Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Šestiletá vázací lhůta u stavebního spoření: Jaký je její význam a jaký má vliv na úvěr?

Podmínka šestileté vázací doby je jednou z prvních informací, kterou se novopečený klient spořitelny dozví. Magická šestka se skloňuje při zmínkách o státní podpoře, je ale i určitou hrozbou – pokud smlouvu vypovíme dříve než po uplynutí šesti let, o státní příspěvek přijdeme. Jak ale šestiletá vázací lhůta souvisí s poskytnutím úvěru ze stavebního spoření?

Co znamená šestiletá vázací lhůta u stavebního spoření?

Česká republika je co do počtu uzavřených stavebních spoření evropskou velmocí. Přední příčky okupuje spolu s Rakouskem a Německem a nezdá se, že by se na tom mělo cokoli změnit. Jen pro ilustraci: V Česku je v současnosti 3 312 077 aktivních smluv ve fázi spoření, jen za loňský rok Češi uzavřeli 403 259 smluv

Státní podpora stále láká

Obliba stavebního spoření vyvěrá především ze zajímavějšího a jistého zhodnocení díky státním příspěvkům. Ty už nejsou tak štědré jako kdysi, na možnost si ročně přilepšit o 2 000 Kč ale většina lidí slyší. Jednou z podmínek je ročně naspořit 20 000 Kč.

Dalším požadavkem je již zmíněná šestiletá vázací lhůta. Pokud smlouvu o stavebním spoření ukončíme dříve než po šesti letech, o již připsané zálohy státní podpory na svém účtu – ve výši až 12 000 Kč – přijdeme. A nejen to.

Předčasné ukončení smlouvy o stavebním spoření spořitelny pokutují. Výše sankcí se pohybuje ve výši 0,5 až 1 % cílové částky – a to už je suma, kvůli které si mnoho klientů předčasný odchod od spořitelny rozmyslí.

Při uzavření smlouvy totiž spořitelny předpokládají, že klient využije všech produktových výhod stavebního spoření. Proto je nárokování státní podpory podmíněno šestiletým trváním smlouvy – její dřívější ukončení považují stavební spořitelny za nedodržení podmínek.

Překlenutí v úvěr? Pravidla stanovuje zákon

Široce rozšířeným mýtem je, že po uplynutí šestileté vázací doby vzniká klientovi spořitelny nárok na úvěr ze stavebního spoření. Ten se ale řídí jinými pravidly – zásadní je především naspoření určitého podílu cílové částky. A nesejde na tom, zda tuto částku klient spoří tři roky nebo deset let.

Další podmínkou pro získání úvěru je také získání tzv. hodnotícího čísla. I jeho vystavení chvíli trvá. O úvěr ze stavebního spoření lze navíc požádat nejdříve po 24 měsících od uzavření smlouvy.

Stavební spoření je mj. atraktivní i pro relativně nízké úrokové sazby, které se navíc po vázací lhůtu nemění. To ostatně právně ošetřuje zákon, který brání svévolnému navyšování úroků v situaci, kdy klienti nemohou, aniž by se vyhnuli tučné pokutě, spořitelně smlouvu vypovědět.

Nahradí „stavebko“ hypoteční úvěry?

Průměrná úroková sazba překlenovacích úvěrů se ke konci května 2017 pohybuje okolo hodnoty 2,67 %. V situaci, kdy se hypoteční trh zmítá v turbulencích, se tak úvěr ze stavebního spoření stává čím dál atraktivnější alternativou hypotéky. Na přitažlivosti přidává překlenovacím produktům i možnost anuitního splácení, které slibuje nižší náklady. Zatím jej ale nabízí jen hrstka spořitelen.

Zvažujete smlouvu o stavebním spoření i vy? A opravdu se pro vaši situaci hodí? Sjednejte si ZDARMA osobní schůzku s našimi makléři a zjistěte, který typ úvěru je pro vás ideální!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Češi chtějí v době krize spořit. Zájem o stavební spoření je obrovský

Na letošní rok budeme všichni vzpomínat jako na rok, kdy nás zasáhla pandemie koronaviru. Dopady krize, která na sebe nenechala dlouho čekat, budeme jistě pociťovat ještě nějakou dobu poté, co se běžný chod společnosti opět vrátí do zaběhlých kolejí. Lidé...

Snadnější koupě družstevního bytu s překlenovacím úvěrem od MONETA Stavební spořitelny

Získat klasickou hypotéku na koupi družstevního bytu je ve většině případů nemožné. Koupí družstevního bytu se totiž nestáváte vlastníkem bytové jednotky, ale pouze podílníkem v bytovém družstvu. A pokud nemáte možnost převodu do osobního...

Plánujete nové bydlení nebo jen modernizaci stávajícího? Máme pro Vás výhodné nabídky financování vysněného bydlení

Vstupujeme do nového roku a plánujeme spolu s předsevzetími, co by se dalo vylepšit. Spolu s rekapitulací roku loňského se většina z nás zamyslí nad tím, jak ušetřit na nákladech bydlení, jak více využívat přírodní zdroje energií, abychom byli více...