Souboj čísel: Hypotéka vs. nájem ve třech největších městech ČR

Vlastní rodinný domek na hypotéku nebo nájem v menším bytě? Vláčet se dlouhá léta u nohy s koulí, na které je vyrytý nepřehlédnutelný nápis „hypotéka“, nebo každý měsíc platit za něco, co nám vlastně tak úplně nepatří? Hypotéky a nájmy spolu svádí litý boj mnoho dlouhých let. Jen na vás ale ve finále je, čemu dáte přednost. Dnešní článek bude věnován velkému srovnání hypoték a nájmů v Praze, Brně a Ostravě.

Souboj čísel: Hypotéka vs. nájem ve třech největších městech ČR

Jak se pohybují ceny pronájmů?

Už nějakou dobu se spekuluje o tom, že ceny nových bytových jednotek, budou v souvislosti s dostupnými úvěry růst. Naopak v případě pronájmů by mohl platit přesný opak. Levné zdroje totiž znamenají vyšší tendenci lidí kupovat nemovitosti jako investici s cílem ji do budoucna zhodnotit. To zvyšuje nabídku nájemních bytů, a tedy tlačí nájemné dolů. Pokud srovnáme první tři měsíce roku 2016, pak zjistíme, že nájmy v hlavním městě Praze vzrostly. V únoru letošního roku jste za metr čtvereční zaplatili měsíčně 273 korun, v dubnu se tato cena vyhoupla až na 284 korun. V Brně jsme se naopak setkali se zcela odlišným trendem – v lednu jste za metr čtvereční zaplatili 203 korun, v dubnu pak jeho cena poklesla na 201 korun! A jak je na tom Ostrava? Zde jsou nájmy obecně jedny z nejnižších v celé České republice. Průměrná cena za jeden metr čtvereční se v lednu pohybovala na hranici 146 korun a jinak tomu nebylo ani v dubnu.

kalkulačka hypotékyNemovitosti jsou dražší díky levným hypotékám

Díky rekordně nízkým hypotékám zažívají boom zejména developeři, kteří na vyšší poptávku klientů reagují vyššími cenami prodávaných nemovitostí. Průměrná cena bytu se v Praze k dubnu letošního roku ustálila na hranici 5 900 000 Kč.

V Brně jde o nějakých 3 900 000 Kč a tradičně cenově nejdostupnější Ostrava reaguje na snižování úroků hypotečních úvěrů cenou 1 180 000 Kč. Nejdražší jsou samozřejmě byty na Praze 1, kde v průměru zaplatíte za bytovou jednotku neuvěřitelných 14 milionů korun! A to už je pořádná částka. Za takové finance už není problém postavit nový dům či odkoupit domek starší.

Průměrná měsíční splátka hypotéky na 75 m panelový byt

Jako poslední jsme pro vás porovnali průměrnou měsíční splátku hypotéky na 75m byt ve třech největších městech České republiky. V Praze tato splátka činila ještě na počátku roku 13 186 Kč, na konci roku 2015 pak šlo pouze o nějakých 12 756 Kč. V Brně jste během roku 2014 za stejný byt zaplatili 10 909 Kč, z čehož se během roku 2015 stalo 11 059 Kč. A v Ostravě činila měsíční splátka hypotéky za stejný – výše avizovaný 75m byt na konci roku 2014 4 357 Kč, z čehož bylo v roce 2015 4 343 Kč! A to už je opravdu markantní rozdíl.

srovnání splátek hypoték

Hypotéka vs. nájem – co se vám vyplatí?

Obě dvě zmíněné varianty mají své výhody a nedostatky. O tom, na kolik vás jedna či druhá varianta vyjde, jsme se zmínili v předchozím článku, bydlet na hypotéku nebo v nájmu. Nájem se může zdát finančně méně nákladný, pokud se ale plánujete natrvalo nebo alespoň na delší dobu usadit, při důkladnějším propočtu zjistíte, že se vám takový nájem docela prodraží. Stále navíc platíte za něco, co není výlučně ve vašem vlastnictví. Hypotéka sice představuje finanční zátěž na dlouhou dobu, po jejím doplacení ale nemovitost zůstává ve vašem vlastnictví a v průběhu let nabývá na hodnotě.

Spočítejte si, jak hypotéka zatíží váš rozpočet, prostřednictvím naší kalkulačky!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...