit na 90 % z odhadované ceny nemovitosti.

V souvislosti s přísnějšími nároky na bonitu klientů tak na hypoteční úvěr v budoucnu už zdaleka nedosáhne každý. O vhodném dofinancování nemovitosti je třeba začít uvažovat již nyní – naši hypoteční makléři vám rádi poradí.

Čas na sjednání hypotéky je právě teď!

Pozorujete zvyšování hypotečních úvěrů s hrůzou v očích? Čas pro výhodné uzavření hypotéky se rychle krátí. Na nic nečekejte – sjednejte si ZDARMA osobní schůzku s našimi makléři!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB podává pomocnou ruku a snižuje sazby

Bankovní rada ČNB rozhodla na mimořádném měnovém jednání o opatřeních, která by měla zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele i domácnosti. V rámci stabilizačních kroků mimo jiné snížila základní dvoutýdenní repo...

ČNB zvýšila sazby. Za hypotéky si připlatíme

Na svém posledním zasedání 6. února 2020 bankovní rada ČNB navzdory očekáváním odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Centrální bankéři přistoupili ke zvýšení sazeb poprvé od loňského května. Za rozhodnutím stojí obavy z vyšší inflace, jež se...

Limity pro poskytování hypoték se zatím měnit nebudou

Česká národní banka (ČNB) potvrdila nastavení limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Nadhodnocení cen nemovitostí se podle výpočtů ČNB dále mírně zvýšilo.V případě pokračujícího dvouciferného růstu cen nemovitostí je centrální banka připravena...