Spoluúčast na povinném ručení: Jste si jisti, že ji nemáte?

Víte, jak během sekundy utratit miliony korun? Stačí chvilková nepozornost v hustém provozu, trocha smůly a jízda do práce se promění v dlouhé jednání s policií, dalšími účastníky nehody a samozřejmě i pojišťovnou. A přestože si pojištění odpovědnosti z provozu vozidla svědomitě platíte, finanční nároky pojišťovny vás mohou nemile překvapit.

Jak je to se spoluúčastí při povinném ručení?

Účel povinného ručení asi není třeba představovat, ale přesto: Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla kryje škody na majetku i zdraví protistrany způsobené během dopravní nehody. Limit pro pojistné plnění je dán typem sjednaného pojištění; levnější balíčky zpravidla kryjí škody do výše okolo 30 milionů, výjimečně se u nich požaduje i finanční spoluúčast pojištěnce. Lidé si je přesto sjednávají – buď si nejsou vědomi rizik, která jim takový druh pojištění může přinést, nebo je zkrátka ignorují a věří, že jim se smůla na paty nenalepí.

Obyčejná nehoda = milionové škody

Jenže i zdánlivě „obyčejná“ nehoda může vyjít na desítky milionů korun; stačí, aby vás překvapila námraza. Vedle poničených automobilů je třeba uhradit i léčebné výlohy, bolestné a např. i ušlý zisk. Miliony naskakují a řidič se nestačí divit. Pokud navíc škoda přesáhne sjednaný limit, jdou veškeré výlohy (třeba i v řádu desítek milionů) na vrub majitele automobilu, který nehodu způsobil.

Máte spoluúčast? Vyhněte se cizině

Vedle nedostatečného limitu straší řidiče i spoluúčast na povinném ručení. Nutno dodat, že v nabídce pojišťovacích domů ji najdete jen výjimečně (nabízejí ji pouze dvě pojišťovny), navíc se vztahuje pouze na nehody způsobené za hranicemi České republiky.

V rámci balíčku „Sporopov“ spoluúčast nabízí Česká podnikatelská pojišťovna. Limit krytých škod je 35 milionů Kč, při nehodě za hranicemi zaplatíte z vlastní kapsy 12 000 Kč. Finanční spoluúčast (ve výši 10 000 Kč) u pojistného plnění vyžaduje v rámci produktu „Ekonom“ i pojišťovna UNIQA.

Raději si připlaťte

Nelze přitom říci, že by vám povinné ručení se spoluúčastí ušetřilo horentní sumy. Zmíněné balíčky jsou asi jen o desetinu levnější než produkty nabízející plné krytí až do výše 110 milionů korun. V absolutních číslech to znamená, že ušetříte ročně jen několik stovek. Je pak na zvážení každého motoristy, zda se podobný krok vyplatí.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej se svými známými a přáteli a povězte nám svůj názor na spoluúčast u povinného ručení!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...