Slabší trh s hypotékami nahrává nižším sazbám

Trend vývoje úrokových sazeb až donedávna určovaly převážně změny v nastavení základních úrokových sazeb ČNB. V posledních měsících jakoby tato provázanost přestávala platit. Zatímco sazby ČNB od června loňského roku vzrostly o 1 procentní bod, úrokové sazby hypoték klesají a banky bojují o nové zájemce o hypoteční úvěr. Proč sazby klesají a jaké jsou aktuálně na trhu úrokové sazby?

Slabší trh s hypotékami nahrává nižším sazbám

Proč jsou hypotéky levnější?

Hlavním důvodem snižování sazeb je konkurenční boj na trhu hypotečních úvěrů. Nízkým sazbám nahrává také relativně nízká cena zdrojů, které banky používají pro úvěrování svých klientů.

Ostré konkurenční prostředí podporuje poměrně citelný pokles zájmu o hypotéky v letošním roce. Důvodem jsou zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, stejně jako vysoké ceny nemovitostí. Odborníci předběžně odhadují meziroční pokles produkce hypoték o zhruba 20 %.

Komerční banka

Komerční banka se rozhodla upravit směrem dolů sazby u tříletých a pětiletých fixací, u jednoletých fixací došlo ke zdražení nad 3 %. U pětileté fixace došlo ke snížení sazby dokonce o 0,7 % na 2,29 %, tříleté fixace hypoték začínají na 2,79%. U jednoletých fixací došlo ke zdražení z 2,99 % na 3,29 %.

Hypoteční banka

S Jasnou hypotékou od Hypoteční banky můžete při uzavření úvěru s pětiletou fixací se 70 % LTV dosáhnout na úrokovou sazbu ve výši 2,49 %. Při splnění podmínek úvěru mohou navíc klienti získat odhad nemovitosti a vedení úvěru zcela zdarma.

Unicredit Bank

Unicredit Bank zlevnila na léto úrokové sazby hypoték z 2,49 % na 2,22 %. Tato sazba je platná pro všechny nabízené fixace – od jednoleté až po desetiletou fixaci. Banka touto akcí cílí především na dlouhodobé klienty a snaží se uspokojit rostoucí poptávku po hypotékách s delším fixačním obdobím.

Wüstenrot

Také finanční skupina Wüstenrot již podruhé za relativně krátký čas snížila úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Celkově se jedná o snížení sazeb o 0,25 %. Aktuálně nabízí Wüstenrot nejčastěji volenou hypotéku za 2,43 %. Snížení úrokových sazeb se týká všech hypotečních úvěrů pro fyzické i právnické osoby.

Moneta Money Bank

Pozadu se snižováním sazeb nezůstává ani Moneta Money Bank, která na začátku září snížila sazby o 0,15 procentního bodu na 2,72 %. Ještě výhodnější sazbu 2,52 % vám pak banka nabídne při sjednání pojištění schopnosti splácet.

Česká spořitelna

Jako poslední přistoupila ke snižování úrokových sazeb Česká spořitelna, která snížila úrokové sazby hypoték u všech fixací o 0,3 procentního bodu. Nejoblíbenější fixace hypoték na 5 a 8 let jsou nově dostupné od 2,44 %, 10leté fixace jsou úročeny od 2,54 %.

Nečekejte a obraťte se na specialistu ještě dnes

Pokud chcete vědět, jak by mohly vypadat parametry vaší nové hypotéky, není nic jednoduššího než se obrátit na hypotečního specialistu, který vám s celým procesem vyřízení hypotéky pomůže. Je to snadné. Sjednejte si zdarma schůzku a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....