Růst úrokových sazeb hypoték: rekordně nízkým úrokům je konec

S počátkem roku 2017 dochází ke skokovému zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jednou z příčin je novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, v pozadí stojí ale především snaha bank vymanit se z extrémně nízkých úrokových sazeb. K prvnímu navýšení se v polovině ledna odhodlala Česká spořitelna, krátce na to ji následovaly třeba Moneta Money Bank nebo Raiffeisenbank. Odborníci se shodují, že doba rekordně nízkých sazeb je u konce. A radí: Pokud uvažujete o hypotéce, je nejvyšší čas jednat.

Máme v roce 2017 očekávat růst úrokových sazeb hypoték?

Poslední léta byla pro žadatele o hypoteční úvěr zlatým obdobím. Od finanční krize v roce 2008 úrokové sazby hypoték klesaly, loni dokonce dosáhly historického minima. Loňský rok byl rekordní i z hlediska sjednaných hypotečních úvěrů. Těch lidé uzavřeli 114 550, pětinu z toho v listopadu a prosinci, kdy úrokové sazby dosáhly hodnoty 1,77 %. A ještě jedno prvenství loňský rok drží. Šlo o vůbec první kalendářní období, kdy průměrná výše hypotéky přesáhla hranici 2 milionů korun.

Proč budou hypotéky zdražovat?

Pravidla hry razantně mění novelizace zákona o spotřebitelském úvěru. Na straně jedné chrání spotřebitele před nejrůznějšími sankcemi, na straně druhé bere bankám zisk z předčasně splacených úvěrů.

V dosavadní praxi si totiž některé banky u mimořádné splátky účtovaly poplatek až 20 % ze splacené částky. Od loňského prosince ale platí, že banky mohou účtovat pouze účelně vynaložené náklady, které vzniknou v souvislosti s předčasným splacením.  Jejich výše nesmí přesáhnout částku úroku, kterou by spotřebitel zaplatil za dobu od předčasného splacení do konce fixace.

Zákon o spotřebitelském úvěru zároveň stanovuje situace, kdy je možné úvěr částečně nebo úplně splatit zdarma. Tím ovšem banky přicházejí o zisk – úrokové sazby se totiž již nyní pohybují na hranici výdělečnosti. Bankovním domům tak nezbývá, než reagovat zvýšením úrokových sazeb.

Jak moc hypoteční úvěry podraží?

Od půlky ledna můžeme sledovat řetězovou reakci, kdy finanční domy své úrokové sazby navyšují. Výjimkou nejsou hodnoty přesahující 2 %. Skokové zvýšení úrokových sazeb se odráží především u váhajících klientů. Ti se příslovečně za pět minut dvanáct vrhají po hlavě do hypotečních úvěrů – oproti jiným létům jsou předešlé měsíce z hlediska uzavřených hypoték mimořádně silné.

Experti se shodují, že úrokové sazby hypotečních úvěrů dále porostou. V polovině roku 2017 mohou být o několik desetin procenta vyšší než v současnosti. Od dubna letošního roku se má navíc maximální výše hypotéky omezit na 90 % z odhadované ceny nemovitosti.

V souvislosti s přísnějšími nároky na bonitu klientů tak na hypoteční úvěr v budoucnu už zdaleka nedosáhne každý. O vhodném dofinancování nemovitosti je třeba začít uvažovat již nyní – naši hypoteční makléři vám rádi poradí.

Čas na sjednání hypotéky je právě teď!

Pozorujete zvyšování hypotečních úvěrů s hrůzou v očích? Čas pro výhodné uzavření hypotéky se rychle krátí. Na nic nečekejte – sjednejte si ZDARMA osobní schůzku s našimi makléři!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Co to znamená pro hypotéky?

Ani na začátku roku 2018 změny na hypotečním trhu nekončí. Sotva jsme se oklepali ze zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, přišel konec intervencí ČNB vůči české koruně. A hned nato zvýšila národní finanční instituce své úrokové sazby – a...

Úrokové sazby hypoték od začátku roku vzrostly. Klesl počet zájemců o hypotéku?

Hypoteční trh se mění. Podle odborníků jsou časy rekordně nízkých hypotečních úroků definitivně minulostí. A varují, že získat hypoteční úvěr bude čím dál těžší. Už v dubnu začnou bankovní instituce poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 %...

Úrokové sazby hypoték v roce 2016: Jak vypadají nejnovější prognózy?

To, co mnozí makléři predikovali, se stalo skutečným! Rok 2015 byl – co se týče objemu a množství uzavřených hypoték – velmi úspěšný, nebojme se říci rekordní! Nejnižší úroky a největší objemy i počty poskytnutých hypoték v historii hlásí letos...