Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Situace na trhu s nemovitostmi z pohledu EU

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) zveřejnila minulý týden varování adresované také České republice týkající se vývoje rizik v oblasti rezidenčních nemovitostí. Potenciální rizika obecně vyplývají z cenové dynamiky trhu nemovitostí a rostoucí zadluženosti, resp. schopnosti domácností splácet dluhy z hypotečních úvěrů v případě změny ekonomické situace.

Situace na trhu s nemovitostmi z pohledu EU

ESRB - „hlídací pes“ finanční stability EU

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) je orgán, který odpovídá za provádění makroobezřetnostního dohledu. Jeho součástí je rozpoznávání závažných rizik ohrožujících stabilitu evropského finančního systému. Kromě ČR vydala ESRB varování také ve vztahu k Německu, Francii, Islandu a Norsku. Toto varování je počáteční fází intervence.

Belgii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku a Švédsku již ESRB zaslala konkrétní doporučení ke krokům, které by měly vést k odstranění rizik. Tyto země již byly varovány při minulém hodnocení v roce 2016, ovšem dle ESRB na to dostatečně nezareagovaly.

Hodnocení ČR a situace na trhu s nemovitostmi

Své hodnocení České republiky ESRB zdůvodnila nadhodnocením cen nemovitostí a jejich dalším zvyšováním, rychlým růstem úvěrů na bydlení a uvolněnými úvěrovými standardy bank. Růst cen rezidenčních nemovitostí je za poslední tři roky v ČR nejrychlejší v celé EU a předbíhá tempo zvyšování příjmů českých domácností.

Jako další důvod varování pak ESRB uvedla skutečnost, že podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů může ČNB stanovovat pouze na úrovni nezávazného doporučení.

Zákonná pravomoc pro ČNB

S ohledem na další možné zvyšování rizik by ČNB dle názoru ESRB měla mít pravomoc stanovovat limity úvěrových ukazatelů zákonem. Česká republika patří mezi 4 z celkových 31 evropských zemí, ve kterých nemohou příslušné makroobezřetní orgány využít formu stanovení právně závazných limitů úvěrových ukazatelů u úvěrů na pořízení nemovitosti. S tímto problémem se snaží vypořádat návrh novely zákona o ČNB, který by centrální bance tuto zákonnou pravomoc udělil. Návrh je nyní projednáván Poslaneckou sněmovnou.

Zasedání ČNB nepřineslo žádné překvapení

V minulém týdnu došlo také k zasedání bankovní rady ČNB, na kterém se centrální bankéři rozhodli ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %.

Důvodem pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni je nejistý ekonomický vývoj v zahraničí – obchodní válka USA a Číny, hrozba tvrdého brexitu a ekonomické zpomalování Číny a Německa.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Vyřizuji hypotéku. Co mohu započítat do vlastních zdrojů?

Získat stoprocentní hypotéku již dneska není možné. Každá banka po vás bude požadovat určité množství vlastních zdrojů. V současné době je Českou národní bankou u hypoték povolena LTV (výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti) 90 %....

Úrokové sazby nadále klesají. Zájem o hypotéky roste

Červen byl pro banky velmi úspěšný měsíc. Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů útočil na hranici 19 mld. Kč, což je o 28 % více než v červnu 2019. Nečekaný zájem o hypotéky vyvrací negativní nálady ohledně koronavirové krize a možných dopadů na...

Hypotéka je i nadále výhodnější než nájem

Vlastní bydlení se v posledních letech stává díky rostoucím cenám nemovitostí luxusem, který si nemůže dovolit každý. Mnoho lidí tak řeší nastalou situaci bydlením v nájmu. Poslední měsíce přinesly na realitním trhu silná očekávání ohledně možného...