S jakými náklady počítat při koupi nemovitosti na hypotéku

Chystáte se pořídit nemovitost a koupi budete financovat hypotékou? Připravte se na to, že kromě splátky hypotéky budete muset zaplatit ještě další výdaje, které jsou s pořízením nemovitosti spojené. Podívejte se, jaké náklady vás při pořízení nového domu či bytu čekají.

S jakými náklady počítat při koupi nemovitosti na hypotéku

Splátka hypotéky

Koupě nemovitosti na hypotéku je velmi častým a oblíbeným způsobem financování nového bydlení. Proto tím nejvyšším výdajem, se kterým budete muset každý měsíc počítat, bude splátka hypotéky.

Zadejte si parametry pro výpočet měsíční splátky do hypoteční kalkulačky a hned zjistíte, jak zhruba velká bude měsíční splátka a úroková míra při konkrétní výši hypotečního úvěru.

Poplatky spojené s hypotékou

Poplatků, které se přímo či nepřímo váží k hypotečnímu úvěru, může být celá řada. Může jít o jednorázový poplatek za vyřízení hypotečního úvěru, měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu či poplatek za čerpání úvěru. Nabídky jednotlivých bank se ve struktuře poplatků liší, proto je nejlepším řešením svěřit porovnání jednotlivých nabídek do rukou odborníka.

Daň z nabytí nemovitosti

Další část financí spolkne daň z nabytí nemovité věci. Sazba daně je 4 % ze základu daně, tedy z ceny kupované nemovitosti. Daň platí kupující a není součástí kupní ceny. Daň budete muset zaplatit nejpozději do tří měsíců od konce měsíce, ve kterém došlo ke vkladu do katastru nemovitosti.

Poplatek za návrh na vklad

V okamžiku, kdy budete provádět zápis změny vlastníka kupované nemovitosti, čeká vás další výdaj v podobě poplatku za návrh na vklad do katastru nemovitostí. Za jeho přijetí je účtován správní poplatek ve výši 1 000 Kč. Při financování koupě hypotečním úvěrem zaplatíte dalších 1 000 Kč za vklad zástavního práva.

Provize RK

Pokud bude vámi vybraná nemovitost nabízena realitní kanceláří, zaplatíte jí za zprostředkování a vyřízení obchodu provizi. Obvyklou praxí je, že provize realitní kanceláře je již zahrnuta v kupní ceně nemovitosti, a tak ji nakonec vyplácí prodávající. Existují však také případy, kdy provizi platí kupující nad rámec kupní ceny. Kdo bude konkrétně za zprostředkování obchodu platit, si proto dopředu ověřte. Výše provize se pohybuje většinou mezi 2 až 5 % z kupní ceny.

Znalecký posudek

Každý žadatel o hypoteční úvěr musí doložit také odhad zástavní hodnoty nemovitosti, kterou bance nabízí jako zajištění hypotečního úvěru. Cena odhadu se pohybuje v řádech tisíců korun, většinou jde o částku mezi třemi až pěti tisíci korunami. Cena za vypracování odhadu se odvíjí od typu nemovitosti, způsobu ocenění, množství předaných podkladů a lokality.

Právní služby a úschova peněz

K platnému převodu nemovitosti je vyžadována písemná forma smlouvy s úředně ověřenými podpisy. Při koupi nemovitosti se nejčastěji setkáte se smlouvou o smlouvě budoucí kupní, smlouvou o úschově finančních prostředků a listin a kupní smlouvou. Pokud se chcete vyhnout možným komplikacím, je vhodné přenechat tuto činnost advokátům či notářům. Za jejich služby si sice připlatíte řádově i několik tisíc korun, máte ale jistotu, že odborník dané problematice rozumí.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je zřejmě jediný produkt, který spolu s hypotékou vyžadují všechny banky. Jeho sjednáním bývá mimo jiné podmíněno čerpání peněz z úvěru. Pojistné plnění z pojištění nemovitosti je vinkulováno ve prospěch banky. V případě poškození nemovitosti tak nejsou peníze z pojištění vyplaceny vám, ale bance.

Životní pojištění

Sjednat hypoteční úvěr znamená pro mnohé závazek trvající desítky let. I když máte splátku nastavenou ve výši, kterou zvládáte bez problému pokrýt, může se vyskytnout nenadálá událost, která by vám znemožnila ve splácení úvěru pokračovat. Řešením je v takových situacích především životní pojištění. Životní pojistka přestavuje nejenom oporu pro případ nenadálé životní situace, zajišťuje také, abyste o zastavenou nemovitost v důsledku zdravotních problémů nepřišli.

Financování

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...