Sazby hypoték v druhém čtvrtletí dále rostou – zdražování se nevyhneme

Hodnoty úrokových sazeb se od počátku letošního roku zvyšují. Nahrává tomu hned několik faktorů: snaha České národní banky regulovat hypoteční trh prostřednictvím svých doporučení, ukončení devizových intervencí a především pak hrozba schválení novely zákona o ČNB. Výsledkem je průměrná úroková sazba 2,01 %.

Sazby hypoték v čase dále rostou, zdražování je nevyhnutelné

Oproti loňskému říjnu vzrostla průměrná výše úroku o 0,21 %. Navyšování sazeb reflektuje jak regulaci hypotečního trhu, tak rostoucí zájem o úvěrové produkty. Ten kulminoval počátkem letošního roku.

Za první čtvrtletí vyhověly banky 28 466 žádostem a poskytly finanční prostředky ve výši 57,613 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku šlo přitom o 23 069 schválených žádostí a finanční objem 45,167 miliardy Kč.

Rostoucí úroky nenechávají klienty chladnými

Nejvýrazněji rostou úroky u úvěrů s vysokým LTV a krátkým fixačním obdobím (u jednoletých se úroková sazba pohybuje mezi 3,29 % a 3,39 %). Banky se ale o více jak desetiny procenta zdražit neodváží a bedlivě sledují kroky konkurence.

K vůbec prvnímu navýšení se v lednu mezi bankami odhodlala Moneta Money Bank a Raiffeisenbank, s prvními záchvěvy jara se ke zdražení osmělily i další instituce – namátkou třeba Hypoteční banka, UniCredit Bank nebo ČSOB.

Kartami míchá ČNB

Zásadní dopad pro zdražování hypoték mají zmíněná doporučení ČNB. Ta diktují zákaz poskytnutí financí ve výši plné hodnoty zastavené nemovitosti – nově by bankovní instituce měly poskytovat hypoteční úvěry do 90 % LTV.

Zákon trhu žene úroky vzhůru

Česká národní banka svými „nezávaznými“ doporučeními zároveň omezila množství poskytnutých hypoték nad 80 % hodnoty nemovitosti. Zájem o tento typ hypotečního úvěru proto zákonitě roste – a banky si mohou dovolit zvýšit úroky, aniž by na tom tratily.

Novela o ČNB? V nedohlednu

Zásadní ranou pro trh s hypotečními úvěry by mohla být novela zákona o ČNB. Ta ale už delší dobu leží na stole sněmovny a poslanci ji nyní poslali do druhého čtení.

Nejspíše tak bude záležet na nové vládě, jak se k regulaci hypotečního trhu zákonem postaví. Současné odhady hovoří nicméně o tom, že pro střední třídu budou hypotéky ještě po nějakou dobu relativně dosažitelné.

Jak hodnotíte vývoj na hypotečním trhu vy? Odradilo vás zvyšování úrokových sazeb, nebo jste podlehli a nový byt či dům pořídili? A co vaši známí a přátelé? Sdílejte článek a diskutujte!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...