Sazby hypoték v druhém čtvrtletí dále rostou – zdražování se nevyhneme

Hodnoty úrokových sazeb se od počátku letošního roku zvyšují. Nahrává tomu hned několik faktorů: snaha České národní banky regulovat hypoteční trh prostřednictvím svých doporučení, ukončení devizových intervencí a především pak hrozba schválení novely zákona o ČNB. Výsledkem je průměrná úroková sazba 2,01 %.

Sazby hypoték v čase dále rostou, zdražování je nevyhnutelné

Oproti loňskému říjnu vzrostla průměrná výše úroku o 0,21 %. Navyšování sazeb reflektuje jak regulaci hypotečního trhu, tak rostoucí zájem o úvěrové produkty. Ten kulminoval počátkem letošního roku.

Za první čtvrtletí vyhověly banky 28 466 žádostem a poskytly finanční prostředky ve výši 57,613 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku šlo přitom o 23 069 schválených žádostí a finanční objem 45,167 miliardy Kč.

Rostoucí úroky nenechávají klienty chladnými

Nejvýrazněji rostou úroky u úvěrů s vysokým LTV a krátkým fixačním obdobím (u jednoletých se úroková sazba pohybuje mezi 3,29 % a 3,39 %). Banky se ale o více jak desetiny procenta zdražit neodváží a bedlivě sledují kroky konkurence.

K vůbec prvnímu navýšení se v lednu mezi bankami odhodlala Moneta Money Bank a Raiffeisenbank, s prvními záchvěvy jara se ke zdražení osmělily i další instituce – namátkou třeba Hypoteční banka, UniCredit Bank nebo ČSOB.

Kartami míchá ČNB

Zásadní dopad pro zdražování hypoték mají zmíněná doporučení ČNB. Ta diktují zákaz poskytnutí financí ve výši plné hodnoty zastavené nemovitosti – nově by bankovní instituce měly poskytovat hypoteční úvěry do 90 % LTV.

Zákon trhu žene úroky vzhůru

Česká národní banka svými „nezávaznými“ doporučeními zároveň omezila množství poskytnutých hypoték nad 80 % hodnoty nemovitosti. Zájem o tento typ hypotečního úvěru proto zákonitě roste – a banky si mohou dovolit zvýšit úroky, aniž by na tom tratily.

Novela o ČNB? V nedohlednu

Zásadní ranou pro trh s hypotečními úvěry by mohla být novela zákona o ČNB. Ta ale už delší dobu leží na stole sněmovny a poslanci ji nyní poslali do druhého čtení.

Nejspíše tak bude záležet na nové vládě, jak se k regulaci hypotečního trhu zákonem postaví. Současné odhady hovoří nicméně o tom, že pro střední třídu budou hypotéky ještě po nějakou dobu relativně dosažitelné.

Jak hodnotíte vývoj na hypotečním trhu vy? Odradilo vás zvyšování úrokových sazeb, nebo jste podlehli a nový byt či dům pořídili? A co vaši známí a přátelé? Sdílejte článek a diskutujte!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak a proč se mění pozice dlouhodobých fixací na hypotečním trhu?

Čím delší doba fixace, tím vyšší úroková sazba. A tím nevýhodnější podmínky pro žadatele o hypotéku. Alespoň tak to dříve mohlo platit. Jenže ve světle zdražujících hypotečních úvěrů si dlouhodobě zafixované hypotéky získávají novou pozornost...

3 věci, které jste o obratové hypotéce nevěděli. Jak ji získat?

V loňském roce podnikalo v Česku na 992 000 živnostníků. Navzdory vyšším příjmům mají OSVČ přístup k hypotečnímu úvěru paradoxně těžší. Stejně jako u zaměstnanců vycházejí úředníci při sestavování bonitního skóre z čistých příjmů, liší se ale...

Přejeme vám krásné vánoční svátky a úspěšný rok 2018!

Milí přátelé, franšízanti, makléři, obchodní partneři. Bylo nám ctí prožít letošní rok spolu s Vámi. Už se nemůžeme dočkat, co společného zažijeme v roce 2018. Načerpejte síly a stejně jako my se ohlédněte za svými pracovními i osobními úspěchy. Děkujeme,...