Sdílený úvěr: Vyplatí se jej pořídit a co vše obnáší?

Vlastnit nemovitost se pro řadu lidí stává nedostupným snem. V pozadí nestojí jen rostoucí ceny bytů a domů, ale i obtížnější přístup k výhodným hypotékám. Splácet hypoteční úvěr z jednoho příjmu mnozí nezvládají, a proto často volí možnost sdíleného úvěru, díky kterému nemusí na svá bedra brát příliš vysoký platební závazek.

S kým vším lze sdílet úvěr?

Sdílení úvěru přichází ke slovu především ve chvíli, kdy o úvěrový produkt žádají např. nesezdaní partneři žijící mimo společnou domácnost. Sdílení s sebou ovšem nese nejen radost v podobě nového domova, ale i povinnost dodržovat splátkový kalendář. Problém může ale nastat např. ve chvíli, kdy společně zakoupenou nemovitost chce dvojice po rozchodu spravedlivě rozdělit.

S kým hypotéku sdílet?

Spoludlužníkem se může stát člověk, který dovršil osmnácti let, je svéprávný a prošel bonitním posouzením bankovní instituce. Kromě manžela či manželky může spoludlužníkem být sourozenec či jiný rodinný příslušník a samozřejmě i partner.

U sdíleného úvěru je proces schvalování hypotéky časově delší, trpělivým klientům jsou ale odměnou třeba výhodnější úvěrové podmínky, nejčastěji nižší úroky či vyšší hodnota úvěru.

Důvěřuj, ale prověřuj – a nezapomeň na pojištění

Ze zákona se na splácení hypotéky musí spoludlužníci podílet rovným dílem, co ale dělat, když jeden z partnerů onemocní a odejde do invalidního důchodu, nebo zemře? Břemeno splácení v takovém případě přechází na druhého spoludlužníka, který ale ne vždy je schopen nečekaný závazek finančně utáhnout.

Pojišťovny jsou si podobných nečekaných událostí dobře vědomy, a proto nabízí pojištění proti neschopnosti splácet. Před jeho uzavřením důkladně prostudujte obsah smlouvy. U každého pojišťovacího domu jsou podmínky pro vyplacení pojistky odlišné. Výjimkou nebývají situace, kdy klienti s hrůzou zjistí, že se na danou krizovou situaci jejich pojistka nevztahuje.

Břemeno splácení leží na obou dvou svorně a nerozdílně. Ano, je možné, že hypotéku fakticky platí jeden z nich. Asi bude pojištěn, takže pokud zemře, bude invalidní atd. je šance na pokrytí rizik. Ale proti nesplácení z důvodu nějaké „rozepře“ žádná instituce hypotéku nepojistí.

Hodí se pro vás sdílený úvěr?

Neztrácejte čas pátráním po podmínkách jednotlivých bankovních domů. O nabídce bank můžete mít jasno během okamžiku.

Domluvte si bezplatnou schůzku s našimi hypotečními poradci a zjistěte, která sdílená hypotéka je pro vaši situaci nejvýhodnější!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...