Schválení hypotéky při negativním záznamu v registru dlužníků: Je to vůbec možné?

Získat negativní záznam v registru není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Stačí jedna pozdě uhrazená faktura od telefonního operátora, přečerpaný kontokorent nebo pozdní splátka hypotéky či půjčky. Klienti se mnohdy nestačí divit, jak jednoduchá je cesta do bankovních či nebankovních registrů. A právě negativní záznam v těchto registrech vám může nadobro zavříti cesty k hypotéce. Nebo ne?

Hypotéka a záznam v registru dlužníků

Schválení hypotéky i se záznamem v registrech?

Abychom mohli tuto problematiku trochu více rozebrat, je velmi důležité odpovědět si na otázku, o jaký záznam v registru se jedná. Pokud jde o jednu pozdě uhrazenou splátku, díky níž klientovi negativní záznam vznikl, nemusí to být zásadním problémem. Pokud ale došlo k prodlení se splácením nějakého úvěru po delší dobu, pak je šance na získání hypotečního úvěru zcela minimální.

Proč banky nahlížejí do registrů?

Je nutné uvědomit si, že banky poskytováním hypoték „posílají“ do oběhu velkou část krátkodobých (často i dlouhodobých) oběžných aktiv. Musí tedy získat jistotu, že se jim peníze v předem dohodnuté době vrátí. Pokud měl klient již v minulosti se splácením svých závazků problém, dá se očekávat, že stejně problémové bude též jeho splácení hypotečního úvěru. Proto hrají případné negativní záznamy v bankovních či nebankovních registrech při posuzování žádosti značnou roli.

Záznam v registru zatajím

Bohužel i u nás se najdou klienti, kteří plánují záznam v registrech bance zatajit. Naivně (a mylně) se totiž domnívají, že pokud bankovnímu úředníkovi nahlásí nesprávné údaje nebo záznam jednoduše zatají, jejich lež nebude prozrazena. Banky ale mají nespočet možností, jak bonitu i případné záznamy u klienta ověřit a mnohdy tak učiní dříve, než klient vysloví slovo „registr“.

Některé banky neprověřují registr SOLUS

Zřejmě nejznámějším a nejdiskutovanějším úvěrovým registrem je známý SOLUS, jehož součástí jsou banky i úvěrové společnosti (ne všechny), ale také mobilní operátoři nebo prodejci energií. V tomto registru jsou shromažďovány pouze negativní záznamy, jež představují prodlení se splátkami. Některé banky ovšem registr SOLUS neprověřují, pokud jste se sem tedy dostali vinou pozdě uhrazené faktury od telefonního operátora, při schválení hypotéky to nemusí představovat zásadní problém. Problémem ale už je, pokud máte záznam v Bankovním registru klientských informací (BRKI), do kterého se zapisují jak pozitivní, tak negativní informace o všech úvěrech, které u členských bank máte, a to jak těch splácených, tak nesplácených.

Nevíte, zda vám banka hypotéku schválí?

Pokud stále tápete a s negativním záznamem v registrech máte osobní zkušenosti, není od věci domluvit se na nezávazné a BEZPLATNÉ konzultaci s hypotečním specialistou z Gepard Finance, který objektivně zhodnotí vaše šance i případné možnosti na schválení hypotéky, která vás posune k vysněnému bydlení.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...