Sdílený úvěr: Vyplatí se jej pořídit a co vše obnáší?

Vlastnit nemovitost se pro řadu lidí stává nedostupným snem. V pozadí nestojí jen rostoucí ceny bytů a domů, ale i obtížnější přístup k výhodným hypotékám. Splácet hypoteční úvěr z jednoho příjmu mnozí nezvládají, a proto často volí možnost sdíleného úvěru, díky kterému nemusí na svá bedra brát příliš vysoký platební závazek.

S kým vším lze sdílet úvěr?

Sdílení úvěru přichází ke slovu především ve chvíli, kdy o úvěrový produkt žádají např. nesezdaní partneři žijící mimo společnou domácnost. Sdílení s sebou ovšem nese nejen radost v podobě nového domova, ale i povinnost dodržovat splátkový kalendář. Problém může ale nastat např. ve chvíli, kdy společně zakoupenou nemovitost chce dvojice po rozchodu spravedlivě rozdělit.

S kým hypotéku sdílet?

Spoludlužníkem se může stát člověk, který dovršil osmnácti let, je svéprávný a prošel bonitním posouzením bankovní instituce. Kromě manžela či manželky může spoludlužníkem být sourozenec či jiný rodinný příslušník a samozřejmě i partner.

U sdíleného úvěru je proces schvalování hypotéky časově delší, trpělivým klientům jsou ale odměnou třeba výhodnější úvěrové podmínky, nejčastěji nižší úroky či vyšší hodnota úvěru.

Důvěřuj, ale prověřuj – a nezapomeň na pojištění

Ze zákona se na splácení hypotéky musí spoludlužníci podílet rovným dílem, co ale dělat, když jeden z partnerů onemocní a odejde do invalidního důchodu, nebo zemře? Břemeno splácení v takovém případě přechází na druhého spoludlužníka, který ale ne vždy je schopen nečekaný závazek finančně utáhnout.

Pojišťovny jsou si podobných nečekaných událostí dobře vědomy, a proto nabízí pojištění proti neschopnosti splácet. Před jeho uzavřením důkladně prostudujte obsah smlouvy. U každého pojišťovacího domu jsou podmínky pro vyplacení pojistky odlišné. Výjimkou nebývají situace, kdy klienti s hrůzou zjistí, že se na danou krizovou situaci jejich pojistka nevztahuje.

Břemeno splácení leží na obou dvou svorně a nerozdílně. Ano, je možné, že hypotéku fakticky platí jeden z nich. Asi bude pojištěn, takže pokud zemře, bude invalidní atd. je šance na pokrytí rizik. Ale proti nesplácení z důvodu nějaké „rozepře“ žádná instituce hypotéku nepojistí.

Hodí se pro vás sdílený úvěr?

Neztrácejte čas pátráním po podmínkách jednotlivých bankovních domů. O nabídce bank můžete mít jasno během okamžiku.

Domluvte si bezplatnou schůzku s našimi hypotečními poradci a zjistěte, která sdílená hypotéka je pro vaši situaci nejvýhodnější!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...