7 důvodů, proč je lepší žádat o hypotéku ve dvou

V březnu klesla průměrná úroková sazba poprvé pod hranici dvou procent. I letošní rok má proto velký potenciál stát se v oblasti hypotečních úvěrů jedním z nejúspěšnějších v historii. Naši klienti si plní své sny o novém bydlení a zvyšují hodnotu průměrné hypotéky. Hypoteční úvěry se zároveň stávají stále dostupnější.  Existuje ovšem také hrstka těch, kteří z banky odcházejí s nepořízenou. Ke kladnému posouzení žádosti ale někdy stačí jen málo – třeba požádat o hypotéku společně se spolužadatelem. Máme pro vás hned 7 důvodů, proč je lepší žádat o hypotéku ve dvou.

7 důvodů, proč je lepší žádat o hypotéku ve dvou

Důvod č. 1: Zvýšení bonity

Jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé nedosáhnou na hypoteční úvěr, je jejich nedostatečná bonita. Tu je ovšem možno navýšit spolužadatelem, který potenciál v očích banky posílí. Spolužadatelem může být rodinný příslušník, manžel, manželka, ale i partner nebo dlouholetý přítel.

hypotéka s gepardem, žádejte ve dvouDůvod č. 2: Nižší životní minimum na osobu

Pokud o hypotéku požádáte společně s osobou žijící ve společné domácnosti, máte pochopitelně vyšší životní minimum. Nižší je ovšem částka rozpočtená na jednu osobu.  Platíte totiž jeden nájem, leasing či společně splácíte jednu půjčku.

Náš tip: Koukněte na náš článek, jaké rozdíly platí u hypotéky pro manžele a nesezdaný pár?

Důvod č. 3: Snižujete riziko

Pokud hypotéku splácíte sami a přijdete o práci nebo vás zastihne nepříjemná nehoda či zdravotní komplikace, budete se pravděpodobně potýkat s palčivým problémem, jenž může v krajním případě skončit i exekucí. Naproti tomu u dvou žadatelů je riziko neschopnosti hypotéku splácet přeci jen o dost nižší.

Důvod č. 4: Lepší podmínky

Vyšší bonita a jistota pravidelných splátek? Na to banky slyší! Nabídnout vám proto mohou nesrovnatelně lepší podmínky hypotečního úvěru, než kdybyste o něj žádali sami. Dosáhnout tak můžete na nižší úroky, ale také řadu dalších výhod.

Důvod č. 5: Každý máte svůj podíl

Pokud se manželé či partneři dohodnou na společné hypotéce, ve smlouvě o úvěru vystupují jako spoludlužníci a v kupní smlouvě jako podíloví spoluvlastníci, přičemž každý z nich má právo ke stejně velkému podílu z nemovitosti. Toto je pouze výjimečná situace a platí pouze při zrušení SJM.

Důvod č. 6: Získáte kratší dobu splatnosti

Nechcete se s hypotékou vláčet několik dlouhých let? I její délku je možno upravit společně se spolužadatelem. Vyšší bonita a příjmy mohou snížit počet splátek. Pokud víte, že tento krok nikterak výrazně neohrozí vaši standardní životní úroveň, rozhodně se o něm vyplatí uvažovat.

Důvod č. 7: Patříte mezi starší žadatele

Jestliže se v pokročilejším věku rozhodnete prodat byt a koupit dům či do osobního vlastnictví převést nemovitost, jíž jste dlouhá léta obývali, i zde je dobré žádat o hypotéku společně se spolužadatelem. Takové řešení se nabízí v případě, kdy by u žadatele splatnost úvěru překročila 70letou hranici.

Kdo může být spolužadatelem?

Pro spolužadatele o hypotéku platí v podstatě stejná pravidla jako pro samotného žadatele. Osoba musí být právně způsobilá a zletilá a zároveň musí mít uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (nebo je jí pravidelně obnovována smlouva na dobu určitou). Spolužadatelem může být pochopitelně také OSVČ, která ale musí být schopná doložit své příjmy za několik měsíců zpětně. O úvěr mohou žádat nejvýše 4 žadatelé, přičemž jako hlavní žadatel vystupuje ta osoba, která má nejvyšší příjmy.

Děláte si zálusk na hypotéku? Neváhejte nás kontaktovat, nebo si rovnou vyberte z nabízených variant tu nejlepší!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...