Samoživitelka a hypotéka: jde to vůbec dohromady?

Příchod dítěte na svět pro vás byl jistě radostnou a tolik očekávanou událostí. Po prvotní euforii na vás ovšem padl smutek a rozezlení. S dítkem jste zůstala sama a jako matka-samoživitelka čelíte nejrůznějším předsudkům a nesmyslným stereotypům. Jedním z nich je i názor, že jako samoživitelka nemáte šanci dosáhnout na hypotéku. Co je na tomto tvrzení pravdy?

Samoživitelka a hypotéka: jde to vůbec dohromady?

Samoživitelka = klient, jako každý jiný

Z hlediska schválení či zamítnutí hypotéky je matka-samoživitelka chápána jako kterýkoli jiný žadatel. I zde bude bankovní úředník posuzovat dvě základní podmínky, které spočívají v uspokojivé bonitě a dostatečné zástavě. Zástavou v tomto případě chápeme nemovitost, kterou žadatel o hypotéku ručí. Vždy záleží na konkrétních podmínkách banky, stejně jako situaci, v níž se samoživitelka nachází. I přesto zde existují určitá specifika, která je nutno v tomto případě zohlednit a s nimiž je nutno počítat.

Náš tip: Více informací o tom, komu se hypotéka vyplatí, se dočtete zde.

Jak se posuzuje bonita samoživitelky?

Pokud má žena stálý pracovní poměr, dokáže bezpečně uživit sebe i dítě, hradí své závazky a její finanční minulost je „bez poskvrny“, není sebemenší důvod, proč se žádosti o hypotéku vyhýbat. Nutno podotknout, že při posuzování bonity se do příjmů domácnosti nezapočítávají přídavky na děti, které jsou dle zákona primárně určeny k pokrytí potřeb dítěte nikoli pro financování hypotéky.

matka

Kdy můžete na hypotéku zapomenout?

Samoživitelka, která o hypotéku žádá, nesmí být na mateřské dovolené, ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě. V takových případech hrozí, že bude žádost o schválení hypotéky bez milosti zamítnuta. I zde je proto důležité zajistit se stálou prací s dostatečným příjmem, který poskytovatel hypotéky individuálně posuzuje.

Neházejte „flintu do žita“

Je-li vaše bonita nedostatečná, nezoufejte! I tu lze v případě potřeby zajímavými způsoby navýšit. O hypotéku totiž můžete zažádat se spolužadatelem nebo bonitu „dorovnat“ nemovitostí v odpovídající hodnotě. Spolužadateli mohou být v tomto případě rodiče, děti, druh, družka, ale i další osoby, které se samoživitelkou nejsou v příbuzenském vztahu. Co se týče nemovitosti, zastavit můžete třeba také byt či domek od rodičů, chatu nebo pozemek. To vše pochopitelně se souhlasem právoplatného vlastníka nemovitosti.

Nehoda není náhoda

… a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pokud jako samoživitelka spoléháte na to, že máte nadstandardně ohodnocenou práci a vaše výhledy do budoucna jsou více, než uspokojivé, zkuste zapřemýšlet, zda nemůže nastat situace, kdy o své jistoty ze dne na den přijdete. Pro tyto nepříjemnosti se hodí uzavřít správně nastavené pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku, které vás může v těžkých chvílích (alespoň) finančně podržet. Protože však pojistných produktů existuje celá škála, je vhodné při výběru spolupracovat s hypotečními makléři a pojišťovacími specialisty, kteří se dopodrobna seznámí s vaší finanční situací a doporučí vám produkt ušitý na míru vašim potřebám i požadavkům.

Náš tip: Více informací o pojištění hypotéky, se dočtete v článku správně nastavené pojištění hypotéky.

Nezapomínejte na zadní vrátka

Ještě předtím, než se rozhodnete o hypotéku požádat, zohledněte veškeré její výhody a nevýhody, stejně jako benefity a problémy, které vám může přinést. Nezapomínejte ani na pravidelnou tvorbu tzv. „finančního polštáře“, který by měl činit minimálně šestiměsíční příjem. V případě, že nevíte, zda se pro hypotéku jako samoživitelka rozhodnout, neváhejte kontaktovat hypoteční makléře ze společnosti Gepard Finance, kteří vás rádi vyslechnou a doporučí nejvhodnější řešení vaší aktuální situace.

  

Sdílejte článek