Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Situace na trhu s nemovitostmi z pohledu EU

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) zveřejnila minulý týden varování adresované také České republice týkající se vývoje rizik v oblasti rezidenčních nemovitostí. Potenciální rizika obecně vyplývají z cenové dynamiky trhu nemovitostí a rostoucí zadluženosti, resp. schopnosti domácností splácet dluhy z hypotečních úvěrů v případě změny ekonomické situace.

Situace na trhu s nemovitostmi z pohledu EU

ESRB - „hlídací pes“ finanční stability EU

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) je orgán, který odpovídá za provádění makroobezřetnostního dohledu. Jeho součástí je rozpoznávání závažných rizik ohrožujících stabilitu evropského finančního systému. Kromě ČR vydala ESRB varování také ve vztahu k Německu, Francii, Islandu a Norsku. Toto varování je počáteční fází intervence.

Belgii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku a Švédsku již ESRB zaslala konkrétní doporučení ke krokům, které by měly vést k odstranění rizik. Tyto země již byly varovány při minulém hodnocení v roce 2016, ovšem dle ESRB na to dostatečně nezareagovaly.

Hodnocení ČR a situace na trhu s nemovitostmi

Své hodnocení České republiky ESRB zdůvodnila nadhodnocením cen nemovitostí a jejich dalším zvyšováním, rychlým růstem úvěrů na bydlení a uvolněnými úvěrovými standardy bank. Růst cen rezidenčních nemovitostí je za poslední tři roky v ČR nejrychlejší v celé EU a předbíhá tempo zvyšování příjmů českých domácností.

Jako další důvod varování pak ESRB uvedla skutečnost, že podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů může ČNB stanovovat pouze na úrovni nezávazného doporučení.

Zákonná pravomoc pro ČNB

S ohledem na další možné zvyšování rizik by ČNB dle názoru ESRB měla mít pravomoc stanovovat limity úvěrových ukazatelů zákonem. Česká republika patří mezi 4 z celkových 31 evropských zemí, ve kterých nemohou příslušné makroobezřetní orgány využít formu stanovení právně závazných limitů úvěrových ukazatelů u úvěrů na pořízení nemovitosti. S tímto problémem se snaží vypořádat návrh novely zákona o ČNB, který by centrální bance tuto zákonnou pravomoc udělil. Návrh je nyní projednáván Poslaneckou sněmovnou.

Zasedání ČNB nepřineslo žádné překvapení

V minulém týdnu došlo také k zasedání bankovní rady ČNB, na kterém se centrální bankéři rozhodli ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %.

Důvodem pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni je nejistý ekonomický vývoj v zahraničí – obchodní válka USA a Číny, hrozba tvrdého brexitu a ekonomické zpomalování Číny a Německa.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Splácení hypotéky v krizových situacích

Zřejmě by všechno bylo mnohem jednodušší, kdyby život běžel podle plánu. Ale člověk míní a život mění. A tak mnohdy zažíváme situace, které s kartami zamíchají způsobem, že nic není tak, jak jsme byli zvyklí. Některé okamžiky mohou mít dopad také na...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

O krok blíže zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda schválila návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Lidé kupující starší nemovitost tak mohou ušetřit desítky až stovky tisíc. Toto opatření má za cíl zvýšit dostupnost vlastního bydlení. Daňové odpočty zůstanou...