Schválení hypotéky při negativním záznamu v registru dlužníků: Je to vůbec možné?

Získat negativní záznam v registru není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Stačí jedna pozdě uhrazená faktura od telefonního operátora, přečerpaný kontokorent nebo pozdní splátka hypotéky či půjčky. Klienti se mnohdy nestačí divit, jak jednoduchá je cesta do bankovních či nebankovních registrů. A právě negativní záznam v těchto registrech vám může nadobro zavříti cesty k hypotéce. Nebo ne?

Hypotéka a záznam v registru dlužníků

Schválení hypotéky i se záznamem v registrech?

Abychom mohli tuto problematiku trochu více rozebrat, je velmi důležité odpovědět si na otázku, o jaký záznam v registru se jedná. Pokud jde o jednu pozdě uhrazenou splátku, díky níž klientovi negativní záznam vznikl, nemusí to být zásadním problémem. Pokud ale došlo k prodlení se splácením nějakého úvěru po delší dobu, pak je šance na získání hypotečního úvěru zcela minimální.

Proč banky nahlížejí do registrů?

Je nutné uvědomit si, že banky poskytováním hypoték „posílají“ do oběhu velkou část krátkodobých (často i dlouhodobých) oběžných aktiv. Musí tedy získat jistotu, že se jim peníze v předem dohodnuté době vrátí. Pokud měl klient již v minulosti se splácením svých závazků problém, dá se očekávat, že stejně problémové bude též jeho splácení hypotečního úvěru. Proto hrají případné negativní záznamy v bankovních či nebankovních registrech při posuzování žádosti značnou roli.

Záznam v registru zatajím

Bohužel i u nás se najdou klienti, kteří plánují záznam v registrech bance zatajit. Naivně (a mylně) se totiž domnívají, že pokud bankovnímu úředníkovi nahlásí nesprávné údaje nebo záznam jednoduše zatají, jejich lež nebude prozrazena. Banky ale mají nespočet možností, jak bonitu i případné záznamy u klienta ověřit a mnohdy tak učiní dříve, než klient vysloví slovo „registr“.

Některé banky neprověřují registr SOLUS

Zřejmě nejznámějším a nejdiskutovanějším úvěrovým registrem je známý SOLUS, jehož součástí jsou banky i úvěrové společnosti (ne všechny), ale také mobilní operátoři nebo prodejci energií. V tomto registru jsou shromažďovány pouze negativní záznamy, jež představují prodlení se splátkami. Některé banky ovšem registr SOLUS neprověřují, pokud jste se sem tedy dostali vinou pozdě uhrazené faktury od telefonního operátora, při schválení hypotéky to nemusí představovat zásadní problém. Problémem ale už je, pokud máte záznam v Bankovním registru klientských informací (BRKI), do kterého se zapisují jak pozitivní, tak negativní informace o všech úvěrech, které u členských bank máte, a to jak těch splácených, tak nesplácených.

Nevíte, zda vám banka hypotéku schválí?

Pokud stále tápete a s negativním záznamem v registrech máte osobní zkušenosti, není od věci domluvit se na nezávazné a BEZPLATNÉ konzultaci s hypotečním specialistou z Gepard Finance, který objektivně zhodnotí vaše šance i případné možnosti na schválení hypotéky, která vás posune k vysněnému bydlení.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hrozí trhu realitní bublina?

Česká národní banka zvedá varovně prst a ukazuje na stále rostoucí riziko z možného přehřátí ekonomiky. Tím největším je roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. Jaká opatření se snažila prosadit v novele zákona o ČNB?...

Naučili jsme se žít na dluh?

Celkový dluh obyvatel naší země činil ke konci loňského roku celkem 2,14 bilionu korun. Meziročně toto číslo představuje nárůst o 177,5 miliard korun, tedy o 9 %. Na co si lidé půjčují nejvíce? A splácejí své úvěry včas?

Blíží se konec nepoctivým realitním zprostředkovatelům?

Ministerstvo pro místní rozvoj má připraven zákon o realitním zprostředkování. Předložen do připomínkového řízení bude v těchto týdnech. Cílem je zajistit nyní zcela chybějící ochranu klientů a vrátit tak oboru realitního podnikání prestiž. Co vše by...